Predstavljeno

Prva generacija polaznika pohađa virtualnu radionicu Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Virtualna radionica je oblik rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva rad u simuliranim uvjetima s ciljem usavršavanja i stjecanja znanja i vještina



U prostorijama Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka predstavljena je virtualna radionica, pokrenuta u travnju ove godine, u koju je uključena prva generacija polaznika.


Kako je tom prigodom rekla rukovoditeljica službe za profesionalnu rehabilitaciju Centra Višnja Rakin, virtualna radionica je oblik rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva rad u simuliranim uvjetima s ciljem usavršavanja i stjecanja znanja te vještina potrebnih za obavljanje uredsko-administrativnih i osnovnih računovodstvenih poslova.


Približiti osobe s invaliditetom tržištu rada


– Centar za profesionalnu rehabilitaciju od svog osnutka predano radi na tome da osobe s invaliditetom približi tržištu rada. To nije jednostavan zadatak i još uvijek imamo velik broj osoba s invaliditetom koje su dugotrajno nezaposlene.




Danas se na tržištu rada uvjeti ubrzano mijenjaju, a poslodavci od svojih djelatnika traže sve više vještina i znanja. Osoba koja je dugotrajno nezaposlena, koja je, primjerice, svoje školovanje završila prije pet ili deset godina, više ne može konkurirati na ovakvom tržištu rada, jer joj nedostaju ta znanja i vještine, rekla je Rakin, dodajući kako je upravo zbog svega navedenog pokrenuta virtualna radionica ili vježbenička tvrtka.



Radi se o posebnom obliku rehabilitacijske aktivnosti koja podrazumijeva “učenje kroz rad”, čijom provedbom se osobe s invaliditetom osposobljavaju za obavljanje administrativnih, financijsko-računovodstvenih, komercijalno-marketinških i siičnih poslova, na simuliranim radnim mjestima.


Program rada se prilagođava mogućnostima polaznika, kao i specifičnim potrebama poslodavaca kod kojih će polaznici pohađati praksu.


Uz to, predviđeni su i dodatni sadržaji za unapređenje vještina. Na taj način će osobe s invaliditetom tijekom šest mjeseci ojačati svoje osobne i profesionalne kompetencije prijeko potrebne za efikasno zapošljavanje i privikavanje na stvarnu radnu sredinu.


Izložba “Mogućnosti, a ne ograničenja”


“Prva generacija svoje će prve dane prakse odraditi u tvrtki Alarm automatika, Domu za odrasle osobe Turnić te tvrtkama Reps and Muscles, Sladis i Trgoleptir, kojima se zahvaljujem na njihovom angažmanu.


Očekujemo da će prvih pet polaznika ubrzo naći svoje mjesto na tržištu rada”, rekla je Rakin, koja je predstavila i najavila izložbu “Mogućnosti, a ne ograničenja” koja prikazuje primjere dobre prakse u profesionalnoj rehabilitaciji osoba s invaliditetom.



Izložba će, uz pokroviteljstvo Grada Rijeke, biti otvorena u utorak, 9. svibnja u 11 sati na postamentima na riječkom Korzu, gdje će se moći razgledati do 16. svibnja.


Bit će to prilika da se što veći broj poslodavaca upozna s podrškom koju mogu dobiti od Centra za profesionalnu rehabilitaciju u zapošljavanju osoba s invaliditetom.


Centar za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka je državna ustanova koja djeluje od 2015. godine i to za područje tri županije – Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske.


Uz riječki, centri još postoje u Splitu, Osijeku i Zagrebu. Centar su osnovali Grad Rijeka i Republika Hrvatska, a zatim je 2019. godine osnivačka prava i financiranje u potpunosti preuzela država.


Djelatnost mu je organiziranje i izvođenje usluga profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom, s ciljem da se osobe s invaliditetom osposobe za prikladan posao, zaposle, odnosno zadrže posao i u njemu napreduju te se profesionalno razvijaju.


Korisnici i poslodavci


Naglasak mu je na mogućnostima i sposobnostima, a ne ograničenjima osobe. Korisnici usluga Centra su osobe s invaliditetom, ali i poslodavci.



– Za poslodavce Centar omogućuje savjetovanje i procjene pri zapošljavanju, prilagodbi radnih mjesta, podršku i praćenje pri rehabilitaciji, na radnom mjestu, pruža informacije o kvotama i poticajima.


Zahvaljujući jednim dijelom i radu Centra, 118 poslodavaca iz regije koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, u 2022.godini sveukupno je u ime poticaja dobilo 1.743.861,9 eura od Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI).


Kako bi povećali mogućnosti osobe s invaliditetom u pronalasku posla, Centar za profesionalnu rehabilitaciju omogućuje procjenu zapošljivosti, potrebe za prilagodbom, stručnom pomoći, pruža podršku i posreduje pri zapošljavanju.



Omogućuje i uključivanje u razne vrste osposobljavanja, formalnih kroz verificirane programe obrazovanja, osposobljavanja ili usavršavanja i neformalnih kroz radno osposobljavanje na konkretnom radnom mjestu, jačanje radnih potencijala i profesionalnih kompetencija u radnom centru ili u virtualnoj radionici, istaknula je ravnateljica Centra Ivana Kosorčić. Dodala je kako su naručitelji usluga Centra najčešće HZZ, HZMO i ZOSI.


Iako Grad Rijeka više nije osnivač Centra, u njegovom radu i aktivnostima sudjeluje svih proteklih godina. Kako je rekla savjetnica u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke Dunja Kuhar, Grad Rijeka i dalje surađuje s Centrom i promovira njegov rad, jer je to interesu građana, kako osoba s invaliditetom, tako i njihovih potencijalnih poslodavaca.