NA TEMELJIMA TRADICIJE

Ključ uspjeha Thalassotherapije je timski rad vrhunskih stručnjaka

Barbara Čalušić

Opatijska Thalassotherapia Snimila A. KUĆEL ILIĆ

Opatijska Thalassotherapia Snimila A. KUĆEL ILIĆ

Kroz svoj razvoj bolnica je doživjela brojne transformacije u svim segmentima, a ono što je bilo ključno u cjelokupnom razvoju bila je edukacija stručnjaka, timski rad, multidisciplinarni pristup i stalna implementacija modernih tehnologija



Od svojeg osnutka 1957. godine Thalassotherapia Opatija usmjerena je u prvom redu prema dvjema djelatnostima: kardiologiji i rehabilitacijskoj medicini. Širenje ovih djelatnosti počelo je prije četvrt stoljeća, točnije od 1998. godine, kada je bolnica doživjela transformacije u svim segmentima pa je tako Thalassotherapia Opatija postala bolnica za akutno zbrinjavanje kardioloških bolesnika i klinika Medicinskog fakulteta u Rijeci, a fizikalna medicina i rehabilitacija doživjele su također transformaciju pa je dio djelatnosti danas usmjeren na itekako prepoznatljivu reumatologiju.


Stalni razvoj


– Kako smo već od samog osnutka svoje usluge nudili internacionalnom tržištu, tim putem smo nastavili, te 1998. godine postali i Referentni centar Ministarstva zdravstva za područje zdravstvenog turizma. Već smo i tada otvorili područje dermatologije, a danas ono ima i svoje prostore i dijagnostičku opremu. U novije vrijeme krenulo se u estetsku medicinu, pa je otvoren i centar plastične kirurgije. Endokrinologija, dijabetes, kardiometabolizam novija je djelatnost, jako potrebna i komplementarna prevencijskoj i rehabilitacijskoj kardiologiji jer je usmjerena upravo zbrinjavanju ključnih čimbenika rizika koji predstavljaju društveni i javnozdravstveni problem. Neurološka djelatnost također ima svoje nove prostore i suvremeno je dijagnostički opremljena. Psihologijska djelatnost prisutna je još od samog osnutka Bolnice. Nutricionistička djelatnost uklopljena je u sadržaje svih spomenutih grana medicine kojima smo usmjereni, a svoje usluge nudi i tržištu. Bez dobro opremljene radiologije sustav ne bi bio kompletan, pa u toj djelatnosti radiologije nudimo vrlo širok spektar usluga, od klasične radiologije do CT i MR dijagnostike.


Endokrinologija, dijabetes, kardiometabolizam novija je djelatnost jako potrebna i komplementarna prevencijskoj i rehabilitacijskoj kardiologiji jer je usmjerena  upravo zbrinjavanju ključnih čimbenika rizika koji predstavljaju društveni i
javnozdravstveni problem – prof. dr. Viktor Peršić


Osuvremenili smo biokemijski laboratorij i ove godine opremili novom opremom, proširili spektar laboratorijskih analiza. Sportska medicina ima u proteklom razdoblju veliki značaj, proširujemo naše usluge i postali smo prepoznatljiv republički centar. Thalasso-wellnes centar otvoren građanima dobiva sve veći broj usluga i sadržajno se preoblikovao u medicinski wellnes centar, kaže ravnatelj opatijske Thalassotherapije prof. dr. Viktor Peršić, posebno ističući odjele intervencijske kardiologije i elektrostimulacije koji djeluju već šestu godinu, a koji su opatijskoj bolnici predstavljali jedan od najvećih izazova u kardiološkoj struci, ali i cjelokupnoj povijesti djelovanja opatijske bolnice.


