OI u Tokiju

Rusi Jevgenij Rilov i Kliment Kolesnikov prekinuli američku dominaciju na 100 leđno

Rilov je pritom postao i prvi Europljanin koji je ovu dionicu preplivao za manje od 52 sekunde (51.98)

TOKIO  Ruski plivači Jevgenij Rilov i Kliment Kolesnikov osvojili su zlatnu i srebrnu medalju na 100m leđno na Olimpijskim igrama u Tokiju i time prekinuli niz američkih olimpijskih pobjednika u ovoj disciplini koji je trajao od Igara 1996. u Atlanti.

Rilov je pritom postao i prvi Europljanin koji je ovu dionicu preplivao za manje od 52 sekunde (51.98) na kojoj je u tokijskom finalu štopericu zaustavio njegov reprezentativni kolega Kolesnikov.

Brončanu medalju je osvojio svjetski rekorder i branitelj naslova iz Rio de Janeira Amerikanac Ryan Murphy (52.19).

U istoj disciplini u ženskoj konkurenciji zlato je osvojila Australka Kaylee McKeown i u sjajnom finišu doplivala i do novog olimpijskog rekorda (57.47 sekundi) koji je za samo dvije stotinke lošiji od njezinog svjetskog rekorda ostvarenog na australskim kvalifikacijama u lipnju. Srebrna medalja pripala je Kanađanki Kylie Masse (57.72), a Amerikanka Regan Smith je doplivala do bronce (58.05).

Na 100m prsno slavila je 17-godišnja plivačica s Aljaske Lydia Jacoby (1:04.95 minuta) donijevši reprezentaciji SAD-a zlato koje se očekivalo od svjetske rekorderke Lilly King. No, King se morala zadovoljiti samo s broncom (1:05.54), a između dvije Amerikanke se ugurala Južnoafrikanka Tatjana Schoenmaker (1:05.22).

Dvostruki trijumf na 200m slobodno kod plivača ostvarili su reprezentativci Velike Britanije. Tom Dean je osvojio naslov olimpijskog pobjednika (1:44.22 minute) sa samo četiri stotinke boljim rezultatom od bivšeg europskog prvaka u ovoj disciplini, sunarodnjaka Duncana Scotta (1:44.26).  Iz osme staze je do bronce doplivao Brazilac Fernando Scheffer (1:44.66)