Kap mudrosti

Freudenfreude: Koji je to njemački koncept koji krije tajnu sreće?

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Naučite reagirati na dobre vijesti drugih, ostavljajući po strani zavist i natjecanje

Mudar je onaj tko izbjegava one koji su skloni schadenfreudeu, odnosno one koji uživaju u porazima drugih.


Ukratko, bolje je okružiti se ljudima koji utjelovljuju upravo suprotno, freudenfreude, koji zapravo mogu poboljšati odnose, a ne kompromitirati ih. Ali o čemu mi pričamo?


To je kao da živite neizravno kroz pobjede drugih ljudi, kao kad nađu novi posao, pronađu svog životnog partnera ili čak jednostavno završe zadatak na svom popisu obaveza.


Freudenfreude, njemački naziv koji se samo naizgled ne može izgovoriti, pomalo je sličan ovome: empatična vizija života koja čini da se osjećamo u miru sa sobom i s drugima.


Freudenfreude (doslovno: radost radost) nije ništa drugo nego njemački izraz koji znači osjećati radost zbog uspjeha drugih. To je u suprotnosti s schadenfreudeom, još jednim njemačkim izrazom, a koji je New York Times 2002. godine definirao kao “guilty pleasure” zbog patnje drugih.


Freudenfreude ili schadenfreude?


Prema istraživanju “The Role of Freudenfreude and Schadenfreude in Depression”, ako je s jedne strane sklonost schadenfreudeu povezana s natjecanjem koje se javlja između dvoje ljudi, što je paradoksalno gotovo prirodna činjenica, s druge strane freudenfreude bi se također mogla/trebala steći u godinama.


Voditeljica istraživanja Catherine Chambliss sugerira da je učenje reagiranja na dobre vijesti drugih, ostavljajući po strani zavist i natjecanje, jedna od najvažnijih vještina u izgradnji vrijednih prijateljstava ili odnosa. Sve to kako biste ostvarili jednu jedinu prednost: da se osjećate dobro u sebi.


Kako steći freudenfreude


Ono što trebate imati na umu jest da nije nemoguće biti sretan s uspjesima onih koji su nam bliski, ali je za to često potrebna snaga volje i puno individualnog rada.


Ukratko, pokušajmo ostati uz prijatelja ne samo u teškim trenucima, već i u sretnim, uživajući u njegovim osvajanjima.


Prema dr. Aimee Daramus, potrebno je započeti s nekim pitanjima poput “Je li ti se danas dogodilo nešto dobro? ” ili sa izjavom “Sretan sam zbog tebe “. To potiče drugu osobu da razmisli o svojim uspjesima i da se sama osjeća bolje.


Glavna komponenta koju treba imati na umu je da nijedan uspjeh nije premalen.


Ljudi primjećuju da i vi primjećujete i shvaćaju da njihov trud čini razliku. Što može biti dovoljna motivacija da nastavimo težiti uspjehu.