Nepovratan proces

Topljenje antarktičkih ledenjaka »nepovratno«

Hina

Šest ledenjaka, koje odozdo polako otapaju sve toplije vode oceana oko Antarktike, kreću se prema Amundsenovu moru, pokazalo je izvješće čiji se zaključci temelje na satelitskim i radarskim mjerenjima od 1992. do 2011. godine



OSLO – Golemi ledenjaci na zapadnom dijelu Antarktike zbog globalnog su zagrijavanja ušli u »nepovratan proces topljenja« koji bi mogao podizati razinu oceana sljedećih desetljeća, rekli su znanstvenici.


Šest ledenjaka, koje odozdo polako otapaju sve toplije vode oceana oko Antarktike, kreću se prema Amundsenovu moru, pokazalo je izvješće čiji se zaključci temelje na satelitskim i radarskim mjerenjima od 1992. do 2011. godine.


Snimke pokazuju da su »veliki dijelovi zapadnoantarktičkog ledenog pokrova ušli u stanje nepovratnog povlačenja«, rekao je vodeći autor studije Eric Rignot s Kalifornijskog sveučilišta u Irvineu.




Priobalni dijelovi ledenjaka leže na stijenama ispod razine mora te zadržavaju goleme količine leda, ali su zbog sve viših temperatura mora osjetljivi na topljenje, rekao je Rignot. On je situaciju na ledenjacima na zapadu Antarktike usporedio s otvaranjem boce vina koja je vodoravno polegnuta.


Taj dio Antarktike bit će glavni pojedinačni faktor porasta razine mora u sljedećim desetljećima pa i stoljećima, budući da ledenjaci sadrže dovoljno vode za porast razine svjetskih oceana za 1,2 metra, rekao je.


»Prešli smo točku s koje više nema povratka«, rekao je Rignot.


On je naglasio da su radarske snimke pokazale, primjerice, da ispod ledenjaka nema nikakvih planinskih lanaca ili uzvišenja koja bi mogla zadržati led.


U proteklom su se razdoblju najviše prema moru pomaknuli ledenjaci Smith i Kohler. Ipak, Rignot je naglasio da bi borba protiv globalnog zagrijavanja mogla usporiti topljenje ledenjaka i njihovo pomicanje.