Razgovor sa zastupnicom RF-a

Katarina Peović za Novi list: HDZ-ova porezna reforma je za direktore, a ne radnike

Boris Pavelić

Borit ćemo se za zakon koji ženama osigurava pravo na javno dostupan i besplatan pobačaj - Katarina Peović / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Borit ćemo se za zakon koji ženama osigurava pravo na javno dostupan i besplatan pobačaj - Katarina Peović / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

HDZ najavljuje poreznu reformu tako da direktori s plaćom od pedeset tisuća kuna dobiju još više. Najavljuju i smanjenje poreza na kapital, koji je ionako jedan od najnižih u EU-u. To je »Superhik reforma«, a objašnjavaju je tvrdnjama da one koji dobro zarađuju treba s još novca potaknuti na navodna »ulaganja«Katarinu Peović s molbom za intervju zatekli smo u času kad je krenula nahraniti dijete. Zato smo je prvo pitali kako, kao političarka, vidi usklađivanje posla s obavezama prema djeci i obitelji.– Rodna balansiranost ne proizlazi iz predizborne kalkulacije nego iz dugogodišnjeg rada na politikama rodne ravnopravnosti. Svima u našoj koaliciji jasno je da su žene u našem društvu na svim razinama u puno težem položaju. Osim klasnog raslojavanja imamo i rodnu nejednakost, u gotovo svim sektorima žene imaju u prosjeku nižu plaću od muškaraca, da ne govorim o tome da je dostupnost skrbi za starije i djecu sve slabija i nedostupnija, pa ta skrb pada uglavnom na žene. Tradicionalno je briga majke još uvijek prisutna u našem društvu, smatra se da su majke prve, a onda tek očevi. Nikada nije problem ako otac ima puno posla, ali jest ako ima majka.


Imate li konkretne prijedloge za Sabor da poboljša položaj žena?


– Predložit ćemo da se konačno donese Nacionalna politika za ravnopravnost spolova. Imamo istaknute feministice koje se bave tim pitanjima, kao što je Rada Borić. Govorit ćemo i o svim drugim pitanjima rodne ravnopravnosti. Govorili smo o tome i u zagrebačkoj Skupštini, gdje je Milan Bandić donio mjeru »roditelja odgojitelja« koju su koristile uglavnom žene. To je mjera financijske prirode, ali bilo je jasno koja agenda stoji iza toga: opasna retradicionalizacija društva. Žene su ostajale doma, a novi vrtići se nisu gradili. Tražit ćemo da gradovi osiguraju besplatne vrtiće. Važno je naglasiti i da ćemo tražiti da pobačaj bude besplatan i svima javno dostupan. Podsjećam vas da je Radnička fronta predložila da se pobačaj vrati u Ustav, jer bi ga u tom slučaju bilo jako teško dovoditi u pitanje. Sada nam predstoji borba za moderan Zakon o pobačaju.


Ukinuti priziv savjesti


Hoćete li tražiti zabranu priziva savjesti?
– Da. Borit ćemo se za Zakon o pobačaju koji ženama osigurava pravo na javno dostupan i besplatan pobačaj, te ukidanje prava na priziv savjesti. Priziv savjesti je zapravo odbijanje pružanja zdravstvene zaštite. U kontekstu opasne privatizacije zdravstva, to dovodi najsiromašnije žene u najtežu poziciju.


Postigli ste spektakularan izborni uspjeh. Kako će vaša koalicija iskoristiti vrijeme do konstituiranja Sabora i nove vlade?


– Dogovarat ćemo prve političke korake. Upućivat ćemo se u saborske procedure, da se što kvalitetnije pripremimo. Poznati smo po tome što volimo raditi. U gradskoj skupštini u Zagrebu rasprave smo doveli na novu razinu. Najviše smo u Skupštini inzistirali na raspravi i okretanju stvari u korist društvene većine. Tako ćemo i u Saboru.