Kateterizacijski laboratorij




– Otvaranje kateterizacijskog laboratorija u Thalassotherapiji bilo je samo pitanje vremena, štoviše nužan korak koji se nametnuo sam od sebe uzimajući u obzir profil naših kardioloških pacijenata. S jedne strane kardiološka rehabilitacija, a s druge strane akutna kardiološka medicina bili su stalni poticaj za dugogodišnje ulaganje u ljudski kadar, slikovnu dijagnostiku te na kraju i angiosalu s ciljem pružanja sveobuhvatnih terapijsko-dijagnostičkih procedura u cilju potpunog zbrinjavanja pacijenata. Nedavno je slavljena 65. obljetnica Thalassotherapije Opatija te pet godina otvaranja i rada Laboratorija za invazivnu i intervencijsku kardiologiju na čelu s voditeljem doc. dr. Rajkom Miškulinom te dvojicom mlađih kolega, dr. lvanom Rosovićem i dr. Damirom Avdagićem, kao i kolegama u treningu dr. Adrianom Trobonjačom te dr. Damirom Raljevićem. U našem je laboratoriju u proteklih pet godina obrađeno oko 3.500 bolesnika, napravljeno 3.000 koronarografija te oko 1.200 PCI-ja. Iznimno važno je za spomenuti da je paralelno s razvojem intervencijske kardiologije započeo i razvoj programa srčane elektrostimulacije pod vodstvom dr. Damira Raljevića. Godišnje se implantira u prosjeku 120 do 150 jednokomornih i dvokomornih uređaja za elektrostimulaciju. Treba istaknuti da od 2019., a pogotovo od 2020. godine, s nabavkom novog angiološkog stroja postupno raste broj ugrađenih kompleksnih uređaja poput trokomornih uređaja za srčanu resinkronozaciju te kardioverter defibrilatora te se godišnje ovih kompleksnih uređaja ugradi između 20 i 30, ističe Peršić.


Perjanica djelatnosti


Kako kaže pročelnica Zavoda za kardiološku rehabilitaciju, doc. dr. sc. Dijana Travica Samsa, kardiološka rehabilitacija je perjanica djelatnosti Thalassotherapije Opatija s dugom tradicijom koja održava visoku razinu stručnog djelovanja po kojoj je ova ustanova vodeća u zemlji, a prepoznata je i izvan granica Hrvatske. Individualizirani pristup svakom pacijentu, izgradnja motivacije i sigurnost u programiranju treninga imperativ je Thalassotherapije Opatija kao Referentnog centra za kardiološku rehabilitaciju Republike Hrvatske.


– Ključ uspjeha naših rehabilitacijskih programa je timski rad. Uspješnost i progresivnost lako je postići s timom koji je željan učenja i napretka. Interdisciplinarnim pristupom svih sastavnih jedinica Zavoda za kardiološku rehabilitaciju – medicinskih sestara, fizioterapeuta, liječnika, nutricionista, psihologa i kineziologa – povezujemo različita područja naše djelatnosti te unapređujemo svakodnevnu kliničku praksu. U svakodnevnom radu osim uobičajene kardiološke dijagnostike koja nam je važna za stratifikaciju rizika pacijenata koji provode rehabilitaciju, poseban naglasak imamo na terapiji tjelesnom aktivnošću. Tjelesnu aktivnost propisujemo kao lijek, kao što propisujemo dozu određenog lijeka na primjer za povišen arterijski tlak, tako u svakodnevnoj kliničkoj praksi, obzirom na rezultate funkcijskog stres testiranja odnosno ergospirometrije propisujemo individualiziranu dozu intenziteta tjelesne aktivnosti kojom dolazi do poboljšavanja radnog kapaciteta bolesnika i kvalitete života. Puno ulažemo u nova tehnološka dostignuća kao što su digitalno zrcalo, “pametni” satovi, bestežinska traka koja omogućuje naprednu metodu terapije i pruža veći raspon mogućnosti treninga kod najzahtjevnijih pacijenata koji su zbog težine svoje bolesti bili ograničeni provoditi rehabilitaciju, objašnjava Travica Samsa upozoravajući kako je velik problem u Hrvatskoj nizak pristup programima kardiološke rehabilitacije pa puno pacijenata čeka na rehabilitacijske postupke, a malo je centara koji takve usluge nude.


Dijeljenje znanja


– Sva naša dosadašnja znanja i iskustvo podijelili smo u edukaciji kadra novih centara kardiološke rehabilitacije u Istarskim domovima zdravlja, Općoj bolnici Dubrovnik i Orahovici. Prevencija je na ljestvici pojedinca nekako zapostavljena, iako postoji svijest koliko je bolje spriječiti nove kardiovaskularne incidente nego iznova liječiti iste. Stoga smo krenuli s radom na inovativnom projektu u suradnji s našim Sveučilištem u Rijeci. Radimo na novom modelu programa kardiološke rehabilitacije u vidu progresivnog poboljšanja u pristupu zdravstvenim uslugama putem interneta i telemedicine i razvoja novih praksi kao što su održavajuća, doživotna kardiološka rehabilitacija u kućnim uvjetima i virtualni programi kardiološke rehabilitacije. Aktivno sudjelujemo u Strategiji Sveučilišta u Rijeci, koja ima za cilj kontinuirani razvoj sustava kvalitete u svim segmentima svoje djelatnosti koja se temelji na podizanju prepoznatljivosti i konkurentnosti kao visokoškolske ustanove.


