
FOTO: iStock
Za optimalno zdravlje
povezane vijesti
Vrlo često čitamo i čujemo o važnosti dovoljne konzumacije vlakana kako bi poboljšali svoje zdravlje. No što su zapravo vlakna i u kojim namirnicama ih najviše možemo pronaći? Vlakna su vrsta ugljikohidrata koji se ne mogu probaviti niti apsorbirati.
Vlakna se nalaze u hrani biljnog podrijetla, poput povrća, voća, mahunarki, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i sjemenki. Postoje dvije vrste vlakana: topiva i netopiva. Topiva vlakna stvaraju svojevrsni gel kada se spoje s vodom i vežu se za kolesterol i masnoće u vašoj hrani. Nasuprot tome, netopiva se vlakna ne otapaju u vodi, već dodaju masu stolici.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Konzumacija vlakana ima mnoge zdravstvene prednosti, uključujući sprječavanje zatvora, stabilizaciju razine šećera u krvi, poboljšanje zdravlja crijeva, održavanje zdrave težine i smanjenje rizika od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti i raka debelog crijeva i dojke.
Artičoke
Lukovica artičoke ima tri jestiva dijela: srce, meso pri dnu latice i meso uz peteljku. Artičoke imaju mnogo zdravstvenih prednosti, uključujući veliku količinu magnezija, minerala koji regulira krvni tlak i podržava zdravlje kostiju. Lako je pripremiti i skuhati artičoke. Možete ih kuhati na pari ili peći na roštilju ili ih koristiti kao sastojak za pripremu krem juha, umaka i drugih delikatesnih jela.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prokulice
Osim što su bogate vlaknima, prokulice su prepune vitamina C, koji pomaže u održavanju zdravlja imunološkog sustava i smanjuje upale. Nadopunjuju niz jela kao hranjivi prilog. Ovo povrće lako je pripremiti, na primjer kuhati na pari ili poslužiti pečene i na žaru tako da budu zaista ukusne.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kelj
Kelj je nutritivna bomba s nizom vitamina i antioksidansa koji mogu pridonijeti dobrom zdravlju. Kuhani kelj sadrži više volumena od sirovog, pa ako ga jedete kuhanog dodajete više vlakana nego ako jedete istu količinu sirovog.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Batat
Ovi gomolji ne samo da su puni vlakana, već su i fenomenalan izvor vitamina A, koji podržava imunološki sustav i zdravlje očiju. Osim toga, razmislite o tome da ne gulite kožu batata. Kada jedete batat s kožom, nemate koristi samo od vlakana, već i od kalija, bitnog nutrijenta za zdrav krvni tlak.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Raštika
Raštika ima sličan nutritivni profil kao i kelj, a sadrži kalcij, željezo i vitamine A, C i K.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Cikla
Cikla je puna antioksidativnih svojstava koja bi mogla pomoći u borbi protiv upala i spriječiti rak.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Listovi gorušice
Ovaj dio biljke gorušice obično se koriste u kineskoj, indijskoj i japanskoj kuhinji. Poput mnogih zelenih listova, obiluju vitaminom K, nutrijentom koji podržava zgrušavanje krvi, i izvrstan su izvor vitamina C, koji također podržava stvaranje kolagena za zdravu kožu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vlakna su bitna hranjiva tvar za probavu i zdravlje srca, ali ako ste poput većine ljudi, možda ih ne unosite dovoljno svojom prehranom. Kada svojoj prehrani dodajete više hrane bogate vlaknima, važno je polako povećavati unos vlakana i piti puno tekućine tijekom dana.
Ova dva savjeta mogu pomoći u sprječavanju bilo kakvih neželjenih probavnih problema koji bi mogli nastati zbog viška vlakana. Dodavanje nekog od ovih povrća bogatih vlaknima u vaše obroke može vam pomoći u ispunjavanju vaših potreba za vlaknima i zdravstvenih ciljeva.