Košarka

Pirova pobjeda na Gripama. Hrvatski košarkaši svladali Austriju, ali na ljeto nastavljaju pretkvalifikacije

Katarina Blažević

Foto PIXSELL

Poljska je zadržala vrh i direktan plasman u kvalifikacije, dok će Hrvatska u drugi krug pretkvalifikacija za EuroBasket

SPLIT Petom pobjedom u šest kola hrvatski su košarkaši zaključili prvi krug pretkvalifikacija za EuroBasket 2025. godine, ali slavlje nad Austrijom na Gripama nije bilo dovoljno za prvo mjesto u skupini. Poljska je boljim međusobnim omjerom protiv Hrvatske zadržala vrh i direktan plasman u kvalifikacije za EP, dok će hrvatska vrsta u drugi krug pretkvalifikacija, koje kreću ovoga ljeta.

HRVATSKA – AUSTRIJA 84:74

Susret 6. kola pretkvalifikacija za EuroBasket 2025.: Hrvatska – Austrija 84:74 (23:19, 27:17, 21:20, 13:18). Dvorana Gripe. Suci: Sahin (Turska), Arana (Španjolska) i Matejek (Češka).

HRVATSKA: Badžim 11 (1-1), Filipović 17 (10-11), Ivišić, Nakić 14 (0-1), Runjić, Branković 6 (2-4), Buljan, M. Drežnjak 9 (2-2), D. Drežnjak 3 (3-4), Mavra 16 (3-3), Perković 2, Prkačin 6.

AUSTRIJA: Brajković 14 (4-4), Schott 2, Simoner, Szkutta, Votsch, Guttl 9, Kaferle 5 (2-2), Kostić 3, Lanmuller 14 (3-4), Mahalbašić 21 (8-9), Poljak 4 (0-2), Suljanović 2.

Povratak na Gripe nakon 25 godina obilježila je utakmica u kojoj je Hrvatska veći dio vodila, ali uz povremena razdoblja lošije igre dopuštala je Austrijancima da joj se približi. Točnije, utakmica je i krenula jednom takvom dominacijom Austrijanaca. Mahalbašić je dobro odradio obrambenu ulogu, dok je Lanmuller pogađao, pa je tako nakon tri minute igre na semaforu stajalo 2:10.

Filipović je tricom minutu i pol prije kraja prve četvrtine donio Hrvatskoj prvo vodstvo (18:17), nakon što je izbornik gostujuće ekipe odlučio rotirati petorku, što je rezultiralo padom u igri Austrijanaca. Njihov pad je nastavljen i u drugoj četvrtini (32:21).

Kada se činilo da je Hrvatska uhvatila konce igre, Kaferle i Mahalbašić su u redovima Austrije radili “dar-mar” na splitskom parketu. Petrović je bio prisiljen zvati minutu odmora nakon što su gosti stigli na zaostatak od tek šest poena (36:30), iako je nekoliko trenutaka ranije Hrvatska imala “plus 15”. Ali, srećom, bilo je to kratkog vijeka. I drugu utakmicu zaredom Toni Nakić bio je ključan igrač u trenucima kada se Hrvatska odvojila. Prvo je asistirao Mateu Drežnjaku, a potom nanizao dvije dalekometne trice za 48:36.