Naša Katedra za rehabilitacijsku i sportsku medicinu Medicinskog fakulteta u Rijeci strukturirala je Poslijediplomski specijalistički studij sportske i rehabilitacijske medicine koji predstavlja multidisciplinarni program čiji je cilj da kroz stečeno znanje iz različitih područja znanosti i njihovih polja svaki polaznik može dopuniti i usavršiti svoje znanje iz područja sportske i rehabilitacijske medicine. Upis prvih studenata je završen te polaznici započinju studiranje ove akademske godine na proljeće. Osim toga, u postupku smo izdavanja sveučilišnog udžbenika koji je u pripremi za tiskanje pod nazivom RITAM, odnosno Rehabilitacija kardiovaskularnih bolesnika, Individualizirani pristup, Tjelesna aktivnost, Ateroskleroza, Modifikacija čimbenika rizika, Motivacija, koji će obuhvatiti teme prevencijske i sportske kardiologije te bi bio namijenjen našim studentima u okviru preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih sveučilišnih studija u više nastavnih programa koje provodi naša katedra, naglašava Travica Samsa.


Moderna fizikalna terapija


Fizijatrica dr. Vedrana Mužić Radović podsjeća da je fizikalna i rehabilitacijska medicina medicinska grana koja je usmjerena prema bolesniku i temelji se na interdisciplinarnoj suradnji i multiprofesionalnom radu, a u svakodnevnom radu osnovni tim koji se sastoji od specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije, fizioterapeuta i medicinske sestre, zajedno s bolesnikom nastoji unaprijediti funkcioniranje osobe.


– Posebice kod osoba s postojećim tjelesnim oštećenjima i kroničnim bolestima kako dominanto mišićno-koštanog sustava za kretanje, tako i ostalih sustava. Pritom se služimo kombinacijom postupaka oko premoštenja ili poboljšanja samog tjelesnog oštećenja kako bi osobi omogućili život u željenoj okolini i potaknuli optimalnu socijalnu reintegraciju. Orijentirani smo prema osobi, odnosno bolesniku, ali i suprotno, bolesnik je taj koji nas usmjerava u planu rehabilitacije. Nastojimo se sveobuhvatnim individualiziranim pristupom približiti novom trendu personaliziranog liječenja u medicini. Naravno, razina standarda rehabilitacije direktno je ovisna o novčanim ulaganjima u polje rehabilitacije i ogledalo je gospodarske stanja društva, kaže Mužić Radović.


Dr. Vedrana Mužić Radović
Snimio Sergej Drechsler


Prema njezinim riječima, koriste se različite nefarmakološki i farmakološki modaliteti liječenja, a okosnica nefarmakološkog liječenja je opće poznata fizikalna terapija. Bolesnicima je omogućena i terapija kompjutoriziranom asistiranom tehnologijom poput antigravitacijske trake, D-Wall biofeedback platforme, izokinetičkog treninga i u skorijoj budućnosti medicinska rehabilitacija uz asistenciju robotske tehnologije.


– Uređaji se koriste u rehabilitaciji neuroloških, ortopedsko-traumatoloških i reumatoloških bolesnika sa ciljem unapređenja disfunkcionalne kontrole kretanja i hvatanja, koordinacije i kontrole ravnoteže. Prema aktualnim smjernicama temelj fizikalne terapije je još uvijek aktivni pokret, odnosno grupna i individualna kinezioterapija koju redovito provodimo uz navedene nove tehnologije. U liječenju bolesti mišićno-koštanog sustava uvodimo i novije farmakološke metode poput liječenja spasticiteta primjenom botulinum toksina A, tretiranje ozljeda i degenerativnih promjena zglobova i izvanzglobnog područja primjenom ACP-a, odnosno autologne kondicionirane plazma terapije. ACP terapija ili poznatija kao PRP, uz viskosu plementaciju metode su novije grane ortobiologije, koja ubrzava cijeljenje, usporava degenerativne promjene i u konačnici poboljšava kvalitetu osobe u aktivnostima svakodnevnog života, zaključuje Mužić Radović.


