Zaključana ljubav

Sve više ljubavnih lokota u Rijeci

Ivana Kocijan

Tradicija zaključavanja ljubavnih lokota u gradu na Rječini počela je početkom 2011. kada su se na ogradi mosta na početku lukobrana počeli pojavljivati lokoti različitih veličina, oblika i boja



Moderni simboli vjernosti i (vječne) ljubavi, ljubavni lokoti, već su godinama popularni širom svijeta, a u zadnje vrijeme sve ih se više može vidjeti i u Rijeci. Tradicija zaključavanja ljubavnih lokota u gradu na Rječini započela je početkom 2011. godine kada su se na ogradi mosta na početku lukobrana počeli pojavljivati lokoti različitih veličina, oblika i boja, s ispisanim ili ugraviranim porukama, inicijalima, imenima…


Običaj postavljanja ljubavnih lokota zabilježen je u više od 30 zemalja. Na javnim mjestima, najčešće mostovima, ali i drugim mjestima ostavljaju ih zaljubljeni parovi, prijatelji, roditelji i djeca, ukratko svi oni koji žele javno iskazati svoju ljubav.


Prema nekim teorijama, prvi su se lokoti, simboli »zaključane ljubavi«, pojavili u Italiji, točnije u Firenci na mostovima rijeke Arno. Slavni firentinski Ponte Vecchio u jednom je trenutku bio ukrašen s više od pet tisuća lokota koji su na kraju uklonjeni jer su, prema objašnjenju gradskih vlasti, predstavljali estetski problem, a uništavali su i metalne dijelove mosta.


Tri metra iznad neba




Ljubavne lokote koji podsjećaju na stihove iz spomenara »U srce sam te zaključala, ne možeš izaći, ključić sam izgubila, ne mogu ga naći« može se pronaći i na ogradi ispod slavnog Brooklynskog mosta u New Yorku, ali i u brojnim drugim gradovima širom svijeta – Parizu, Rimu, Pragu, Stockholmu, Kijevu, Londonu, Edinburghu… Dok njujorške komunalne službe nisu previše oduševljene pa »love locks« iz sigurnosnih razloga često uklanjaju s mosta, u Moskvi su razmišljali unaprijed i zaljubljenima koji u tome gradu žele (po)ostaviti dokaz vječne ljubavi i prijateljstva ponudili šest skulptura, umjetnih stabala na koja mogu vješati svoje lokote i druge simbole ljubavi.


Prema nekim teorijama, trend postavljanja ljubavnih lokota na javnim mjestima popularizirao je talijanski film »Tri metra iznad neba« iz 2004. čiji je glavni junak objesio prvi ljubavni lokot na rimski most Milvio. Nekoliko godina kasnije, Federico Moccia objavio je roman »Ho voglia di te« čiji su glavni junaci omotali lanac za bicikl oko lampe na mostu. Lokoti su, naravno, u modi bili i prije filma i knjige, no oni su svakako pomogli širenju trenda. Zbog velike popularnosti (ne)sretna lampa na kraju se slomila pod teretom lokota. Rimske vlasti prošle su godine odlučile ukloniti lokote zbog toga što su uništavali kamenu strukturu mosta koji obale Tibera spaja još od 3. stoljeća prije Krista.



Posebna se priča veže uz Most ljubavi u srbijanskom mjestu Vrnjačkoj Banji. Legenda kaže da su uoči početka Prvog svjetskog rata tamo živjeli učiteljica Nada i oficir Relja koji je tijekom rata u Grčkoj upoznao lijepu Grkinju i zbog nje raskinuo zaruke s Nadom. Inspirirana tom nesretnom ljubavnom pričom Desanka Maksimović napisala je jednu od svojih najljepših ljubavnih pjesama, »Molitvu za ljubav«. Kako se priča ne bi zaboravila, pobrinuli su se i mladi parovi koji su u sjećanje na Nadu započeli tradiciju »vezivanja« svoje ljubavi za »Most ljubavi« na kojem se susretala sa svojim dragim.



