NEPRIJATELJ BROJ 1

10 načina kako smanjiti količinu plastike u domu

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Teško je prijeći na »plastic free« način života preko noći, pa u nastavku donosimo nekoliko koraka koje možete poduzeti već sada i olakšati si tranziciju.

Svakodnevno koristimo ogromne količine plastike, a zagađenje ovim materijalom trenutačnoj je našoj prirodi neprijatelj broj jedan. Ako svatko od nas pojedinačno ne poduzme korake potrebne za smanjenje zagađenja plastikom, od produkcije do konzumacije, do 2050. godine u oceanima će nam biti više plastike nego riba.


Sama proizvodnja jednokratne plastike traži velike količine fosilnog goriva koje zagađuje atmosferu i potpiruje klimatske promjene. Nakon što je proizvedena, jednokratna plastika nastavlja uništavati okoliš stvarajući ogromnu prijetnju ekosustavima, morskim životinjama i, da nastavimo niz, nama ljudima.


Zato je važno krenuti od sebe i potruditi se iz svojih domova izbaciti što veću količinu jednokratne plastike. Ali, ne u more već pametnim alternativama smanjiti njezino korištenje i zamijeniti je razgradivim i ekološki prihvatljivijim rješenjima. Vrlo je teško prijeći na »plastic free« način života preko noći, pa vam u nastavku donosimo nekoliko koraka koje možete poduzeti već sada i olakšati si tranziciju.


Foto: iStock


1. MAKNITE SE OD PLASTIČNIH VREĆICA


Svima se dogodi da ponekad odemo u brzinsku kupovinu poslije posla i onda shvatimo da nam treba vrećica. Ali, rješenje nije platiti kunu ili dvije onu jednokratnu plastičnu vrećicu u trgovini, već uvijek sa sobom imati ekološku vrećicu koju možemo ponovo iskoristiti. Osim toga, kada kupujete voće i povrće, nemojte svako stavljati u zasebnu plastičnu vrećicu već ih kupujte »gole«.


2. KUPUJTE NA TRŽNICAMA


Ne samo da ćete izbjegavanjem kupovine voća i povrća u supermarketima podržati lokalne proizvođače i OPG-ove, već ćete podržati i okoliš. Ponesite svoju višekratnu vrećicu za kupovinu, prošetajte tržnicom i birajte svježe namirnice koje ne dolaze u plastičnim ambalažama.


3. STAKLENI SPREMNICI


Nemojte se pomamiti za trendovima pa kupovati povoljne plastične spremnike za hranu samo zato jer izgledaju organizirano i »estetski«. Za spremanje pašte, riže i pahuljica, koristite staklene posude sa zatvaračem.


4. DOSTA VODE U BOČICI!


Kada vas uhvati žeđ, najlakše je posegnuti za prvim prodajnim mjestom gdje se možete dočepati hladne vode u jednokratnoj plastičnoj bočici. Umjesto toga, uložite u staklenu bocu koja će vam trajati jako dugo i pokušajte je svakodnevno puniti vodom te nositi sa sobom.


kako_smanjiti_količinu_plastike

Foto: iStock


5. ZBOGOM, PROZIRNI PAPIRU!


Nekada je bilo normalno ostatke od ručka spremiti u zdjelicu i prekriti je prozirnom plastičnom folijom ili papirom da nam ostane svježe i očuvano do sutra. Iako je hvalevrijedno ne bacati ostatke obroka već ih iskoristiti za sljedeći, umjesto plastičnog papira danas možete koristiti višekratne prekrivače zdjelica, omote od pčelinjeg voska ili jednostavno zdjelicu prekriti tanjurom.


6. S PLASTIKE, NA DRVO!


Drvene četkice za zube su biorazgradive i ekološke, a pritom pružaju i puno prirodniji način pranja zubi. Prirodnija vlakna su nježnija prema desnima i prema zubnoj caklini, a ujedno su i sigurniji odabir za djecu od onih plastičnih.


7. DO ČISTE KUĆE PRIRODNIM PUTEM


Umjesto sredstava za čišćenje punih štetnih kemikalija, pokušajte kod kuće napraviti prirodne verzije. Od davnina je poznato da su limun, soda bikarbona i ocat prirodni čistači koje možete kombinirati ovisno o tome o kojoj je vrsti onečišćenja riječ. Osim što pomažete prirodi, pomažete i sami sebi jer ovi prirodni sastojci neće štetiti vašem zdravlju ako ih udahnete, kao oni kemijski.


8. POVRATAK SAPUNIMA


Jedan od najvećih proizvođača plastike još uvijek je kozmetička industrija, stoga kada god možete, pokušajte odabrati proizvode za njegu i ljepotu koji dolaze bez ambalaže ili u onoj eco-friendly. Mnogi kreativci danas izrađuju neodoljive sapune i preparate za njegu tijela na način da koriste ekološki prihvatljivu ambalažu, tako da polako možete početi istraživati i ovu opciju.


9. IZBJEGAVAJTE UMJETNE MATERIJALE


I modna industrija ostavlja veliki trag po pitanju zagađenja mikroplastikom jer materijali kao što je najlon, poliester, akril i ostala sintetička vlakna, vrste su plastike. Sve navedeno prisutno je u čak 60 posto odjeće koja se proizvodi danas. Pranjem odjeće, čestice mikroplastike završavaju u otpadnim vodama i kad tad nađu svoj put do mora i oceana. Okrenite se prirodnim materijalima kada birate novu odjeću, provjerite ponudu lokalnih second-hand shopova i posjetite koji od mnogobrojnih buvljaka koji se baš iz ovog razloga održavaju po Rijeci.


10. ORGANSKO ZA INTIMNU ZONU


Umjesto sintetičkih uložaka, tampona i vlažnih maramica za intimnu njegu, probajte se prebaciti na one organske i pamučne. U tamponima se obično koriste rayon sintetička vlakna ili genetski modificirani pamuk, a ulošci su puni vlaknastih materijala napravljenih od, najčešće, viskoze. Danas je tržište bogato ponudom higijenskih potrepština od organski uzgojenog pamuka te višekratnim menstrualnim čašicama tako da alternativa plastici ne manjka.