Orijent 1919 na krilima nezadrživog Kristijana Fućka razbio donedavnog prvoligaša

Ivan Volarić

Slavlje igrača Orijenta/Foto: M. LEVAK

ORIJENT 1919  – VARAŽDIN 3:1

RIJEKA Utakmica 1. kola Druge HNL: Orijent 1919 – Varaždin 3:1 (3:0). Stadion na Krimeji. Gledatelja: 200. Sudac: Ante Terzić (Split) 7. Strijelci: 1:0 Fućak (9′), 2:0 Fućak (11′), 3:0 Frigan (36′), 3:1 Igrec (86′). Žuti kartoni: Fućak, Matulja (Orijent 1919), Mekić, Stolnik, Postonjski (Varaždin).

ORIJENT 1919: Boglić -, Mulac 7, Fatić 7, Črnko 7,5 (od 77′ Mohorovičić -), Švrljuga 7, Macolić 7 (od 77′ Srzentić -), Frigan 7 (od 77′ Gerc -), Zrilić 7 (od 57′ Hodža 7), Putnik 7, Tadejević 7, Fućak 8,5 (od 63′ Matulja -).

VARAŽDIN: Sentić 5, Grgec 5,5, Postonjski 6, Vuk 5,5, Šego 5,5 (od 79′ Vugrinec -), Horvat  5,5 (od 46′ Igrec 6,5), Topić 6,5 (od 46′ Posavec 6), Kolarić 6, Mekić 5,5, Stolnik 6, Guera Djou 5,5.

Donedavni prvoligaš, koji je zadržao dobar dio prošlosezonskog kadra, stigao je na startu Druge HNL na Krimeju kao veliki favorit, a s nje je ispraćen poput niželigaške momčadi. Varaždinci su naletjeli na mladu, energičnu i dobro organiziranu momčad drugoligaškog trenerskog debitanta Ede Flege, te već do poluvremena primili tri pogotka. Nezadrživi Kristijan Fućak i suigrači ni u nastavku nisu posustali, uglavnom rutinski su čuvali prednost i u konačnici sačuvali ono najvažnije – tri boda na startu sezone.

Krimejčani su od prve minute prepustili loptu gostima, stali na svojoj polovici u čvrsti blok i čekali na ono što se dogodilo u 9. minuti. Varaždinci su izgubili loptu nekoliko metara unutar suparničkog dijela igrališta, a “crveni” se brzo otvorili i u tri dodira stigli do vodstva. Črnko je odigrao ključan pas u prostor kroz visoko postavljenu gostujuću obranu, a Kristian Fućak se sam sjurio prema vrataru Sentiću i rutinski odradio ostatak posla – 1:0. Dvije minute kasnije Črnko je ubacio s desnoga boka, Fućak pravovremeno utrčao na prvu vratnicu i glavom uvećao prednost Krimejčana – 2:0. Varaždinci su sredinom prvoga poluvremena počeli pokazivati naznake buđenja.  No, u 36. minuti stigao je novi šok za momčad Marija Carevića. Vratar Sentić je pod Fućkovim pritiskom grubo pogriješio. Frigan je prihvatio dar i postigao prvijenac u Orijentovu dresu – 3:0.

U nastavku se nije mijenjalo ništa bitnije u odnosima snaga na travnjaku. Varaždin je zadržao relativno visoki postotak posjeda lopte, a Orijent 1919 i po Fućkovu izlasku prijetio iz ubojitih kontri. Najbliže četvrtom pogotku bio je u 65. minuti Emanuel Črnko, ali se umjesto dodavanja za usamljenog Matulju odlučio za udarac po kojem je lopta otišla kraj bliže vratnice. Gosti su ublažili poraz u 86. minuti kada je Igrec pogodio s pet metara nakon ubačaja Kolarića.

Na tribinama se okupilo dvjestotinjak gledatelja, među njima i bivši napadač Varaždina, sada stanovnik Rujevice, Jorge Obregon, potom legendarni napadač Davor Vugrinec, koji je došao pogledati sina Nou na njegovu drugoligaškom debiju, pa braća Smolčić… Korona mjere su prema očekivanjima ostavile značajan trag na posjeti.

Prava šteta je što ambijent na Krimeji nije bio na razini atraktivnog nogometa kojega je prezentirala domaća momčad.

Foto galerija: Utakmica Orijent-Varaždin Foto: Mateo Levak