Gljive

Gastro poslastica: Otkrivene nove vrste tartufa koje rastu samo u okolici Rovinja

Davor Šišović

Najpoznatiji hrvatski stručnjak za gljive dr. Romano Božac na nedavnom je međunarodnom znanstvenom skupu o gljivama u Zagrebu predstavio dvije novootkrivene vrste crnih tartufa: Tuber donnagotto i Tuber decipiens

ZAGREB Na šestoj Međunarodnoj konferenciji o ljekovitim gljivama koja je prošli tjedan održana u Zagrebu, ugledni hrvatski mikolog dr. Romano Božac i njegovi suradnici Ivan Širić i Ivica Kos prvi put su svjetskoj znanstvenoj javnosti predstavili dvije novootkrivene i novodefinirane vrste crnih tartufa: Tuber donnagotto i Tuber decipiens, obje pronađene u Istri u okolici Rovinja. Obje je vrste pronašao dr. Romano Božac tijekom svojih uobičajenih gljivarskih lutanja, i to u jesen 2010. i tijekom zime 2011. godine, u borovim šumama u okolici Rovinja.   

Kod nas i u Indiji




Analizom njihovih morfoloških osobina, a zatim i mikroskopskom analizom spora i ostalim znanstvenim metodama utvrđeno je da se obje ove vrste razlikuju od svih dosad utvrđenih i opisanih vrsta crnih tartufa kao što su Tuber brumale; Tuber brumale fm. moscatum; Tuber melanosporum; Tuber aestivum Vittadini; Tuber regianum; Tuber macrosporum; Tuber mesentericum; Tuber bellone i Tuber malenconi (osim ovih, u svijetu postoji još samo jedna vrsta crnog tartufa, Tuber indica, koja raste samo u Indiji). Zatim je uslijedilo sastavljanje znanstvenog rada, čijim je predstavljanjem i objavljivanjem u zborniku radova zagrebačke konferencije o ljekovitim gljivama zapravo učinjena i službena znanstvena inauguracija ove dvije vrste.


Prvoj novootkrivenoj vrsti Božac je dao ime Tuber decipiens što bi se na hrvatski moglo prevesti kao “varljivi tartuf”, svrstavši ga u red Pezizales u porodici Tuberaceae. Pronađen je u kasno jesenje doba odnosno u studenom i prosincu u čistoj borovoj šumi u okolici Rovinja. Najsličniji je varijetetima tzv. zimskog tartufa (Tuber brumale i Tuber brumale fm. moscatum) koji rastu u zimsko doba u simbiozi s borovim stablima, ali se od njih razlikuje po karakterističnim udubljenjima i šupljinama, te po boji “glebe” (mesnatog plodišta u unutrašnjosti gljive) koja nikad nije crna, već u punoj zrelosti poprima sivkasto-smećkasto-crnkastu boju. Neugodnog je mirisa koji podsjeća na plijesan ili humusno tlo. Mješinice sa sporama su kod ovog tartufa elipsoidno-jajolike i sadrže od jedne do šest spora.   

»Rovinjski crni tartuf«


Druga novootkrivena vrsta crnog tartufa dobila je ime Tuber donnagotto, koje je složeno od imena dvoje pasa, Donna i Gotto, s kojima je dr. Božac pronašao ove tartufe. Ovaj se naziv ne može prevesti na hrvatski, pa dr. Božac predlaže da mu hrvatski naziv bude “rovinjski crni tartuf”. I njega je svrstao u red Pezizales odnosno porodicu Tuberaceae. Za razliku od prethodnog, ovaj tartuf raste kroz kasnu jesen i cijelu zimu sve do proljeća, od studenog do travnja, i također je pronađen u borovim šumama u okolici Rovinja. Tuber donnagotto se puno jasnije razlikuje od ostalih poznatih vrsta crnih tartufa vrlo nepravilnim oblikom plodišta, čvornatom površinom, tvrdoćom poput kamena, s dubokim nepravilnim brazdama koje sežu čak do polovice tijela cijelog gomolja. Miris mu je blag i ugodan, podsjeća na miris vrganja, a spore su mu mrežasto ornamentirane i žućkasto-smeđe boje. Za ovaj je tartuf dr. Božac ustvrdio da se hermetički zatvoren u hladnjaku na temperaturi od dva do četiri celzijeva stupnja može čuvati i više od dva mjeseca, što je prilično važno s ekonomsko-gastronomskog aspekta, budući da nijedna druga vrsta tartufa nema trajnost veću od petnaestak dana.   

Rovinjski areal


Dr. Božac nam je u telefonskom razgovoru potvrdio da su obje novootkrivene vrste jestive, odnosno kaže da ih je on kušao, i da po kvaliteti donekle podsjećaju na Tuber brumale (zimski crni tartuf) ili na Tuber aestivum (ljetni crni tartuf). Iako ih je tražio i po drugim krajevima Istre, rovinjski areal zasad je ekskluzivno nalazište novih vrsta Tuber donnagotto i Tuber decipiens. Dr. Romano Božac, inače rodom sa Žminjštine, autor je brojnih knjiga o gljivarstvu među kojima je i jedinstvena Enciklopedija gljiva, u kojoj je opisao i definirao 39 novih i u mikološkoj znanosti dotad nepoznatih vrsta gljiva, a sada toj brojci treba pridružiti i ove dvije nove vrste crnih tartufa.