SP odbojkašica

Hrvatske odbojkašice doživjele i drugi poraz na SP-u, Riječanka Natalia Tomić upisala prvi poen

Lea Deak i Martina Šamadan pokušavaju blokom zaustaviti Penu Isabelu Paolu/Foto FIVB

Dovoljno govori podatak da je kapetanica Samanta Fabris, naša tradicionalno najubojitija napadačica, u prva dva seta upisala svega dva poena

Hrvatska – Dominikanska Republika 0:3

GDANJSK  Utakmica 2. kola skupine B Svjetskog prvenstva odbojkašica: Hrvatska – Dominikanska Republika 0:3 (20:25, 15:25, 21:25). Ergo Arena. Gledatelja: 1000. Suci: Puecher (Italija) i Cambre (Belgija).

HRVATSKA: Grbavica 6, Strunjak, Butigan 5, Perić, Miloš 7, Mlinar 8, Karatović, Dumančić, Marković (L), Fabris 11, Šamandan 4, Deak, Štimac (L), Tomić 1.

DOMINIKANSKA REPUBLIKA: Duran (L), Castillo (L), Dominguez Martinez, Frica 1, Perez, Diaz, Paredes, Paola Pena Isabel 15, De Pena, Elizabeth Martinez 15, Jineiry Martinez 11, Lopez 13, Sthefany Gonzalez 2, Caro.

Napad poeni: Hrvatska 37, Dominikanska Republika 48. Blok poeni: Hrvatska 4, Dominikanska Republika 7. Asevi: Hrvatska 2, Dominikanska Republika 1.

Hrvatske odbojkašice niti iz drugog pokušaja nisu uspjele stići do prve pobjede na Svjetskom prvenstvu domaćin kojega su Nizozemska i Poljska. Dominkanke su se, baš kao i Poljakinje, pokazale kao prejake suparnice za djevojke izbornika Ferhata Akbasa, koje su se potajno nadale da mogu iznenaditi jednu od “top deset” reprezentacija svijeta. Za tako nešto trebalo je barem ponoviti izdanje i igru s otvaranja prvenstva protiv Poljakinja, no to se nije dogodilo. Hrvatske igračice u sva tri seta su uspijevale stići do poen, dva zaostatka, ali kvalitetne Dominikane ubrzo bi s nekoliko uzastopnih poena ubile svaku iluziju svojim suparnicama da mogu nešto promijeniti.

Puno toga nije štimalo u igri Hrvatske. Od igre u obrani pa do organizacije i realizacije napada. Puno govori podatak da je kapetanica Samanta Fabris, naša tradicionalno najubojitija napadačica, u prva dva seta upisala svega dva poena. Dobila je malo upotrebljivih lopti. Pokušao je Akbas s novom tehničarkom (Perić umjesto Deak), pa i novim napadačkim rješenjima (Grbavica umjesto Fabris, pa umjesto Mlinar), no sve su to bile samo kozmetičke promjene koje nisu dugoročno nosile ništa opipljivo. Turčin na klupi Hrvatske u drugoj polovici trećega seta odlučio je na parket poslati gotovo sve svoje pričuvne snage. Među njima i Riječanku Nataliju Tomić koja je svoje prve minute na SP-u ukrasila jednim as servisom.

Hrvatske odbojkašica već u srijedu (14 sati) čeka i treći susret na SP-u. Suparnik je Tajland, selekcija koja je u prvom kolu napravila veliki preokret protiv Turske i stigla do pobjede nakon pet odigranih setova. Veliki izazov za Hrvatsku kojoj za prolaz skupine trebaju dvije pobjede iz pet susreta. Dvije šanse su propuštene…