Jeste li već dogovorili način koalicijske suradnje? Koordinacijsko tijelo, možda čak ujedinjenje?


– O tome još nismo. Ujedinjavanje nije predmet razgovora, što se tiče Radničke fronte, a koordinacija, razgovori i dogovori sigurno da. Tako smo radili i u Skupštini Grada Zagreba, gdje je suradnja uvijek bila dobra, počivala je na konsenzusu i razgovoru. Vjerujem da će i ovdje biti tako.


Slijedi teška jesen


Dakle, imate povjerenja u koalicijske partnere, premda nije tajna da među vama ima stanovitih svjetonazorskih nijansi, u najmanju ruku?


– Možda ponekad nekim drugim rječnikom opisujemo stvari, ali se o osnovnim točkama uglavnom slažemo: o radničkom pitanju, poreznoj reformi, svjetonazorskim pitanjima. Naravno, razlike postoje, inače ne bismo bili različite stranke, no u predizborno vrijeme više su bile medijski potencirane nego stvarne. Htjeli su nas destabilizirati prije izbora, što se nije dogodilo.


Ne propuštate govoriti o radničkim pravima. Čini se očito da nam zbog ove krize slijedi potop radnih mjesta i firmi, zaposlenosti. Kako ćete u saboru nametnuti glas tih deprivilegiranih ljudi?


– Da, slijedi jako teška jesen. Već iz sadašnjih najava koje šalje Plenković vidimo da će se kriza prelomiti preko leđa najsiromašnijih. Mi ćemo upozoravati da to nije način. Od sindikalista dobivamo dojave da su vladajući već krenuli s prijedlozima i pregovorima o rezanju radničkih prava i najavama otpuštanja. Gotovo dvjesto radnika Crosca je pred otkazom. Vladajući će, naravno, tumačiti da nema drugog načina, ali nije tako, na to ne treba pristajati. Vladajući misle da moćna manjina mora ostati netaknuta. HDZ najavljuje poreznu reformu tako da direktori s plaćom od pedeset tisuća kuna dobiju još više. Najavljuju i smanjenje poreza na kapital, koji je ionako jedan od najnižih u EU-u. To je »Superhik reforma«, a objašnjavaju je tvrdnjama da one koji dobro zarađuju treba s još novca potaknuti na navodna »ulaganja«, a one koji nemaju gotovo ništa na rad potaknuti tako da im se prijeti otkazima i smanjenjem plaća. To je sociopatska politika za koju vladajući traže konsenzus. Imamo jedan posto najbogatijih koji su jako dobro zaštićeni. Njima se očito ništa neće desiti, jer vladajući ne misle da bi i oni trebali podijeliti teret krize.


Uvijek uz radnike


Stječete li povjerenje deprivilegiranih, radnika i ljudi koji žive od svoga rada?


– Uvijek nam je to bio cilj. I ranije smo bili u kontaktu s radnicima. Poznato je da je Radnička fronta bila s radnicima Uljanika do samog kraja. Upozoravali smo na neke stvari koje su danas postale prilično jasne, da se ta industrija ne smije ugasiti. Sad smo parlamentarna stranka i to je mnogo bolje. Jer se povjerenje radnika temeljilo djelomično i na tome da su birali one političke opcije koje su im mogle pomoći. Što više bude jačala Radnička fronta to će više jačati poluge za obranu radničkih prava. Parlamentarno djelovanje nam daje puno veću mogućnost da stanemo uz radnike i pomognemo im.


Što s novom opozicijom? U posljednja dva, tri dana najžešči napadi na Možemo i Radničku frontu su došli iz Mosta. Raspudić vas je vrlo nekorektno optužio da ste totalitarna stranka, a Grmoja je, aludirajući na vas osobno, govorio da veličate komunizam i da ste protiv demokracije?


