Rijeka u finalu Kupa: Nakon Rujevice, Osijek svladan i u gostima

Snimio Denis LOVROVIĆ

U prvoj utakmici rezultat je bio 3:1 za Rijeku

OSIJEK  »Rijeka« je ispostavilo se na kraju kraj Drave ipak samo obavila – formalnost.

Riječani su doputovali u Gradski vrt s rujevičkom prednošću od 3:1 i oplodili je s još dva pogotka, te pobjedom potvrdili svoj prolaz u varaždinski finale gdje je 31. svibnja očekuje – »Dinamo«.

Iako konačan rezultat sugerira uvjerljivu izvedbu gostiju nije baš sve bilo tako glatko. Gosti su dobro otvorili utakmicu, ali od sredine prvoga poluvremena do odmora trpili određeni pritisak agresivnijih domaćina koji su na kraju platili ceh takvom pristupu.

Teško je objasniti reakciju domaćeg braniča ili veznjaka Zorana Lesjaka koji je u 49. minuti zaradio crveni karton nakon udaranja Vešovića nogama bez lopte u jednoj neopasnoj situaciji po njegova vrata, a igrači »Rijeke« stekli brojčanu prednost koju su ubrzo iskoristili.

Andrijašević je svojim dodavanjem natjerao Škorića da ispred Gavranovića ubaci loptu u mrežu, da bi nešto kasnije Franko svojim pogotkom otklonio svaku rezultatsku neizvjesnost ako je uopće postojala nakon što je početkom nastavka Lesjakova vruća glava omogućila treneru Matjažu Keku i njegovim igračima da konačno odigraju jedno rutinsko poluvrijeme koje ne iziskuje neku osobitu energetsku potrošnju.

Usput, »Rijeka« prvi put ovoga proljeća nije primila pogodak!

Zoran Zekić je kao i za prve utakmice polufinala Kupa na Rujevici pribjegao rasporedu s trojicom braniča u zadnjoj liniji s time da je ovoga puta umjesto dvije klasične špice odlučio u vršku napada zaigrati s jednim središnjim napadačem (Ejupi) i dvojicom igrača na krilnim pozicijama (Lopa i Knežević). Nakon desetak minuta igre Zekić je odlučio gurnuti Lesjak ispred obrane pa je u nastavku utakmice »Osijek« zaigrao u rasporedu 4-1-4-1.

Efekt je bio međutim bio kao i u Rijeci prije 15 dana – »Rijeka« je uvodu utakmice bila bliže vodećem pogotku nego »Osijek« golu koji bi načeo riječku prednost. Doduše, te prilike nisu došle iz igre nego uglavnom iz niza prekida. Tako je u 15. minuti Mišić izveo jedan od brojnih udaraca iz kuta, Kulušić nadvisio svojega čuvara i tukao snažno ispod grede, a vratar Malenica sjajnom reakcijom izvukao loptu u novi korner.

Nakon drugog udarca iz kuta lopta je stigla do Vešovića koji je pronašao na prvoj vratnici Gavranovića čiji udarac iz neposredne blizine je Malenica uspio odbiti. Agresivni pristup na svakom kvadratnom terenu travnjaka Osječanima je počeo donositi rezultate tek u drugoj polovici prvoga poluvremena.

U 27. minuti Ristovski i Vešović nisu dobro ispratili Barišića koji im je ušao iza leđa i dočekao Škorićev ubačaj na sedam, osam metara od Prskala, ali je kapetan domaćih tukao iz prve ravno u vratara Riječana.

Ne toliko sadržajno, ali zanimljivo, borbeno poluvrijeme završilo je nepreciznim udarcima s vrha kaznenog prostora Bezjaka (35′) i Mioča (42′), od kojih je posebno onaj osječkog veznjaka prošao blizu okvira gola.

Uvođenjem Vojnovića i Bobana domaći strateg ponovo se vratio na raspored s trojicom stopera s time da je Boban zauzeo poziciju desnog bočnog. Osječani su se dakle od prve minute nastavka potpuno otvorili. Zekićev kockarski potez mogao se možda isplatiti da u svega tri minute nastavka njegovi igrači nisu napravili »samoubojstvo iz sasjede«.