Most lokota


Priče o uklanjanju, čini se, postale su gotovo podjednako česte kao i priče o postavljanju lokota. Na popisu gradova koji su zbog očuvanja povijesnog naslijeđa, sigurnosti i drugih razloga uklonili ove simbole ljubavi nalaze se: Pariz, Köln, Toronto, Dublin… Zamalo su nestali i iz njemačkog Bamberga, no nakon što je izbila prava mala buna u javnosti, odlučeno je da će lokoti na Mostu lokota ipak ostati. Do daljnjega.


Jedinstvenog objašnjenja o tome tko je »izmislio« ljubavne lokote nema. Neki vjeruju da tradicija potječe iz Kine gdje su nekad davno zaljubljeni parovi ispisivali svoja imena ili inicijale na lokote koje su potom vješali na javnim mjestima kako bi predstavljali javni simbol njihove ljubavi, ili su lokote bacali u rijeku, u nadi da njihovu ljubav ništa neće raskinuti. U Kini lokoti, primjerice, vise na mostu na planini Huang koja je svoje mjesto našla na UNESCO-vom popisu svjetske baštine.


Zaljubljenim parovima u Koreji posebno je drag Toranj N u Seulu. Upućeni kažu da je tamo ostavljanje lokota toliko popularno da su morale biti postavljene kante za ključeve jer je postojala prevelika opasnost da će neki od ključeva koje su parovi bacali s tornja ozbiljno ozlijediti nekog od slučajnih prolaznika na ulici ispod njega. Na vrhu tornja čak se nalazi i ploča s natpisom – Obećanje beskrajne ljubavi – »Volim te« koja podsjeća na priču koja kaže da će se zaljubljenima koji zažele želju u hramu na planini Nam-San, na kojoj se toranj nalazi, želja i ostvariti. To je mjesto zbog te legende postalo odredištem na kojem se parovi zavjetuju na vječnu ljubav, ostavljajući pritom i vlastite ljubavne lokote.



Na nekim lokacijama lokoti imaju gotovo magičnu ulogu. U tajvanskom Fengyuanu, primjerice, vješaju se iznad gradske željezničke stanice i poznati su kao »lokoti želja«. Prema legendi, magnetsko polje koje stvaraju vlakovi dok prolaze ispod njih stvaraju energiju koja pomaže u ostvarivanju želja.



Umjetnička instalacija


Dok u nekim zemljama lokote postavljaju novi bračni parovi na dan svog vjenčanja kako bi osigurali vječnu ljubav, u drugim zemljama lokote stavljaju zaljubljeni koji žele da njihova veza bude duga i sretna. Neki pak njima žele javno obilježiti svoje zaruke, godišnjice i druge bitne datume.


Prije tri godine lokoti su se počeli pojavljivati i na novom Mesarskom mostu u Ljubljani, a ima ih i u Montevideu gdje ih zaljubljeni vješaju na ogradu jedne fontane. Naime, legenda kaže da će se svi koji tamo »zaključaju« svoju ljubav jednog dana opet vratiti na to mjesto te da će njihova ljubav živjeti vječno.


Na inicijativu Udruge Pipilota u suradnji s Muzejom suvremene umjetnosti ove je godine i Zagreb dobio službeno mjesto za vješanje ljubavnih lokota. Mjesto za postavljanje lokota ograda je ispred MSU-a, desno od glavnog ulaza. Sve je započelo kao akcija pokrenuta na prvi dan proljeća koja je trebala simbolizirati novi život, buđenje osjećaja i duha pozitivnosti. Kako bi se oživjela urbana sredina i stvorio stalni podsjetnik na ljudske vrijednosti, lokoti će trajno ostati na tom mjestu kao umjetnička instalacija koja nastaje u interakciji s građanima.