Unutarnji balans

Kako postići puninu života u svijetu koji ne staje? Odgovor leži u vitalnosti

Lucija Sučić

Foto: iStock

Foto: iStock

Radi se o procesu unutarnjeg i vanjskog osnaživanja, povećavanja produktivnosti, kreativnosti, zdravlja i emocionalnog blagostanja



Današnji svijet možemo opisati jednom riječju – turbulentan.


Svakodnevni život ispunjen je različitim vrstama podražaja, stresova, obaveza i problema, te se nerijetko čini kako naprosto nema dovoljno sati u danu kako bismo sve obavili i uvečer mirne glave legli u krevet i utonuli u zasluženi san.


Taj osjećaj nije rezerviran samo za određenu dob. Već od malih nogu pa sve do starosti naučeni živjeti s mišlju da je normalno biti preopterećen s obavezama i obavljanjem barem nekoliko stvari simultano. No stanimo na tren i razmislimo – je li to doista moguće i održivo? Ili, da preformuliramo, zašto bismo tako trebali živjeti?




Od posla, obitelji, kućanstva, i svih ostalih obaveza koji pletu mrežu naše svakodnevice jako malo vremena ostaje za ono najbitnije – sam život.


Što je vitalnost?


Posao, obitelj i kućanske obaveze čine velik dio života, ali kad kažemo ‘život’ specifično govorimo o onom dijelu koji se najviše ‘računa’, a to je vitalnost. U hrvatskom jeziku riječ vitalno označava nešto što je ‘puno života, životne snage‘, što kad razmislimo, u konačnici i jest najbitnije. Ako nemamo života u sebi, niti vremena za pronaći ga i podariti mu vremena i pažnje, tada je vrijeme za stati na loptu, kako se kaže, i vratiti fokus na ono najbitnije.


Radi se o procesu unutarnjeg i vanjskog osnaživanja, povećavanja produktivnosti, kreativnosti, zdravlja i emocionalnog blagostanja. Biti vitalan, drugim riječima, znači osjećati se živim u svakom smislu te riječi, te živjeti život znajući da se sa svime možemo nositi zahvaljujući vlastitoj vanjskoj i unutarnjoj snazi, a jednom kada se to dosegne, nošenje sa svakodnevnim stresom i izazovima postaje sve lakše.


Sve je u balansu


Mnogi će se složiti da je u životu najbolje pronaći balans, pogotovo u smislu žongliranja sa svim onim što moramo i onim što bismo trebali napraviti za sebe. No pronaći balans može biti lakše reći nego učiniti…


Prvo što je potrebno napraviti jest odlučiti sebe staviti na prvo mjesto, no to se ne odnosi na odabir sebičnosti, već upravo suprotno. To označava stavljanje sebe na prvo mjesto kako bismo se pobrinuli za vlastito zdravlje, kako fizičko tako i mentalno.


Svjesnost o važnosti dopuštanja odmora i udovoljavanja samom sebi početna je točka za kvalitetnu i adekvatnu brigu o sebi, te čini preduvjet za dosezanje glavnog cilja, što je u ovom slučaju divno opisano jednom dobro poznatom engleskom riječju well-being, stanju u kojem se osjećamo ugodno, sretno i zdravo.


Kako do toga doći?


Svi smo različiti, te će svakoj osobi za dosezanje balansa i osobnog boljitka biti potrebne drugačije stvari. Iako možda ne idemo za time jer često tome ne dajemo primat, postoji mnogo načina za ‘punjenje baterija’, a niti jedan nije pogrešan, već je potrebno pronaći onaj koji nam kao pojedincu najviše odgovara.


Za nekoga će to biti fizička aktivnost, koja dokazano blagotvorno djeluje ne samo na tijelo, već na um i zdravlje općenito. Bilo da se radi o pilatesu, teretani, jutarnjem trčanju, večernjem grupnom treningu, vikend planinarenju ili meditativnoj sesiji joge, vježbanje može biti uistinu odličan start.


Još jedan način za ‘restart’ može biti ugodan dan u wellnessu, opuštajuća sauna i dobra masaža koja će odagnati nakupljen stres i pomoći vam da se smirenija uma, a i tijela suočite s izazovima svakodnevice.


Ne zaboravimo i na aktivnosti koje su fokusirane na mentalni aspekt, poput meditacije, kojih postoji zaista mnogo vrsta, a koja uvelike pomaže u fokusiranju na ono bitno te nas često na nježan način podsjeti na glavne životne prioritete.


U konačnici, za neke će se put ka postizanju balansa sastojati od manjih stvari, poput pronalaska vremena za čitanje omiljene knjige, uživanju u kupki, bavljenju hobijima ili pak uživanju na kavi sa društvom.


Postoje dakako i mnogi drugi načini, mogućnosti i metode rekuperiranja energije i poticanja te aktivnog rada na unutarnjoj obnovi, te je bitno za naglasiti da se sve gore navedene opcije nipošto međusobno ne isključuju. Dakako, ne treba zanemariti niti važnost zdrave i uravnotežene prehrane, kao ni kvalitetnog sna koji su nešto nalik ‘rezervama’ energije koje su nužne za funkcioniranje organizma.


Briga o sebi za svakoga će izgledati drugačije, no ono što je važno je krenuti, isprobati različite načine i pronaći ono što nam najviše odgovara te prije svega shvatiti važnost brige o sebi. Jednom kad iskusimo kvalitetu života neopterećenog bremenom svakodnevice, postaje teško vratiti se u prijašnje stanje. Upravo je to izvrstan motiv za kreiranje zdravih i održivih navika koje će u konačnosti dovesti do vitalnosti – punine života u svakom smislu te riječi.