OI u Tokiju

Titmus i Ohashi osvojile nove medalje, britanska štafeta 4×200 slavila s novim europskim rekordom

Ariarne Titmus/Foto REUTERS

TOKIO  Australka Ariarne Titmus i Japanka Yui Ohashi osvojile su svoje druge zlatne plivačke medalje na olimpijskim igrama u Tokiju, dok je britanska štafeta 4×200 metara slobodno slavila s novim europskim rekordom.

Amerikanka Katie Ledecky utješila se zlatom na 1.500 metara slobodno, dok je svjetski rekorder Mađar Kristof Milak osvojio zlato na 200 metara delfin.

Nakon što je slavila na 400 slobodno, Australka Titmus je osvojila zlato i na dvostruko kraćoj dionici s rezultatom 1:53.50 što je novi olimpijski rekord.

Druga je bila plivačica iz Hong Konga Siobhan Bernadette Haughey s novim azijskim rekordom 1:53.92, dok je broncu osvojila Kanađanka Penny Oleksiak s rezultatom 1:54.70. Amerikanka Ledecky je bila tek peta.

“Potpuno sam iscrpljena. Bila je to teška utrka, znala sam da će Siobhan biti teško pobijediti. Po načinu na koji je jučer plivala moglo se zaključiti da će biti dobra,” kazala je Titmus, nazvana ‘Terminator.

Pobijedivši na 200 i 400 slobodno postala je prva Australka koja je kompletirala zlatne medalje u ovoj disciplini nakon Shanea Goulda na igrama u Münchenu 1972. godine.

Japanka Yui Ohashi je pobijedila na 200 m mješovito osvojivši drugu zlatnu medalju u Tokiju nakon što je bila najbolja i na 400 mješovito. Ohashi je pobijedila s rezultatom 2:08,52 minuta ispred Amerikanki Alex Walsh (+0.13) i Kate Douglass.(+0.52).

Walsh je vodila na 150 metara, ali Ohashi ju prestigla u samoj završnici utrke.

“Ovo je kao san, ne vjerujem da sam prva. U zadnjih 15 metara bilo je jako teško, noge su me stvarno boljele, ali sam nastavila udarati,” kazala je Japanka.

Ledecky se ipak pobrinula da u Japanu ipak ne ostane praznih ruku osvojivši zlato na 1.500 slobodno s rezultatom 15:37.34. Bila je to njezina šesta olimpijska zlatna medalja u karijeri.

Sunarodnjakinja Erica Sullivan je osvojila srebro sa 4.07 sekundi zaostatka, dok je Njemicu Sarah Kohler bila treća sa 5.57 sekundi zaostatka.

Očekuje se da će se Titmus i Ledecky u subotu suočiti i na 800 metara slobodno, a bit će i na suprotnim stranama u štafeti 4×200 m.

Svjetski rekorder na 200 delfin Mađar Malik osvojio je olimpijsko zlato s rezultatom 1:51.25 što je novi olimpijski rekord. Milak je tako srušio olimpijski rekord Michaela Phelpsa iz Pekinga (1:52.03).

Drugi je bio Japanac Tomoru Honda s rezultatom 1:53.7, a treći Talijan Federico Burdisso s rezultatom 1:54.45.

Zanimljivo, Mađar je deset minuta prije finala morao promijeniti kupaće gaće koje su mu pukle.

“To mi je omelo koncentraciju i fokus, no zlato je najvažnije,” kazao je Mađar.

U štafeti 4×200 metara slavili su Britanci Tom Dean, Duncan Scott, James Guy i Matthew Richardon s novim europskim rekordom 6:58.58 što je samo tri stotinke sekunde sporije od svjetskog rekorda.

Nakon pojedinačnih zlata za Adama Peatyja (100 prsno) i Toma Deana (200 slobodno) bilo je to treće britansko plivačko zlato, a posljednji put tri zlata su osvojili davne 1908.

Srebro su osvojili Rusi sa 3.23 sekunde zaostatka, dok je bronca pripala Australiji sa 2.26 sekundi zaostatka.