Druga HNL

Mateo Monjac “hat-trickom” za 22 minute ubio susjedski derbi na Krimeji, Carlo Berković obilježio nastavak

Krimejčani se nadaju nastaviti pozitivan niz/Foto Arhiva NL

Napadač Orijenta 1919 postigao je tri pogotka u povojima utakmice, a goste je u 35. minuti stigao i četvrti gol u režiji Kristijana Fućka

RIJEKA U 13. minuti derbija Andro Švrljuga je prošao po lijevom boku (zaigrao je na lijevoj umjesto na desnoj strani zadnje linije), ubacio loptu na vrh peterca, a Mateo Monjac stigao prvi na loptu kraj trojice braniča Opatije i doveo “crvene” u vodstvo – 1:0. Četiri minute kasnije Emanuel Črnko je svojim dodavanjem za Kristijana Fućka odradio gro posla, a Monjac natrčao na povratnu loptu i dobro odmjerenim udarcem poslao loptu u gornji lijevi kut nemoćnog vratara Marka Šuška – 2:0.

Foto galerija: Druga HNL: Orijent 1919 - Opatija Foto: Sergej Drechsler

Nije prošlo ni pet minuta, a grogirani Opatijci su primili i treći pogodak. Nakon duge lopte Monjac je pobjegao užoj obrani Opatije, te izašavi “jedan na jedan” ispred gostujućeg vratara potpisao svoj “hat trick” – 3:0. Napadač Orijenta 1919 za nešto više od dvadeset minuta igre “ubio je” susjedski derbi koji je ovoga puta to bio samo na papiru. Za pravu utakmicu potrebne su dvije raspoložene momčadi, a do odmora na travnjaku je bila samo jedna momčad i to ona u crvenim dresovima. Uostalom, nakon nešto više od pola sata igre neprepoznatljive Opatijce stigao je i četvrti pogodak.

Fućkov bijeg

Po  tko zna koji put zadnja crta opatijske obrane nije uspjela adekvatno reagirati nakon izgubljene lopte svoje vezne linije na domaćoj polovici. Ovoga puta pobjegao je Fućak i majstorski potkopao loptu preko Šuška za velikih i nedostižnih 4:0. Bitno je naglasiti da su u tom periodu Krimejčani imali gredu (Smolčić, 20. minuta) i tri, četiri dobre situacije koje su mirisale na pogodak. U prijevodu Opatija je primila četiri pogotka i u tom periodu – dobro prošla.

Trener Opatije Zoran Bogolin, koji je utakmicu promatrao s tribina (odrađuje tri utakmice kazne), povukao je nakon četvrtog primljenog gola jedini logičan potez i krenuo zatvarati prilaze svojem golu. Očito je da je pokušaj s četvoricom ofenzivnih igrača (Bilobrk, Bjelanović, Bogolin i Pejanović) bio preambiciozni zamišljen pa je gostujući strateg uvođenjem Karamatića promjenio raspored (iz 4-2-3-1 u 3-5-2) i tako uspio bez primljenog pogotka doći do predaha.

Navijačka podrška s vrha nebodera iza krimejskog gola

Mora da je u poluvremenu bilo veselo u gostujućoj svlačionici jer ipak se u nastavku na krimejskom travnjaku nudila nešto drugačija slika. Doduše, u tome je veliku ulogu imao mladi veznjak Orijenta 1919 Marko Putnik koji je u pet minuta drugoga poluvremena neoprezno zaradio dva žuta kartona i isključenje. Platio je ceh mladosti i neiskustvu. Opatijci su vrlo brzo krenuli koristiti igrača više i počeli dugim loptama puniti domaći kazneni prostor, ali onda je na scenu stupio sjajni Carlo Berković. Najbolji drugoligaški vratar, koji potpuno neobjašnjivo još nije dobio priliku za prvoligaški iskorak, držao je 45 minuta svoju momčad u igri primivši samo jedan pogodak. U 67. minuti je Marko Bjelanović s nekoliko metara zakucao loptu u mrežu – 4:1.

Berkovićeve obrane

Prije i poslije toga Berković je nizao obrane. Prvo je u 53. minuti zaustavio Glavašev, pa 60 sekundi kasnije i Karamatićev udarac glavom iz neposredne blizine. U 76. minuti mnogi su loptu po Bjelanovićevu udarcu vidjeli već u mreži, ali ponovo je Berković bio nesavladiv. U 80. minuti vratar Orijenta 1919 dobio je još jedan duel s Karamtićem, u 82. minuti pogledom je ispratio Junuzovićev udarac po kojem je lopta otišla zamalo kraj vratnice, a u 88. minuti nadmudrio je i Fumića. Krimejčani su u tom periodu imali nekoliko kontri, ali ostali bez završnog udarac. Imali su pritom i primjedbi na korektno suđenje Ivane Martinčić smatrajući da je mogla pokazati drugi žuti kartone Bertoši (56′), odnosno crveni karton Malokuu (65′).

Inače, Krimejčani su u nastavku imali povremenu podršku svojih navijača. Jake policijske snage onemogućile su okupljanje na parkiralištu obližnjih Plodina, ali nisu računale da iza suprotnog gola postoji neboder s kojega se može sasvim pristojno pogledati utakmica, što je i iskoristilo dvadesetak simpatizera “crvenih” koji su se provremeno oglašavali.

Orijent 1919 – Opatija 4:1

Stadion na Krimeji. Bez gledatelja. Sutkinja: Ivana Martinčić (Koprivnica) 7. Strijelci: 1:0 Monjac (13′), 2:0 Monjac (17′), 3:0 Monjac (22′), 4:0 Fućak (35′), 4:1 Bjelanović (67′). Crveni karton: Putnik (50′). Žuti kartoni: Putnik (Orijent 1919), Maloku, Bilobrk, Bertoša (Opatija).

ORIJENT 1919: Berković 8, Mulac 7, Fatić 7, Gadže 7 (od 78′ Hodža -), Švrljuga 7 (od 90′ Vidas – ), Smolčić 7, Monjac 8 (od 82′ Srzentić -), Putnik 5,5, Črnko 7, Tadejević 7, Fućak 7 (od 90′ Bosančić -).

OPATIJA: Šušak 5, Jukičić 5, Glavaš 6, Bogolin 5 (od 64′ Junuzović -), Bjelanović 6,5, Maloku 5,5 (od 75′ Malinić -), Pejanović 5 (od 37′ Karamatić 5,5), Lucić 5,5 (od 64′ Fumić -), Bilobrk 5 (od 46′ Klapan 6), Bertoša 5, Kukoč 5,5.