Gastro putovanje

Dolaze vam gosti, a nemate ništa na stolu? Ne brinite, ovi jednostavni recepti oduševit će i najveće gurmane u društvu

Dijana Ljubanović

Foto/iStock

Foto/iStock

Slasni, brzi i fantastični recepti za neponovljivo druženje s ekipom

S toplim danima započinju idealni dani za druženje s prijateljima, a ako svemu pridodamo i miris odličnih jela, dobivamo jednostavni recept za čarobno opuštanje vikendom.


U ovo postizolacijsko vrijeme mnogi od vas zasigurno još više cijene povezanost i bliske ljude. Primijetili ste da vam se društvo sve češće spontano pojavi na vratima? Ovaj period iznjedrio je maštovite načine za iskazivanje međusobne naklonosti.


Kuhanje na otvorenom, isprobavanje novih recepata i guštanje u svakom trenutku, zamijenilo je živopisne izlaske u grad.


Svima je pomalo nedostajalo zajedničkog smijeha uživo, dijeljenja prekrasnih trenutaka i stvaranja jedinstvenih sjećanja. Zajedničke večere i zveckanje tanjura, najljepša su glazba koju možete čuti, zar ne?


Jednostavni recepti koji će oduševiti goste


No, uživanje u hrani i društvu ne bi vas trebalo ubaciti u zamku provođenja sati i sati u kuhinji. Uz male trikove, vaši vas gosti niti u jednom trenutku neće moći uhvatiti nespremne. Dok se gosti smjeste, popiju aperitiv i prepričaju tjedne doživljaje, na stolu se već mogu stvoriti topli zalogaji uz malu pomoć Fanta koji u svojim vrećicama krije fantastične tajne formule za savršena jela od kojega rastu zazubice.


Želite impresionirati goste slasnom recepturom? Ubacite Fant i dobit ćete fuziju okusa koja osvaja i najzahtjevnije gurmane. Počastite goste posebnom večerom koja će ih uz tradicionalne okuse lokalnih kuhinja, odvesti na putovanje oko svijeta iz vašeg doma.


Upravo smo za takva druženja složili meni kojim ćete uz jednostavne recepte prošetati Meksikom, Italijom i Sjedinjenim Američkim Državama.


Foto/iStock


Večer puna uživanja


Tortilje


Tortilje datiraju još od 10 000 godina prije Krista. Bila je to glavna hrana Azteka koji su bili domoroci u Srednjoj Americi 1519. godine. Španjolski osvajači koji su tražili zlato, kad su stigli u gorje Meksika, pronašli su bogatu civilizaciju za koju je bila karakteristična neobična hrana.


Glavna namirnica u prehrani bila im je kukuruz; opskrbljivala ih je potrebnim škrobom, glavnim izvorom energije, bjelančevinama i mastima. Ponekad se kukuruz jeo sirov, ali u većini slučajeva bio je skladišten suh i mljeven u kukuruzno brašno, a kasnije je izrađeno i kukuruzno tijesto – tortilje kakve i danas poznajemo. Ovaj jednostavni recept za pripremu omiljenih tortilla, vašim će gostima donijeti pravi užitak, a vama tek nekoliko minuta za pripremu.


Sastojci:


Uputa:


  • Na ulju (maslacu) pirjajte meso narezano na trake dok tekućina ne ispari, dodajte povrće te lagano pirjajte 10 minuta.
  • Dodajte 300 ml mlake vode, umiješajte Fant mješavinu za tortilje te kuhajte na laganoj vatri oko 5 minuta uz povremeno miješanje.
  • Tortilje punite nadjevom, po želji dodajte svježeg povrća, posipajte naribanim sirom i zamotajte.
  • Savjet: po želji, prije punjenja tortilje možete premazati mileramom.

Tortilje/iStock


Lazanje


Možda ćete se iznenaditi kad saznate da lazanje nisu nastale u Italiji. Talijani tvrde da su upravo oni osmislili ovo jelo, a lazanje zapravo vuku korijene u drevnoj Grčkoj.


Lazanje potječu od grčke riječi “laganon” koja je prvi poznati oblik tjestenine. Laganon nije bilo jelo u potpunosti isto kao što ga danas znamo. Nekada su to bili slojevi tjestenine i umaka. Stoga je ime dobilo po načinu na koji je načinjen, a ne po sastojcima od kojih je načinjen. “Laganon” se koristio za opisivanje tijesta koje je narezano na trakice.


U sjevernoj Italiji pronaći ćete lazanje s ravnim rezancima, a u južnoj Italiji rezanci će biti naborani. Sastojci koje Talijani koriste u svojim lazanjama mogu ovisiti o dijelu Italije iz koje potječe njihova obitelj. Britanski istraživači otkrili su pak kuharicu koja je imala recept za lazanje iz 1390-ih i tvrde da su ipak oni izmislili prvu lazanje.