– Most je diskreditirana stranka koja je dva puta koalirala s HDZ-om iako su se zaklinjali da neće. Teško da im se više išta može vjerovati. Da nas za totalitarnost optužuje stranka čiji čelnici šalju sociopatske poruke da ženama ne bi trebalo dozvoliti da pobace čak ni ako su silovane, to je čisti apsurd. Nemaju nikakav kredibilitet da stranke poput naših, koje su se dokazale u aktivističkoj i političkoj borbi, optužuju za regresivne politike. Ali naravno, napad je najbolja obrana. Njihov se program ne temelji ni na čemu što bi odskakalo od dosadašnjeg ekonomskog i političkog smjera ove zemlje.


Što mislite o radu Nacionalnog stožera Civilne zaštite? Vidjeli smo slavlje u izbornoj noći, naročito u HDZ-u. Skandalozno je bilo promatrati kako zanemaruju epidemiološke preporuke vlastitih ministara i stručnjaka. S druge strane, na raspolaganju im je neograničena lepeza represivnih mjera?


– Članovi stožera bili su uključeni u kampanju HDZ-a. Pojavljuju se kao maskote HDZ-a. Očito je da se epidemiološka situacija koristi za političku promociju jedne stranke. Tome se teško suprotstaviti jer imate, s jedne strane, strah ljudi zbog vlastitog zdravlja i HDZ koji to koristi, a s druge stranke poput naših koje u medije dolaze na kapaljku. Jasno je da su epidemiološku situaciju iskoristili za predizbornu kampanju i da će to činiti i dalje, što je krajnje nekorektno. Mi se zauzimamo za sve znanstveno utemeljene odluke utemeljene na stvarnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj.
KATARINA PEOVIĆ Novoizabrana saborska zastupnica radničke fronte u koaliciji Možemo
HDZ-ova porezna reforma je za direktore, a ne za radnike
HDZ najavljuje poreznu reformu tako da direktori s plaćom od pedeset tisuća kuna dobiju još više. Najavljuju i smanjenje poreza na kapital, koji je ionako jedan od najnižih u EU-u. To je “Superhik reforma”, a objašnjavaju je tvrdnjama da one koji dobro zarađuju treba s još novca potaknuti na navodna “ulaganja”


Katarinu Peović s molbom za intervju zatekli smo u času kad je krenula nahraniti dijete. Zato smo je prvo pitali kako, kao političarka, vidi usklađivanje posla s obavezama prema djeci i obitelji.
– Rodna balansiranost ne proizlazi iz predizborne kalkulacije nego iz dugogodišnjeg rada na politikama rodne ravnopravnosti. Svima u našoj koaliciji jasno je da su žene u našem društvu na svim razinama u puno težem položaju. Osim klasnog raslojavanja imamo i rodnu nejednakost, u gotovo svim sektorima žene imaju u prosjeku nižu plaću od muškaraca, da ne govorim o tome da je dostupnost skrbi za starije i djecu sve slabija i nedostupnija, pa ta skrb pada uglavnom na žene. Tradicionalno je briga majke još uvijek prisutna u našem društvu, smatra se da su majke prve, a onda tek očevi. Nikada nije problem ako otac ima puno posla, ali jest ako ima majka.


Imate li konkretne prijedloge za Sabor da poboljša položaj žena?


– Predložit ćemo da se konačno donese Nacionalna politika za ravnopravnost spolova. Imamo istaknute feministice koje se bave tim pitanjima, kao što je Rada Borić. Govorit ćemo i o svim drugim pitanjima rodne ravnopravnosti. Govorili smo o tome i u zagrebačkoj Skupštini, gdje je Milan Bandić donio mjeru “roditelja odgojitelja” koju su koristile uglavnom žene. To je mjera financijske prirode, ali bilo je jasno koja agenda stoji iza toga: opasna retradicionalizacija društva. Žene su ostajale doma, a novi vrtići se nisu gradili. Tražit ćemo da gradovi osiguraju besplatne vrtiće. Važno je naglasiti i da ćemo tražiti da pobačaj bude besplatan i svima javno dostupan. Podsjećam vas da je Radnička fronta predložila da se pobačaj vrati u Ustav, jer bi ga u tom slučaju bilo jako teško dovoditi u pitanje. Sada nam predstoji borba za moderan Zakon o pobačaju.


