Prva liga košarkaša

Kvarneru 2010 revanš na Trsatu, Riječani upisali važnu pobjedu u borbi za Ligu za prvaka

Katarina Blažević

Foto S. DRECHSLER

Derbi je odlučen u drugoj četvrtini, nakon otprilike 15 minuta egala u kojem je domaćin uglavnom držao prednost, ali su tricaški raspoloženi gosti iz Zadra puhali za vrat

RIJEKA Susret 16. kola Prve lige košarkaša: Kvarner 2010 – Jazine Arbanasi 81:65 (25:26, 21:10, 15:13, 20:16). Dvorana mladosti. Gledatelja: 200. Suci: Miletić, Lenac (obojica Rijeka) i Koraca (Poreč).

KVARNER 2010: Fells 25, Naletilić 3 (1-4), Kučan 24 (6-6), Kostić 4 (0-1), Damjanović 7 (3-4), Štemberger 6, Delpin, Zovko 12, Cvitković, Matić.

JAZINE ARBANASI: Marić 9 (4-4), Palčić 4 (2-2), Zagoršak 12 (1-2), Ružić 9, Karamarko 15 (3-4), Bilokapić, Badrak, Matulina 5, Lukić 2 (2-4), Kazarnovski 9 (4-4).

Košarkašima Kvarnera 2010 pripao je važan derbi sredine ljestvice za plasman u Ligu za prvaka, Riječani su se na Trsatu revanširali Jazinama za minimalni poraz iz Zadra. Domaćin je desetim ovosezonskim ligaškim slavljem preskočio Omiš na petom mjestu s pobjedom više (10-6), dok su Jazine trenutno izjednačene s Omišem, ali Zadrani su zbog međusobnog omjera pali na sedmu poziciju, odnosno prvu koja vodi u Ligu za ostanak.

Derbi je odlučen u drugoj četvrtini, nakon otprilike 15 minuta egala u kojem je domaćin uglavnom držao prednost, ali su tricaški raspoloženi gosti iz Zadra puhali za vrat. Jazine su prvo zaredale tri šuta za tri poena (11:11), da bi se nakon odvajanja domaćina na krilima Fellsa (24:17) ponovo približili zahvaljujući izborenim prekršajima i realiziranim slobodnim bacanjima. Karamarko je potom ubacio četvrtu gostujuću tricu u prvoj dionici igre, a iskusni Kazarnovski stavio šlag na tortu (25:26).

Rus Kazarnovski, koji je inače u svojoj karijeri osvojio i Euroligu s Maccabijem, s još jednom tricom je u 11. minuti nastavio ono što su Jazine započele u prvoj četvrtini, ali potom je stalo. Štemberger je vezao dva šuta za tri poena, a domaćin se konačno odvojio i na kraju zapravo prelomio utakmicu otprilike u zadnjih pet minuta prvog poluvremena.

Zona 2-3 gostujuće momčadi u tom periodu nije zadavala previše problema Riječanima, koji su možda na veliki odmor mogli otići i s većom prednošću (46:36), da nije bilo ponekih promašenih otvorenih šuteva, kao i brzopletih odluka. Trener Jazina je u drugoj četvrtini često rotirao svoju momčad, ali samo je rezultiralo time da su se nizale greške i promašaji, dok bi tek pokoja trica probudila momčad, kao ona Karamarka (39:34).

Kučan je odradio dobar posao u ključnim trenucima, prvo je nakon obrambenog skoka asistirao Damjanoviću, koji je bio pod košem te je lagano poentirao za 37:31, a potom vezao još četiri poena te izborio i realizirao slobodno bacanje (42:34).

Vidjelo se da ponekim mladim igračima Jazina još uvijek nedostaje iskustva, bilo je tu i podosta izgubljenih lopti, a dalekometnim šutem Fellsa u trećoj četvrtini, a potom i Kučana na startu zadnje dionice, Kvarner se odvajao i na veću razliku (64:49). Dogodila se domaćinu mala crna rupa tri i pol minute prije kraja kada su gosti stigli na “minus pet” (70:65), ali nakon čega je Kvarner uzvratio serijom 11:0.