Dobri međusobni odnosi

Fraze roditelja koje mogu pokvariti odnos između braće i sestara. Vrlo su česte

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Odgoj djece složen je, težak zadatak, a odgajanje nekoliko njih odjednom čini postupak još složenijim.

Ne samo da je potrebno izgraditi odnos povjerenja sa svakim od svoje djece, već je i presudno pomoći im da imaju dobre međusobne odnose. Nažalost, ponekad nevidljive stvari mogu postati prepreke, poput fraza koje se prenose s koljena na koljeno i ne čine ništa, već uzrokuju zbrku i sukob.


Odlučili smo shvatiti koje fraze mogu biti štetne i bolje ih je ne koristiti prilikom odgoja djece ako želite spriječiti da se međusobno natječu i budu istinski sretni i prijateljski raspoloženi.


“Uzmi svoju sestru ili brata za primjer”


Možda se čini da uspoređivanje s drugom djecom može poslužiti kao savršena motivacija. Međutim, dijete će samo čuti da više volite njihovu braću i sestre i da je on gori. Stvara osjećaj gorčine i zavisti, što može dugoročno dovesti do problema sa samopoštovanjem i do grubog natjecanja kad jedno dijete počne koristiti nečasne trikove.


„Pazi na mlađeg brata i sestru”


Preporučuje se zamoliti stariju djecu da se brinu o mlađoj braći i sestrama samo kada postoji značajna razlika u godinama. Ali bolje imajte na umu da ova aktivnost ne bi trebala postati dužnost starijeg djeteta jer ne bi trebalo u potpunosti zamijeniti roditelje. U idealnom slučaju bi trebalo biti očitovanje ljubavi ili rada koje će se platiti novcem ili poklonima.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


“Morate ih voljeti”


Pojava nove bebe u obitelji može biti stresna za djecu. U njima počinju rađati kontroverzni osjećaji i ljubomora. Napori da vaša starija djeca počnu voljeti „novaka“ jer su rođaci mogu samo pogoršati odbijanje. Puno bolja opcija je povremeno planirati neko vrijeme nasamo sa starijim bratom ili sestrom. Vrijedno im je objasniti da imaju pravo iskusiti takve emocije i uvijek pohvaliti trenutke u kojima pokazuju brigu prema svom mlađem bratu ili sestri.


“Stariji ste, budite pametniji i priznajte”


Često prihvaćanje strane mlađeg brata i sestre, kao i prisiljavanje starijeg brata ili sestre da uvijek izdrže i popuštaju radi mlađeg, ne može dovesti samo do odsustva odnosa između djece već i do osobnih problema za starije dijete. Stoga bi zbog tereta odgovornosti i stalnog pritiska mogli izrasti u manje optimističnog i tjeskobnog perfekcionista koji uvijek traži odobrenje i teško gradi prijateljske veze.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


“Pa, tko će se prvi pripremiti?“


Još jedna loša navika koju imaju mnogi roditelji je otvoreno provociranje natjecanja između djece. Kad je riječ o uspoređivanju djece međusobno, jedno će se od djece osjećati u nepovoljnom položaju; ali kada je riječ o otvorenoj konkurentnosti, svi će izgubiti i osjećati se tjeskobno. To je zato što natjecanje nije igra za djecu, a emocije koje dobivaju gubitkom ili pobjedom uistinu su jake. Zato bi bilo primjerenije pretvoriti ih u momčad umjesto u natjecatelje. To možete učiniti tako što ćete biti treći igrač koji će preuzeti ulogu onoga koji gubi.


“Prestani se ljutiti” ili “Prihvati to”


Ne samo da zabrana osjećaja nastavlja brigu i ostavlja problem neriješenim, već i pogoršava stvari općenito. Čak i odrasli s vremena na vrijeme moraju riješiti svoje unutarnje sukobe. Umjesto da zabranite svojoj djeci da se osjećaju ljutito, bolje ih je slušati, reći da su njihovi osjećaji normalni i pomoći im da shvate stvari. Kako biste smanjili broj sukoba s kojima se suočavaju, pokušajte istaknuti timski rad i uzajamnu pomoć djece i pohvalite ih zbog toga.


“Volim vas sve jednako”


Svaka osoba posjeduje individualnost i zato je važno da oni oko nas prepoznaju naše snažne i jedinstvene strane. Izraz “Volim te jednako” ističe da nitko od djece nema ništa posebno u sebi. Umjesto toga, bolje je poticati njihove razlike i pohvaliti svako dijete zbog njegovih talenata. U ovom će slučaju svaki od njih osjećati da je vrijedan i dragocjen.