
povezane vijesti
RIJEKA – “Mogućnosti, a ne ograničenja!”, naziv je izložbe otvorene na postamentima na Korzu, u organizaciji Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka.
Izložba prikazuje primjere dobre prakse u profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, a, kako je istaknuto prilikom otvorenja, priređena je s ciljem upoznavanja što većeg broja poslodavaca s mogućnostima zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Izložba je postavljena pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, a može se razgledati do 16. svibnja.
– Proces profesionalne rehabilitacije je multidisciplinaran, a vodi ga, usklađuje i procjenjuje stručni tim. Uz interdisciplinarni pristup i timski rad, naglasak se stavlja i na mogućnosti sposobnosti korisnika, a ne na njegova ograničenja. Primjeri dobre prakse predstavljeni na ovoj izložbi iz prve ruke govore o tome kako invaliditet nije prepreka i kako je s njim moguće ostvariti uspješnu karijeru.
Smatramo da je takve priče o uspjehu važno dijeliti s javnošću, rekla je ravnateljica Centra za profesionalnu rehabilitaciju Ivana Kosorčić, dodajući kako se radi o ljudima koji su ostavili traga, jer su se izborili za svoj profesionalni put – našli su posao, zadržali ga i dalje se profesionalno razvijaju.
Otvorenju izložbe prisustvovali su i rukovoditeljica službe za profesionalnu rehabilitaciju u Centru Višnja Rakin, savjetnica u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke Dunja Kuhar, predstojnik Područne službe Rijeka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Željko Marković, rukovoditelj Područnog ureda Rijeka Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Davor Čorak, kao i autor fotografija na izložbi, Petar Fabijan.
Bili su tu i osobe s invaliditetom koji su glavni junaci ove izložbe, čije životne priče pokazuju da osobe s invaliditetom mogu zaposliti i napredovati, ali i poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom.
Adrijan Osmani, koji je s poslovnim partnerom otvorio inkluzivni fitness centar, a zbog proširenja posla iskazao spremnost da na praksu primi jednog polaznika virtualne radionice.
Naime, u travnju ove godine, Centar je pokrenuo Virtualnu radionicu ili vježbeničku tvrtku.
Radi se o posebnom obliku rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva “učenje kroz rad”, čijom provedbom se osobe s invaliditetom osposobljavaju za obavljanje administrativnih, financijsko-računovodstvenih, komercijalno-marketinških i sličnih poslova, na simuliranim radnim mjestima.