RIJEČKA KAŠETICA

Novogodišnja zdravica s kvarnerskim pjenušcem: Žlahtina mora biti znatno zastupljenija u restoranima Kvarnera

Edi Prodan

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Kako vidimo kvalitete i prihvaćenost kod najstrožih vrijednosnih sudova su na našoj strani, morale bi to u većoj mjeri postati i količine, naglasio je Palinkaš



,S Kvarnera dolazi sedamdeset posto najboljih hrvatskih sommeliera, dokaz tome je i činjenica da je na nedavno održanom prvenstvu Hrvatske čak šest od deset polufinalista bio s Kvarnera. A da je upravo to lijepa slika i kad se govori o rastu kvalitete i zanimanja za kvarnerska vina, potvrđuje podatak da su žlahtina i sansigot postali obaveznim sortama prigodom izobrazbe za prvi sommelierski stupanj. Ono što je pak značajno za Udruženje Kvarner wines kao i TZ Kvarnera koji potiču kako rad nas vinskih amabasdora, tako i vinara, je stalno ulaganje u edukaciju, u znanje i podizanje kvalitete što će, sasvim sigurno uroditi još i boljim kvalitetom cjelokupne kvarnerske vinske scene, naglasila je Monika Neral, sommelierka koja je treći put za redom osvojila treće mjesto na sommelierskom prvenstvu Hrvatske.



A te njezine poticajne riječi mogle su se čuti u riječkoj Kašetici, sve popularnijem hramu autohtonih proizvoda Primorsko-goranske županije gdje je bila organizirana Novogodišnja zdravica s kvarnerskim pjenušcem, točnije, kao je i naglasio Žarko Stilin, direktor Udruženja Kvarner wines, svojevrsni presjek rada i uspjeha udruge u još uvijek aktualnoj, kao i planovi za nadolazeću godinu u kojoj je od prvog dana siječnja novi predsjednik Miroslav Palinkaš, ugledni vinar iz novljansnkog Pavlomira.




– Uz veliku zahvalnost mom prethodniku, Antunu Katunaru, ono na što stavljam najvažniji naglasak u 2024. godini kad je zakazano i moje predsjedavanje Udrugom je znatno veća pokrivenost žlahtinom u ugostiteljskim objektima Kvarnera. Svaka čast na uspješnosti kolegama iz Istre i Slavonije, no uistinu mi je teško kad vidim niz restorana na Krku koji u ponudi ili nemaju žlahtinu ili ju imaju u simboličnim količinama. Svakako, nastavit ćemo i sa sajamskim aktivnostima, s odlaskom na međunarodne sajmove, s promocijom kvarnerskih vina, ali moramo se značajnije posvetiti i povećanju nasada pod našim autohtonim sortama. Kako vidimo kvalitete i prihvaćenost kod najstrožih vrijednosnih sudova su na našoj strani, morale bi to u većoj mjeri postati i količine, naglasio je Palinkaš.



Na uspješnosti vođenja Udruge zahvalio se dosadašnjem predsjedniku, Antunu Katunaru, koji dakako i institucionalno i kao član ostaje na viđenijim pozicijama Kvarner Winesa, dok je Stilin, kao i svi prisutni, izrazio zadovoljstvo dolaskom u članstvo Tonija Babića, vlasnika matuljske vinarije Kapić koji je i sam vinar.


– Moj je prvi cilj jačanje pozicije Belice u ponudi kvarnerskih vina. Upravo sam stoga krenuo u njezinu proizvodnju, iz vlastitih nasada dolaze sve sorte osim malvazije koju nabavljam u Istri. Za sada sam na četiri tisuće buteljki, no planovi su dakako veći, sve u skladu s razvojem opće vinske scene Kvarnera, naglasio je Babić,


Skupu su se, zaželjevši svima sve najbolje u novoj 2024. godini na kraju pridružili župan Zlatko Komadina kao i pročelnica UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Alessandra Ban.