kvalifikacije košarkašica za EP

Europske prvakinje ipak prejake, košarkašice Hrvatske u Zaboku poražene od Srbije

Katarina Blažević

Yvonne Anderson i Andrijana Cvitković/Foto: FIBA

Hrvatska je u Zaboku pružile dobar otpor, u posljednjoj dionici smanjile na minus osam, ali više od toga nije se moglo

RIJEKA Susret 2. kola Grupe E kvalifikacija za EP košarkašica: Hrvatska – Srbija 66:84 (21:24, 14:31, 16:7, 15:22). SD Zabok. Suci: Yalman (Turska), Bissuel i Deman (Francuska).

HRVATSKA: Begić 19 (3-4), Bura 8, Marić, Slonjšak 13 (2-2), Tadić 5 (1-2), Cvitković, Dedić, Dojkić 18 (9-9), Mašić, Miloglav, Periša, Petrak 3.
SRBIJA: Andreson 13 (2-4), Čado 12, Crvendakić 33 (6-7), Jovanović, Krajišnik 15 (3-3), Đorđević 1 (1-2), Janković 2, Katanić 4, Nogić 2, Olić 2 (2-2), Stanković, Turudić.

Košarkašice Hrvatske u drugom su kvalifikacijskom nastupu za Europsko prvenstvo 2023. upisale svoj prvi poraz. U Zaboku su pružile dobar otpor aktualnim europskim prvakinjama, ali u završnici su Srpkinje ponovo “dale gas” nakon lošije treće četvrtine i tako uzele zasluženu pobjedu.

Sjajno su hrvatske igračice odgovorile prvakinjama u prvoj dionici igre, a na samom početku druge četvrtine došle su i na jedan poen zaostatka (23:24). Ipak, najbolja hrvatska igračica Ivana Dojkić već je u prvih 10 minuta napravila tri osobne pogreške zbog čega ju je izbornik Bralić u tom dijelu igre poslao na klupu, dok su gošće imale šuterski raspoloženu Aleksandru Crvendakić. Tada je krenula apsolutna dominacija Srbije, serijom 15:2 gostujuća je ekipa zaključila drugu četvrtinu i otišla na odmor s visokih plus 20.

Hrvatska nije uspjela odgovoriti na zonsku obranu Srbije, a u prvih su 20 minuta domaće ubacile tek dvije trice iz devet pokušaja. Igračice izbornika Stipe Bralića nisu odustajale. Begić je tricom u trećoj četvrtini smanjila na 11 razlike (46:57), a na početku zadnje četvrtine približile su se i na minus osam (54:62). Više od toga ipak nije moglo, kvaliteta Srbije je na kraju došla do izražaja.