Prvo su u 49. minuti Zoranu Lesjaku popustili živci, bespotrebno je zaradio crveni karton zbog udaranja Vešovića nogama u tijelo u trenucima kada je lopta već bila izvan granica igrališta, a onda je dvije minute kasnije Andrijašević pobjegao Baraću. Uslijedilo je prizemno dodavanje za Gavranovića ispred kojega je uklizao Škorić i poslao loptu u vlastitu mrežu – 0:1. »Rijeka« je uvećala svoju prednost iz prve utakmice, Osječani su s igračem manje trebali postići najmanje tri gola u nešto više od pola sata što bi bilo teško očekivati i da su brojčane snage ostale poravnate.

Zapravo, do kraja utakmice samo je bilo pitanje da li će »Rijeka« prolaz s još kojim pogotkom. Drugi gol dogodio se u 57. minuti kada je Gorgon u kontri gurnuo Andrijaševića samoga ispred Malenice, a Franko rutinski pospremio loptu u mrežu – 0:2.

U 65. minuti Andrijašević se našao na isto mjestu s loptom u nogama, ali je Malenica zaustavio njegov udarac. U nastavku akcije Gorgon je dočekao ubačaj Ristovskog i glavom pogodio vratnicu. Osječani su mogli do počasnog pogotka u 79. minuti kada je Boban pretrčao Kulušića i izašavši ispred Prskala poslao loptu zamalo kraj suprotne vratnice.

———————————————————

TIJEK UTAKMICE

Kraj utakmice

90′ Igrat će se dvije minute nadoknade

86′ Gužva nakon kornera Osijeka u 16-ercu Rijeke, lopta ide u novi korner, ali nema opasnosti po gol Prskala

79′ Odlična prilika za Osijek, Boban je pobjegao riječkoj obrani, ali lopta ide pokraj gola

78′ Boban puca jako, ali lopta ide preko gola Rijeke

77′ Brza akcija Rijeke, pucao je Ristovski, ali brani osječki golman

71′ Pokušaj Osijeka, Lukić je pucao iz blizine ali iskosa, lopta odlazi daleko od gola

69′ Izlazi Josip Elez, u igri je Aleksandar Šofranac

67′ Udarac Lukića, ali nema opasnosti za Prskala

65′ Prvo odlična akcija Rijeke u kojoj Andrijašević ne uspijeva zabiti, a onda u nastavku akcije Gorgon pogađa vratnicu

63′ Iz igre izlazi Marko Vešović, u igru ulazi Mate Maleš

63′ Fantastična akcija i pokušaj Vešovića, ali golman Osijeka brani, a sudac je svirao zaleđe

57′ GOOOOOOOL Franko Andrijašević iz brze akcije Rijeke zabija za 2:0

56′ Umjesto Garvanovića ulazi Gorgon

53′ Atraktivan pokušaj Ejupija škaricama, ali ide iznad gola

51′ GOOOOOOOL Odmah gol, Gavranović je bio na lopti, ali čini se da je autogol domaćeg braniča

50′ Marko Vešović dobio je žuti karton za prekršaj koji je prethodio Lesjakovom udarcu

49′ Crveni karton za Osijek, Vešović je napravio prekršaj, a Zoran Lesjak ga udara i dobija crveni karton

46′ Počelo je drugo poluvrijeme, u igri za Osijek su sada Gabrijel Boban i Aljoša Vojnović

Gotovo je prvo poluvrijeme

45+1′ Andrijašević je pokušao glavom, ali lopta ide preko gola

45′ Ubačaj s desne strane Rijekinog napada, hvala mirno Osijekov golman

43′ Slobodan udarac za Osijek, blokira živi zid Riječana

42′ Odličan udarac Mioča, ali lopta odlazi pored gola Riječana

41′ Udarac Mioča blokira Bradarić, loptu nakon toga uzima Prskalo

34′ Riječani su oduzeli jednu loptu i krenuli u polu-kontru ali udarac Bezjaka ide preko gola

31′ Igra se s puno trke i tempa na obje strane

29′ Prilika i za Osijek, ali Prskalo hvata nabačenu loptu

28′ Zuta je pucao, ali blokiraju Osječani

27′ Prilika za Barišića i Osijek, ali nije najbolje pucao osječki nogometaš

21′ Odlična akcija Rijeke, Bezjak je pucao ali brani osječki golman

16′ Nova sjajna prilika iz kornera odlično je pucao Kulušić ali brani osječki golman. Nakon toga puca Gavranović ali osječki vratar opet brani

13′ Nakon kornera prilika za Rijeku, ali su Osječani izbili loptu

5′ Elez je zabio gol, ali je poništen zbog zaleđa

3′ Mišić je pucao s 20 metara, lopta se odbila od braniča Osijeka i završila u rukama vratara Malenice

0′ Počela je utakmica