Opasni noćni obroci

Hranjenje u pogrešno vrijeme utječe na mozak

Portal Novilist.hr

Kada su hranjeni tijekom dana, miševi (inače noćne životinje), pokazuju manje interesa za istraživanje novih stvari i prisjećanje na opasne situacije. Znanstvenici ističu da bi ovakvo otkriće trebalo zabrinuti i ljude čije prehrambene navike ispadaju izvan uobičajenog bioritma



Kada su hranjeni tijekom dana, miševi (inače noćne životinje), pokazuju manje interesa za istraživanje novih stvari i prisjećanje na opasne situacije, otkrilo je istraživanje predstavljeno na kongresu Društva za neuroznanosti u Washingtonu.


Znanstvenici sa Sveučilišta u Kaliforniji dali su miševima šestosatni pristup hrani tijekom dana (kada uobičajeno spavaju) te tijekom noći, a utvrdili su da takav poremećeni ritam hranjenja remeti unutarnji sat organizma.


Tjelesni biološki sat, suprahiazmatična jezgra ili SCN, nalazi se u hipotalamusu, glavnoj tjelesnoj žlijezdi, te pomaže regulirati disanje, otkucaje srca, temperaturu, tlak, hormone i ostale vitalne tjelesne funkcije. No unutarnji sat se nalazi i u hipokampusu, dijelu mozga važnom za učenje i memoriju, a na koji je uvelike utjecalo hranjenje u doba kada to nije predviđeno.




Istraživači su zato ispitali kako je takav neuobičajeni režim hranjenja utjecao na mišji mozak i ponajviše na njihov interes za nove stvari i sjećanje na opasne situacije. Za razliku od miševa koji su hranjeni noću, oni koji su hranu uzimali izvan ”normalnog vremena” nisu pokazali zanimanje za istraživanje novih stvari i nisu se sjećali neugodnog iskustva elektrošoka, a takve promjene u  hipokamusu je potvrdilo i seciranje tkiva.


Znanstvenici ističu da bi ovakvo otkriće trebalo zabrinuti i ljude čije prehrambene navike ispadaju izvan uobičajenog bioritma.