Kašetica

Predstavljeni kvarnerski pjenušci: “Treba okretati bocu, a ne čep”

Vladimir Mrvoš

Tomislav Pavlešić / Foto Vladimir Mrvoš

Tomislav Pavlešić / Foto Vladimir Mrvoš

Tomislav Pavlešić otkrio je sve tajne zlatnih mjehurića

Mnogi pjenušci, čekaju još dva tjedna, da dođu do izražaja, kada će “mnogi puknuti” na prijelazu iz stare u novu godinu.


– Međutim ne treba se čekati Nova godina i neki poseban događaj da bi se popio pjenušac, objašnjava Tomislav Pavlešić s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, na predstavljanju kvarnerskih pjenušaca u Kašetici, i napominje – pjenušac je odličan kao aperitiv prije svakog dobrog obroka.


Raznolikost i vrste


Primorsko-goranska županija, odnosno Kvarner, postaje značajan ne toliko po količini već po raznolikosti i vrstama pjenušaca.


Na Kvarneru postoji nešto više od desetak proizvođača, koji proizvode oko dvadesetak vrsta pjenušaca koji postižu odlične rezultate na sajmovima vina na kojima idu u red najbolje vrednovanih hrvatskih proizvoda takve vrste.


Proizvođači pjenušaca na Kvarneru rasprostrli od najzapadnijeg Zvoneća, preko Praputnjaka do Vinodola te Vrbnika što se po broju i količinama svrstao u sam hrvatski vrh, kaže Pavlešić.


Odana mala tajna


Na prezentaciji je odana i mala tajna kako pravilno, ali i na lakši način otvoriti pjenušac.



– Pjenušac treba omotati u neku krpu, te zavrtiti bocu, a ne čep od pjenušca, i tako će se puno lakše otvoriti objašnjava Pavlešić.


Napominje da je tlak u boci šampanjca poput tlaka u tri automobilske gume te da treba biti dosta pažljiv pri otvaranju kako ne bi došlo do ozlijeda.


U Francuskoj je na jednom mjerenju čep od pjenušca odletio čak 50 metara, napominje Pavlešić.


Pjenušac ili šampanjac


A kada smo već kod Francuske objašnjava i razliku između pjenušca i šampanjca. Početke proizvodnje pjenušaca kakve danas poznajemo, vezane za francusku regiju Champagne, i samo se pjenušci s tog područja mogu nazvati šampanjici.


Pjenušci mogu biti samo bijeli ili ružičasti, dok crnih odnosno crvenih nema te da na etiketi obavezno mora biti deklarirano kojom metodom su mjehurići dobiveni. Pjenušci se mogu raditi i od crnog grožđa sorti pinot, ali ne i od kožice bobice.


Cijene kvarnerskih pjenušaca


Kada je riječ o cijeni kvarnerskih pjenušaca ona se kreće od onih prosječnih desetak pa do tridesetak eura, dok oni malo posebniji mogu doseči i cijenu od 200 eura.


– Prije su se pjenušci pili iz uskih čaša i to je danas standard, ali sve više se pijuiz standardne čaše za bijela vina, jer se u njoj najbolje razvijaju mirisi i okusi, objašnjava Pavlešić.