Sjajan line-up

BEAR STONE FESTIVAL Jedinstveni glazbeni događaj okupio brojne obožavatelje psychedelic, desert i stoner rocka

Claudia Bošković

Mother's Cake, Foto: Claudia Bošković

Mother's Cake, Foto: Claudia Bošković

Dva dana glazbe u srcu netaknute prirode



U samom srcu Mrežnice drugu godinu zaredom Bear Stone Festival okupio je posjetitelje iz raznih krajeva Europe, priuštivši pritom fantastičnu simbiozu istraživanja netaknute prirode uz zvukove etabliranih stoner i psihodeličnih bendova.


Uz sjajan ovogodišnji line-up, posjetitelji ovog jedinstvenog festivala mogli su iskusiti i jednostavnost življenja u prirodi bez mobilnog signala tako da se uz pridržavanje imperativa održivosti, mnoštvo odlučilo na kamperski boravak pod zvijezdama.


Osim sjajnog noćnog neba, ove godine Bear Stone je u mrklom mraku šume svijetlio i zadivljujućim hologramima koji su oživjeli njegov prepoznatljivi vizualni identitet, što je uveličalo kraj koncertnog programa oba dana.


Idila u okolici Slunja, Foto: Sanja Matić


As u rukavu




Već u tijeku bijelog dana s nastupima su startali prvi bendovi, a za otvorenje festivala u petak bile su zadužene riječke snage The Freak Folk of Mangrovia.


Izvrsnu uvertiru u večer glazbe omogućila je opojna glazbena formula koju tvori gradacija od atmosferičnih dijelova k razbuktjelim dionicama čiji fade-out vodi k magličastom rasplinjavanju.


Na rubovima svijesti ovi glazbeni mistici eksperimentiraju mozaikom žanrova, od space rocka, psihodelije i stonera, a zajednički nazivnik svega jest naglašena jam estetika i glazbena igra koja je poslužila izvrsnom zagrijavanju publike.


S obzirom na to da je nastupio kao zamjena za Woodstock Barbie, talijanski Mr. Bison pokazao je kako definitivno ima asa u rukavu. Zvučna kulisa dviju gitara, bubnjeva i klavijatura koje sviraju bas dionicu toliko je intenzivna da nadomješta esencijalnu potrebu za bas gitarom.


Buru teških dionica raspirili su progresivni elementi, a dostojni za nastavak tog psihodeličnog ludila ispostavili su se članovi grupe Cojones.


Dragulj hrvatske heavy glazbe kvartet je na stageu isporučio energiju klasičnog rock ‘n’ rolla sa stavom, koji je eksplodirao u navalama gromoglasno niskih tonova i melodičnih refrena.


The Freak Folk of Mangrovia, Foto: Sanja Matić


Ženska energija


Za žešći dio koncertnog repertoara pobrinuo se britanski Conan. Ravno sa sumornog sjeverozapada Engleske ovaj heavy trio donio je nesmiljeni kaos koji je prijetećim galopom poharao publiku i dotad umirujuću kulisu festivala.


Da britanska škola heavy glazbe uvijek postavlja visoku letvicu, potvrdila je i apsolutna atrakcija večeri, doom/stoner razarači Orange Goblin.


Iako pravi primjer heavy metal purista, hvaljeni sastav pokazao je da unatoč klasičnijem pristupu uspješno manevrira između sabatovski inspiriranog stoner metala i odrješitosti Motorheada, ali i usijanosti južnjačkog rocka. U cijeloj večeri moćnu žensku energiju utjelovila je Siân Greenaway, vokalistica britanskog benda Alunah koji je imao čast zatvoriti prvu koncertnu noć Bear Stone Festivala.


Senzualna i paklena, praćena teškom igrom doom, blues i psihodeličnih rifova Siân je jedinstvenom pojavom i karizmom »ukrala show« prvog festivalskog dana.


Drugi dan festivala u drukčijem tonu startao je s Malady Lane, koji su grooveom i žestinom s primjesama postgrungea, alternative, indie rocka oživjeli glazbene duhove undergrounda devedesetih.


The Church of the Cosmic Skull nedvojbeno je jedno od osebujnijih imena ovogodišnje postave Bear Stonea. Jedinstvenom scenskom nastupu utjelovljenom u bijeloj obleci pridružena je mistika bogatih orgulja i zavodljivih višeglasja u maniri sedamdesetih, građenih na osnovama čvrstog zvuka stadionskog rocka.


Unatoč tome što je kasniji termin bio rezerviran za glazbene vrhunce, prizemljenom toplinom The Church je uvjerljivo napunio Main Stage, a publika ih je počastila upornim pozivima na bis.


Orange Goblin, Foto: Sanja Matić


Domaće snage


Eksperimentalni zaokret u festivalskom predvečerju donijele su istaknute domaće glazbene snage Seven That Spells. Unatoč iznenadnom gubitku struje, sastav je svejedno uspio isporučiti izvrsnu dozu energije.


Napetošću pulsirajuće magme izvedba se konstantno nalazila na rubovima eksplozije uslijed dinamičnog taljenja noisea, psihodelije i progresivnog rocka. Seven That Spells stvorio je kolektivnu hipnozu kakva se ne pamti, a u misiji daljnjeg razdrmavanja večeri istaknuo se Monster Magnet.


Po pitanju povezivanja i komunikacije s publikom, Monster Magnet ispostavio se kao pun pogodak. Beskompromisni, no komercijalni zvuk ispunjen pamtljivim refrenima priskrbio je bendu među ostatkom line-upa privilegiju stvaranja posebne i snažne veze s publikom.


No, ipak kada govori o nekakvom vidu upečatljivosti i inovativnosti interpretacije, neprikosnoveni pioniri istoga jest Mother’s Cake. Iako su već svojim statusom postavili visoku letvicu očekivanja, sastav je beskonačno dugom tonskom probom uspio rastjerati dobar dio slušatelja, a tek u kasnijem dijelu nastupa ovi lideri austrijske rock scene s posebnim žarom zakoračili su izvan zemaljskih poimanja bluesa, dotičući neograničene horizonte spacea i psihodelična stanja (pod)svijesti.


Švedski Deville do kasnih noćnih sati održavao je uzavrelu atmosferu koja je kulminirala u progresivnoj i žestokoj, no groovy fuziji rocka, metala i stonera. Uvjerljivim zatvaranjem i općenito izvrsnim odabirom line up-om koji je prema mnogima energijom nadmašio prethodno festivalsko izdanje, Bear Stone je i ove godine potvrdio da je jedinstveni glazbeni događaj koji vrijedi posjetiti.


Church of the Cosmic Skull, Foto: Claudia Bošković