Padaju rekordi

“Divovska tuča”: S neba padaju golemi komadi leda, kod Bribira našao “mrcinu” od gotovo pola kile

Portal Novi list

Foto Velibor Topolovec

Foto Velibor Topolovec

U Lukovu u Vinodolskoj općini, koje je sinoć teško pogođeno tučom, naš čitatelj Velibor Topolovec izvagao "grumen leda" težine čak 484 grama!



Njemačka organizacija European Severe Storms Laboratory objavila je na društvenim mrežama da je u nevremenu 19. srpnja u Europi zabilježeno čak 24 komada “divovske tuče”, promjera većeg od 10 centimetara.


Dva slučaja prijavljena su u Hrvatskoj, a u Italiji njih čak 22. Najveći hrvatski komad leda zabilježen je u Ribniku te prema procjenama iznosi 13 cm u promjeru.


Ozbiljno mu parira komad leda koji je u sinoćnjoj oluji pao u naselju Lukovo, koja se nalazi iznad Bribira, na putu prema Bribirskoj šumi i Liču.




Na području Lukova u Vinodolskoj općini zbrajaju velike štete na krovovima kuća i na automobilima. Ondje je naš čitatelj Velibor Topolovec izvagao “grumen leda” težine čak 484 grama!


Gospodin Topolovec proslijedio nam je fotografiju ovog kapitalca.


Foto Velibor Topolovec


Vratimo li se Italiji, manje od tjedan dana nakon postavljanja novog europskog rekorda, komad leda promjera 19 centimetara pronađen je u Azzano Decimu u Italiji.


To znači da je prethodni rekord od 16 centimerara u Carmignano di Brenta od 19. srpnja trajao je samo pet dana. Ukupna mu je dužina bila 20 centimetara, promjer 16 centimetara, a težio je više od jednog kilograma.



Dana 24. srpnja 2023. oko 23 sata navečer, ogromna tuča pogodila je grad Azzano Decimo, gdje je i pronađen rekordno velik komad leda.


Nakon temeljitog pregleda izvješća i fotografija, stručnjaci Europske baze podataka o teškim vremenskim uvjetima (ESWD) došli su do zaključka da se promjer ovog komada leda može potvrditi kao 19 centimetara.


Rekordni komad tuče fotografirala je Marilena Tonin, a prvo izvješće objavila je stranica Tornado in Italia.


Nova tuča već je vrlo blizu svjetskog rekorda tuče od 23. srpnja 2010. u Vivianu, Južna Dakota, SAD, s promjerom od 8 inča (20,3 cm).


“Visoka učestalost tuče u sjevernoj Italiji u skladu je s rezultatima istraživanja Europskog laboratorija za jake oluje (ESSL), koji pokazuju da je ova regija doživjela najveći porast učestalosti velike tuče u usporedbi s drugim europskim regijama u proteklim desetljećima”, poručuju iz European Severe Storms Laboratoryja.