Ukinuti priziv savjesti


Hoćete li tražiti zabranu priziva savjesti?


– Da. Borit ćemo se za Zakon o pobačaju koji ženama osigurava pravo na javno dostupan i besplatan pobačaj, te ukidanje prava na priziv savjesti. Priziv savjesti je zapravo odbijanje pružanja zdravstvene zaštite. U kontekstu opasne privatizacije zdravstva, to dovodi najsiromašnije žene u najtežu poziciju.


Postigli ste spektakularan izborni uspjeh. Kako će vaša koalicija iskoristiti vrijeme do konstituiranja Sabora i nove vlade?


– Dogovarat ćemo prve političke korake. Upućivat ćemo se u saborske procedure, da se što kvalitetnije pripremimo. Poznati smo po tome što volimo raditi. U gradskoj skupštini u Zagrebu rasprave smo doveli na novu razinu. Najviše smo u Skupštini inzistirali na raspravi i okretanju stvari u korist društvene većine. Tako ćemo i u Saboru.


Jeste li već dogovorili način koalicijske suradnje? Koordinacijsko tijelo, možda čak ujedinjenje?


– O tome još nismo. Ujedinjavanje nije predmet razgovora, što se tiče Radničke fronte, a koordinacija, razgovori i dogovori sigurno da. Tako smo radili i u Skupštini Grada Zagreba, gdje je suradnja uvijek bila dobra, počivala je na konsenzusu i razgovoru. Vjerujem da će i ovdje biti tako.


Slijedi teška jesen


Dakle, imate povjerenja u koalicijske partnere, premda nije tajna da među vama ima stanovitih svjetonazorskih nijansi, u najmanju ruku?


– Možda ponekad nekim drugim rječnikom opisujemo stvari, ali se o osnovnim točkama uglavnom slažemo: o radničkom pitanju, poreznoj reformi, svjetonazorskim pitanjima. Naravno, razlike postoje, inače ne bismo bili različite stranke, no u predizborno vrijeme više su bile medijski potencirane nego stvarne. Htjeli su nas destabilizirati prije izbora, što se nije dogodilo.


Malo je lijevog u SDP-u

Suradnja s ostalim strankama u opoziciji? SDP?
– SDP gubi potporu jer se nisu jasno postavili prema politikama desnice. Njihovi europarlamentarci prošle godine glasali su za rigidnu rezoluciju Europskog parlamenta koja izjednačava komunizam s nacizmom a koju su predložili desni europarlamentarci. Ako je išta još ostalo ljevičarskog u SDP-u, ljudi su mislili da je to svjetonazor, pa ni od toga više ništa. Više puta smo ponovili da ćemo svejedno učiniti sve da spriječimo implementacije rigidnih desnih politika. Bit će teško u Saboru. Svi koji nam se u toj borbi pridruže dobrodošli su. Evo, čak su i Nezavisni za Hrvatsku glasali za jedan naš prijedlog u zagrebačkoj skupštini, jer nije bilo popularno glasati protiv pomoći radnicima Diokija i Kamenskog. No onda su se za dva tjedna predomislili. Donosit ćemo prijedloge koje će, ako ih ne podrže, politički oportunisti makar morati objasniti zašto ih nisu podržali, jer naši prijedlozi idu u korist obespravljene većine.

Ne propuštate govoriti o radničkim pravima. Čini se očito da nam zbog ove krize slijedi potop radnih mjesta i firmi, zaposlenosti. Kako ćete u saboru nametnuti glas tih deprivilegiranih ljudi?