Bez obzira odakle dolazi, lazanje su jelo kojemu je teško odoljeti. Uz izdašne i sočne kocke domaćih lazanja možete u mislima proputovati sve ove očaravajuće zemlje i popraviti si raspoloženje u sekundi. Uz jednostavni recept nadopunjen Fant mješavinom za lazanje, možete pripremiti i veganske i mesne lazanje pa udovoljiti baš svakom gostu.


Sastojci:


Uputa:


  • Na ulju pirjajte 300 g mljevenog mesa. Dolijte 600 ml mlake vode i 100 ml vrhnja, umiješajte sadržaj vrećice i pustite neka zakipi.
  • U posudu cca 20×20, stavite red lazanja, red pripremljenog umaka s mesom i tako redom dok ne potrošite sav sadržaj. Završite redom lazanja, prelijte preostalim umakom i pospite naribanim sirom.
  • Pecite na temperaturi 180 º C oko 30 minuta.

Foto/iStock


Zapečena tjestenina 4 sira


Nepoznato je točno podrijetlo zapečene tjestenine sa sirom, iako najvjerojatnije potječe iz sjeverne Europe, a najraniji poznati zabilježeni recept zapisani su 1769. godine.


Ipak, s vremenom je ovo jelo postalo sinonim za američku kuhinju. Thomasa Jefferson, koji se tijekom posjeta Francuskoj zaljubio u moderna jela od tjestenine koja se tamo serviraju, proslavio je zapečenu tjesteninu sa sirom u SAD-u.


Kao predsjednik, služio je makarone i sir na državnoj večeri 1802. Kasnije je ovo jelo odigralo veliku ulogu tijekom Drugog svjetskog rata jer je trpeza bila nezamisliva bez ovog ukusnog i hranjivog spoja namirnica. Također, zapečena tjestenina sa sirom je jedno od prvih jela koje mladi nauče pripremati kada se osamostale pa je neizostavno jelo među studentskom populacijom. Zato smo odabrali vrlo jednostavni recept uz kojeg će vaše jelo zablistati.


Sastojci:


Priprema:


  • Prvi korak je priprema povrća. Brokulu očistite tako da odstranite tvrđe dijelove i pažljivo odvojite sve „cvjetiće“. Cvjetićima se naziva tamno zeleni (čupavi) dio brokule, a za navedenu količinu cvjetića je dovoljna jedna brokula težine oko pola kilograma.
  • U lonac ulijte 1 litru hladne vode te dodajte jednu čajnu žličicu soli. U hladnu vodu dodajte cvjetiće brokule.
  • Nakon što voda zakipi, smanjite vatru i kuhajte 5 minuta, a zatim ocijedite brokulu. Ukoliko nemate cjedilo, cvjetiće možete vaditi i vilicom, ali ih je potrebno lagano otresti kako se na njima ne bi zadržala suvišna voda.
  • Prije nego što započnete s pripremom umaka, upalite pećnicu na 200°C kako bi unutrašnjost postigla temperaturu potrebnu za pečenje.
  • U čisti lonac uspite 800 ml mlake vode. Dodajte sadržaj vrećice Fant zapečena tjestenina 4 vrste sira i umiješajte ga pomoću pjenjače, a zatim uspite i 200 ml vrhnja za kuhanje. Uključite štednjak i lagano zagrijavajte umak dok ne zavrije. Jednom kada se na površini pripremljene tekućine počnu učestalo stvarati mjehurići, kuhajte još 1 minutu na laganoj vatri. Ugasite štednjak i maknite lonac s izvora topline.
  • U posudu za pečenje uspite par kapi ulja te dobro premažite dno i stjenke posude, a nakon toga uspite nekuhanu tjesteninu i kuhane cvjetiće brokule. Lagano promiješajte i ravnomjerno rasporedite po posudi, a zatim preko raspoređenih sastojaka prelijte ranije pripremljeni umak.
  • Naribajte sir ribanac te ga ravnomjerno pospite po površini jela.
  • Kada pećnica postigne temperaturu od 200°C, ubacite posudu za pečenje i pecite 30 minuta. Željeni rezultat je zlatno-smeđa, hrskava tjestenina na površini sa zapečenim ribancem. Vrijeme pečenja ovisi o snazi pećnice pa se ono po potrebi može povećati.
  • Ako nakon isteka 30 minuta jelo ne odgovara ovom opisu, produljite vrijeme pečenja te provjeravajte svakih 5 minuta je li postignut željenu izgled. Imajte na umu da se sa svakim otvaranjem pećnice ugrijani zrak u njenoj unutrašnjosti hladi što dodatno usporava proces pečenja.
  • Prije posluživanja, pustite tjesteninu da „odmori“ 10-ak minuta tako da ju izvadite iz pećnice i pokrijete čistom krpom. Tjestenina će upiti ostatak sokova od pečenja što omogućuje rezanje na lijepe, pravilne komade.
  • Poslužite toplo.

Savjet:


Umjesto brokule možete dodati i drugo kuhano povrće (prokulice, cvjetaču, bob…).


Foto/iStock


Tekst je nastao u suradnji s partnerom Podravka.