Uoči utakmice sa škotskim klubom

Vjerni navijači Rijeke u Aberdeenu uz "fish and chips" i pivu ćakulaju, a o čemu bi nego o nogometu

Ivan Volarić

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Kako se bližio početak utakmice tako je rasla skupina navijača »Rijeke«, a ubrzo se priključilo i nekoliko škotskih fanova, koji su svaki iz svojega razloga željeli izmijeniti nekoliko rečenica s Hrvatima koji su se pokazali kao vrlo dobri domaćini navijačima »Aberdeena«



Castlegate. Na wikipediji stoji da je to trg na kraju aberdinske ulice Union na kojem se nalaze neke od povijesnih gradskih znamenitosti. Ono što ne piše na internetskoj enciklopediji je da je to fan zona za gostujuće navijače kada »Aberdeen« igra europske utakmice.


– Lani su ovdje bili Nizozemci kada je »Aberdeen« igrao protiv »Groningena« i nisu se baš lijepo ponašali – objašnjavala su dva policajca skupini od desetak navijača »Rijeke« koji su zauzeli svoja mjesta u jednom od pubova na rubnom dijelu Castlegatea. Riječ je uglavnom o Armadinim veteranima i onima koji su svoje mjesto na zapadu prepustili sinovima i kćerima, a sada su na tribini B. Armada – tribina B!  Kada su škotski policajci prilazili nastao je znakoviti tajac, no umjesto bilo kakvih oštrih riječi uslijedio je ugodan razgovor o pivi i nogometu. O ženama se nije pričalo jer u društvu je bila i jedna dama – Snježana Mišković. Kakva bi to bila europska utakmica nogometaša »Rijeke« bez predsjednika Damira i njegove supruge. Kao i obično, spustili su se u centar i sate uoči utakmice proveli u društvu navijača.


Oni koji često idu na »Rijekina« europska gostovanja znaju da je to učestala praksa i prilika da se s predsjednikom popije pivo i čuju najnovije vijesti iz kluba. Predsjednik je stigao dan ranije privatnim zrakoplovom, dio pripadnika Armade također zračnim putem preko Glasgowa ili Edinburga. Neki dan ranije, a neki na dan utakmice. Jedan dio navijača zaputio se najtežim putem, onim cestovnim.




– Koliko smo putovali. Više od 30 sati. Na kraju smo zapeli u gužvi blizu Aberdeena zbog prometne nezgode pa smo morali u grad okolnim putevima – govorio je najpoznatiji član vrbničke Armade kojega svi znaju kao Felkera.


Svaka čast njemu i svim navijačima »Rijeke« koji su stigli na sjever Škotske, prevalili dvije i pol tisuće kilometara u jednom smjeru (neki će jedva stići na gostovanje kod Zagreba), ali za priču dana pobrinuo se Mario Dunato, navijač »Rijeke« iz Hamburga.


– Meni je otac s Krka iz mjesta od 20 stanovnika. Ne znam znate li, ali riječ je o selu Županje, tamo iznad Klimna…, objašnjavao je Mario »povijest bolesti«.


–  Kao mali sam išao gledati utakmice jugoslavenske lige. Pratim »Rijeku« kada god stignem, kada sam na odmoru na Krku ili u Europi. Bio sam protiv »Osijeka« kada su nas pokrali, bio sam i u Guimaraesu, Lyonu, Sevilli… Da, imam i »Rijekinu« člansku iskaznicu!


Mario je rođen u Hamburgu, govori simpatičnom mješavinom njemačkog i čakavskog jezika, a posebno ga je dojmilo što je mogao popiti kavu u društvu s predsjednikom Damirom Miškovićem i riječkom novinarskom legendom Orlandom Rivettijem.


– Orlando? Institucija! – kazao je Dunato koji osim za »Rijeku« »druka« i za HSV. Inače, zaposlen je kao općinski službenik, a najviše ga je zanimala jedna stvar.


– Hoće li Rujevica biti gotova za utakmicu s Osijekom? – upitao je Mario dopredsjednika Deana Šćulca i dobio odgovor da će biti u funkciji već za susret s  »Lokomotivom«. Mariju je bitan »Osijek« jer tada dolazi na odmor na Krk.


Ćakula s predsjednikom, piva, »fish and chips«… Kako se bližio početak utakmice tako je rasla skupina navijača »Rijeke«, a ubrzo se priključilo i nekoliko škotskih fanova, koji su svaki iz svojega razloga željeli izmijeniti nekoliko rečenica s Hrvatima koji su se pokazali kao vrlo dobri domaćini navijačima »Aberdeena«. Pomogle su pritom i cijene, one hrvatske su za Škote strahovito prihvatljive. One škotske su obrnuto proporcionalno paprene za plitke hrvatske džepove. Piva od dvije do pet funti (funta je gotovo 11 kuna!), hamburger od tri do pet funti, pošteni obrok teško je pronaći ispod 10 funti…


Kažu domaćini da je Aberdeen grad bez srednje klase, pun sirotinje ili jako bogatih ljudi. I pun povijesnih građevina, ali strahovito siv i neprivlačan. Uostalom, nije slučajno proglašen najružnijim gradom Škotske za prošlu godinu…