– Da, slijedi jako teška jesen. Već iz sadašnjih najava koje šalje Plenković vidimo da će se kriza prelomiti preko leđa najsiromašnijih. Mi ćemo upozoravati da to nije način. Od sindikalista dobivamo dojave da su vladajući već krenuli s prijedlozima i pregovorima o rezanju radničkih prava i najavama otpuštanja. Gotovo dvjesto radnika Crosca je pred otkazom. Vladajući će, naravno, tumačiti da nema drugog načina, ali nije tako, na to ne treba pristajati. Vladajući misle da moćna manjina mora ostati netaknuta. HDZ najavljuje poreznu reformu tako da direktori s plaćom od pedeset tisuća kuna dobiju još više. Najavljuju i smanjenje poreza na kapital, koji je ionako jedan od najnižih u EU-u. To je “Superhik reforma”, a objašnjavaju je tvrdnjama da one koji dobro zarađuju treba s još novca potaknuti na navodna “ulaganja”, a one koji nemaju gotovo ništa na rad potaknuti tako da im se prijeti otkazima i smanjenjem plaća. To je sociopatska politika za koju vladajući traže konsenzus. Imamo jedan posto najbogatijih koji su jako dobro zaštićeni. Njima se očito ništa neće desiti, jer vladajući ne misle da bi i oni trebali podijeliti teret krize.


Uvijek uz radnike


Stječete li povjerenje deprivilegiranih, radnika i ljudi koji žive od svoga rada?


– Uvijek nam je to bio cilj. I ranije smo bili u kontaktu s radnicima. Poznato je da je Radnička fronta bila s radnicima Uljanika do samog kraja. Upozoravali smo na neke stvari koje su danas postale prilično jasne, da se ta industrija ne smije ugasiti. Sad smo parlamentarna stranka i to je mnogo bolje. Jer se povjerenje radnika temeljilo djelomično i na tome da su birali one političke opcije koje su im mogle pomoći. Što više bude jačala Radnička fronta to će više jačati poluge za obranu radničkih prava. Parlamentarno djelovanje nam daje puno veću mogućnost da stanemo uz radnike i pomognemo im.


Što s novom opozicijom? U posljednja dva, tri dana najžešči napadi na Možemo i Radničku frontu su došli iz Mosta. Raspudić vas je vrlo nekorektno optužio da ste totalitarna stranka, a Grmoja je, aludirajući na vas osobno, govorio da veličate komunizam i da ste protiv demokracije?


– Most je diskreditirana stranka koja je dva puta koalirala s HDZ-om iako su se zaklinjali da neće. Teško da im se više išta može vjerovati. Da nas za totalitarnost optužuje stranka čiji čelnici šalju sociopatske poruke da ženama ne bi trebalo dozvoliti da pobace čak ni ako su silovane, to je čisti apsurd. Nemaju nikakav kredibilitet da stranke poput naših, koje su se dokazale u aktivističkoj i političkoj borbi, optužuju za regresivne politike. Ali naravno, napad je najbolja obrana. Njihov se program ne temelji ni na čemu što bi odskakalo od dosadašnjeg ekonomskog i političkog smjera ove zemlje.


Što mislite o radu Nacionalnog stožera civilne zaštite? Vidjeli smo slavlje u izbornoj noći, naročito u HDZ-u. Skandalozno je bilo promatrati kako zanemaruju epidemiološke preporuke vlastitih ministara i stručnjaka. S druge strane, na raspolaganju im je neograničena lepeza represivnih mjera?


– Članovi stožera bili su uključeni u kampanju HDZ-a. Pojavljuju se kao maskote HDZ-a. Očito je da se epidemiološka situacija koristi za političku promociju jedne stranke. Tome se teško suprotstaviti jer imate, s jedne strane, strah ljudi zbog vlastitog zdravlja i HDZ koji to koristi, a s druge stranke poput naših koje u medije dolaze na kapaljku. Jasno je da su epidemiološku situaciju iskoristili za predizbornu kampanju i da će to činiti i dalje, što je krajnje nekorektno. Mi se zauzimamo za sve znanstveno utemeljene odluke utemeljene na stvarnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj.