Obiteljski odnosi

4 savjeta zbog kojih će komunikacija s djecom biti puno bolja i poboljšati vaš odnos

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Kako postići povezanost i skladne obiteljske odnose uz pomoć komunikacije, pročitajte u nastavku.

Komunikacija je ključna za svaki odnos. Ponajprije kada su u pitanju obiteljski odnosi. Međusobno poštovanje, uvažavanje, aktivno slušanje te jasne, smirene riječi, uvelike će doprinijeti kvalitetnom odgoju djece.


Također, osnažit će obiteljske veze te se svaki problem biti jednostavnije riješiti kada se oni znaju dobro komunicirati. Kako postići povezanost i skladne obiteljske odnose uz pomoć komunikacije, pročitajte u nastavku.


Evo nekoliko važnih načina za izgradnju zdrave komunikacije


Budite dostupni: Odvojite vrijeme za pažnju i razgovor. Čak i 10 minuta dnevno bez ometanja za razgovor za vas i vaše dijete može napraviti veliku razliku u stvaranju dobrih komunikacijskih navika. Isključite televiziju ili radio.


Posvetite svoju nepodijeljenu pažnju svom djetetu. Sjednite i gledajte svoje dijete dok pričate. Tih nekoliko minuta dnevno može biti od velike vrijednosti.


Budite dobar slušatelj: Kada slušate svoje dijete, pomažete svom djetetu da se osjeća voljeno i cijenjeno. Pitajte svoje dijete o njegovim osjećajima na temu. Ako vam nije jasno što vaše dijete govori, ponovite ono što čujete kako biste bili sigurni da razumijete što vaše dijete pokušava reći.


Ne morate se slagati s onim što vaše dijete govori da biste bili dobar slušatelj. Dijeljenje misli s vama pomaže vašem djetetu da se smiri, kako bi vas kasnije moglo slušati, piše Healthy children.


Pokažite empatiju: To znači prilagoditi se djetetovim osjećajima i dati mu do znanja da razumijete. Ako je vaše dijete tužno ili uzrujano, nježan dodir ili zagrljaj može mu dati do znanja da razumijete te tužne ili loše osjećaje.


Ne govorite svom djetetu što misli ili osjeća. Neka izrazi te osjećaje. I pazite da ne umanjite te osjećaje govoreći stvari poput: “Glupo je osjećati se tako” ili “Shvatit ćeš kad ostariš”. Njegovi su osjećaji za njega stvarni i treba ih poštivati.


Budite dobar uzor: Zapamtite, djeca uče primjerom. Koristite riječi i tonove u svom glasu koje želite da vaše dijete koristi. Pobrinite se da vaš ton glasa i ono što radite šalju istu poruku.


Na primjer, ako se nasmijete kada kažete: “Ne, ne čini to”, poruka će biti zbunjujuća. Budite jasni u svojim uputama. Kada shvatite poruku, nemojte iscrpljivati svoju poantu.


Ako riječima opišete svoje osjećaje, to će pomoći vašem djetetu da nauči činiti isto. Kada roditelji koriste riječi osjećaja, poput: “Osjećam se tužno kada nećeš učiniti ono što tražim od tebe”, umjesto vrištanja ili prozivanja, djeca uče učiniti isto.