OI Tokio

Nizozemka napravila prvi korak prema trostrukoj olimpijskoj kruni, Hassan uzela zlato na 5.000 metara

Sifan Hassan/Foto REUTERS

Za 28-godišnju Nizozemku ovo je prva olimpijska medalja nakon što je na posljednjem SP u Dohi bila zlatna na 1.500 i 10.000 metara

TOKIO Nizozemka Sifan Hassan, koja cilja “trostruku olimpijsku krunu” na 1.500, 5.000 i 10.000 metara, napravila je prvi korak, osvojivši zlato na 5.000 metara.

Hassan je osvojila zlato s rezultatom 14 minuta i 36:79 sekundi pobijedivši Kenijku Hellen Obiri (14:38.36) i Etiopljanku Gudaf Tsegay (14:38.87). Za 28-godišnju Nizozemku ovo je prva olimpijska medalja nakon što je na posljednjem SP u Dohi bila zlatna na 1.500 i 10.000 metara.

U utrci na 3.000 metara sa zaprekama pobijedio je Marokanac Soufiane El Bakkali prekinuvši kenijski niz od devet uzastopnih slavlja u ovoj disciplini. Posljednji nekenijski atletičar koji je slavio u ovoj disciplini bio je Poljak Bronislaw Malinowski koji je osvojio naslov u Moskvi 1980. godine.

Četvrti s posljednjih OI i osvajač brončane medalje na svjetskom prvenstvu 2019. godine, trčao je strpljivu, taktičku utrku pobijedivši s rezultatom 8:08.90. Etiopljanin Lamecha Girma bio je drugi s rezultatom 8:10.38, dok je Kenijac Benjamin Kigen osvojio broncu sa 8:11.45. Olimpijski pobjednik iz Rio de Janeira Kenijac Conseslus Kipruto nije se uspio plasirati u Tokio.

U jutarnjem dijelu atletskih natjecanja održana su dva finala, a posebno dramatično bilo je natjecanje u muškom skoku u dalj u kojem je savio Grk Miltiadis Tentoglou (23).

Europski prvak iz Berlina 2018. te vlasnik najboljeg rezultata na svijetu ove sezone, Grk Tentoglou uoči posljednje šeste serije držao je četvrto mjesto sa skokom od 8.15 metara, no u svom posljednjem pokušaju ostvario je rezultat od 8.41m i tako skočio na sam vrh.

Srebro je osvojio Kubanac Juan Miguel Echevarria (23), koji je također skočio 8.41m, ali je Tentoglou imao bolji drugi najduži skok te je stoga Grku pripalo zlato, a Kubancu srebro. Echevarria je imao dodatnu nesreću jer je tijekom finala ozlijedio butni mišić pa je propustio petu seriju, a u šestoj je prestupio.

Ozljeda je mučila i drugog Kubanca, Maykela Massa, koji je skokom od 8.21m iz prve serije na kraju osvojio broncu. Masso je skakao samo u prvoj i drugoj seriji, da bi potom propustio sve preostale četiri serije.

Na 100 m s preponama pobijedila je Prtorikanka Jasmine Camacho-Quinn (24).

Portorikanka rođena u SAD-u Camacho-Quinn potvrdila je status najveće favoritkinje za zlato na 100 metara prepone koji je stekla sjajnom polufinalnom utrkom u nedjelju kada je trčala novi olimpijski rekord od 12.26 sekundi, samo šest stotinki sporije od svjetskog rekorda.

U ponedjeljak ujutro Camacho-Quinn nije bila toliko brza, ali i 12.37 je bilo neuhvatljivo za konkurenciju. Aktualna svjetska doprvakinja Amerikanka Kendra Harrison (28) osvojila je srebro sa 12.52, a broncu Jamajčanka Megan Tapper (27) sa 12.55.