Sportska kardiologija sve prepoznatljivija usluga


Sportska kardiologija postaje sve prepoznatljivija zdravstvena usluga opatijske terapije, a kako kaže Kristina Skoče, sportska fiziologinja, ovdje se uz liječničku ponudu testiraju sportaši kad je riječ o funkcionalnoj dijagnostici, pri čemu se u Opatiji radi spoj kliničke medicine i dijela koji se tiče performansi sportaša.


Kristina Skoče, sportska fiziologinja
Snimio Sergej Drechsler


– Sve to različito je za svaki određeni sport i ovisi o potrebama sportaša i potrebama samog sporta kojim se bave. Mi radimo dijagnostiku i testove te procjenu liječničkih ishoda, kao i procjenu ishoda samih performansi te dajemo upute kako bismo omogućili bolje monitoriranje sportaša i određivanje samog trenažnog procesa. Imamo sportaše koji dolaze iz svih dijelova Hrvatske te moram reći kako sportska kardiologija nije namijenjana samo profesionalnim sportašima, već svima koji se žele baviti sportom. To je jedna od stvari na kojoj želimo raditi, pružiti potporu profesionalnim sportašima, ali i nama običnim smrtnicima koji se želimo baviti nekom tjelesnom aktivnošću tako da se i rekreativicima daju potrebne upute kako bi ta aktivnost kojom se bave što je više moguće bila individualno optimizirana. Kad običan građanin koji si postavi cilj poput istrčavanja maratona, dođe do nas gdje ga na liječnikom pregledu obradi multidisciplinarni tim, i to ponajprije s kardiopulmonalne strane. Pritom odredimo trenažne zone i gdje se on zapravo funkcionalno nalazi i do koje razine može doći, a to ovisi i o samom cilju. Tu se radi test funkcionalnog opterećenja koji se često puta radi u suradnji s trenerima, a sportaši se često, nakon par mjeseci, vraćaju na kontrolu trenažnog stanja i procesa. Drago mi je da se sportska medicina razvija jer su se individualni i timski sportovi jako promijenili. Puno je više intenziteta, a mijenja se i sam tehnički materijal, pa se ljudsko tijelo tome treba prilagoditi i to često ne ide linearno. Sportska se ponuda toliko raširila i toliko je mogućnosti te se danas sve to može uklopiti kao dio života, dio životnog stila, što je zapravo odlično jer svi znamo koliko je tjelesna aktivnost bitna i kako je to jedna vrsta lijeka koja pomaže na raznim sistemskim razinama, poručuje Skroče.


Multidisciplinarni pristup reumatskim bolestima


Reumatolozi se u Thalassotherapiji Opatija primarno bave upalnim bolestima lokomotornog sustava, dok se u dijagnostici i liječenju neupalnih i degenerativnih bolesti koštano-zglobnog podrijetla preklapaju s fizijatrijom i ortopedijom. Reumatologinja dr. Marija Rogoznica kaže kako bolesnici s upalnim reumatskim bolestima imaju učestalije kardiovaskularne komorbiditete, kao i veći rizik od nastanka hematoloških bolesti.


– U Thalassotherapiji Opatija pružamo uslugu liječenja reumatoloških bolesnika, i to konvencionalnim i biološkim lijekovima koji modificiraju bolest, sve prema smjernicama Hrvatskog i Europskog reumatološkog društva (EULAR). Zaposlena su tri reumatologa, a kako bismo pomogli reumatološkim pacijentima održavati funkcionalni status, liječenje dopunjujemo metodama fizikalne medicine.


Dr. Marija Rogoznica i dr. Dijana Travica Samsa
Snimio Sergej Drechsler


Za taj segment su zaduženi specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije te tim fizioterapeuta. Ujedno posvećujemo vrijeme za edukaciju i savjetovanje pacijenata o promjenama životnih navika. U taj proces su uključene naše reumatološke medicinske sestre, kao i nutricionisti i psiholog. Osim specijalističkog pregleda u Thalassotherapiji, našim pacijentima možemo učiniti sve slikovne metode od konvencionalnog radiograma, do kompjutorske tomografije, magnetske rezonancije i denzitometrije. Specijalisti fizijatri i reumatolozi rade reumatološki ultrazvuk. U pripremi je i kapilaroskopija. U našem laboratoriju čini se primarna laboratorijska dijagnostika, a našoj ustanovi gravitiraju mnogobrojni reumatološki bolesnici ne samo iz našeg grada i naše županije, nego iz susjednih županija, posebno iz Istre, ističe Rogoznica.