Kvalifikacije košarkaša

Hrvatski košarkaši porazom od Francuske otvorili kvalifikacije za EuroBasket 2025.

Katarina Blažević

Mario Hezonja/Foto FIBA

BREST Utakmica 1. kola skupine E kvalifikacija za EuroBasket 2025. godine: Francuska – Hrvatska 73:61 (15:14, 20:16, 22:14, 16:17). Brest Arena. Gledatelja: 5.000. Suci: Liszka, Proc (obojica Poljska) i Karabilecen (Turska).

FRANCUSKA: Albicy 8 (3-4), Cordinier 3 (1-5), Luwawu-Cabarrot 15 (1-1), Poirier 5 (1-2), Yabusele 11 (1-2), Francisco 2 (2-2), Hoard, Inglis 6 (2-3), Lacombe 1 (1-2), Lessort 10 (4-4), Risacher, Strazel 12 (2-2).

HRVATSKA: Filipović 3, Hezonja 22 (6-7), Marić 4 (2-2), Nakić 6 (1-2), Smith 13 (1-3), Badžim, Branković 4, M. Drežnjak, D. Drežnjak 5, Kapusta, Perković, Vraneš 4.

Hrvatski košarkaši nisu uspjeli iznenaditi Francusku u Brestu na startu kvalifikacija za EuroBasket. Igrači Josipa Sesara su namučili domaću momčad, uspjeli su se vraćati u igru nakon što su gubili 21:35 u drugoj četvrtini (smanjili na 30:35), a potom su i u samom finišu utakmice “minus 15” spustili na “minus sedam” (66:59). Ali, više od toga nije išlo.

U drugoj utakmici skupine E Bosna i Hercegovina uvjerljivo je svladala Cipar (99:66), koji će u ponedjeljak u Centru Zamet zaigrati protiv Hrvatske.

Hrvatska je napadački loše otvorila utakmicu i do poluvremena je zabila tek 30 poena, ali niti Francuska nije bila puno bolja (35). U prvoj četvrtini viđeno je malo poena iz igre, puno promašaja te egal u kojemu niti jedna momčad nije igrala lijepu košarku. Pokupio je Marić svoj promašaj za vodstvo Sesarove momčadi 16:15 na startu druge dionice, ali potom je krenulo prvo odvajanje Francuske.

Hrvatskoj nikako nije išlo na vanjskom šutu. Kapusta i Smith su promašili trice u jednom napadu, a ubrzo u drugom ponovo Kapusta i Dario Drežnjak… Do 16. minute Hrvatska je promašila 11 trica (!), dok je domaća momčad imala raspoloženog Strazela, koji je pogodio svoj četvrti šut za tri poena za 32:21 dvije minute prije kraja poluvremena. Ali te dvije minute bile su dovoljne borbenim gostima da se vrate u igru preko dalekometnih šuteva (Nakić i Smith) te s pametnim potezom Hezonje, koji je iznudio tri slobodna bacanja i pogodio sva tri.

Favorizirani domaćin posložio se tijekom velikog odmora i u trećoj četvrtini riješio pitanje pobjednika. Hezonja je pokušao vući Hrvatsku u toj dionici, ali Francuzi su na krilima Luwawu-Cabarrota nanizali osam poena (43:30). Isti je igrač u 28. minuti izvrsno pogodio tricu za najveće vodstvo domaćina – 53:39.