AURELIJA ROSENZWEIG

Hrvatska novinarka iz Izraela o fenomenu Leta 3 u toj državi: Pogodili su taj sentiment kao nitko kod nas

Edi Prodan

Aurelija Rosenzweig i Let 3

Aurelija Rosenzweig i Let 3

Kod Izraelaca je već dugo vremena prisutan antiratni sentiment, no nisu ga uspjeli pretvoriti u umjetnost tako dobro kao što je to učinio Let 3. Zato su i privukli toliku pažnju



Let 3 su sa svojim polufinalnim nastupom na Eurosongu napravili istinsku medijsku pomutnju širom svijeta. Jedna od zemalja u kojoj im se posvećuje mnogo pažnje je i Izrael.


Priupitali smo stoga Aureliju Rosenzweig, hrvatsku novinarku koja je dio domaće medijske karijere provela u nizu magazina ali i kao novinarka te urednica u Večernjem listu, a već dulje od desetljeća kao freelancer živi i radi u Jeruzalemu – zbog čega je tome tako.


Kako se naime čini, a baš kao i Hrvatska i Izrael je tradicionalno poprilično posvećen Eurosongu, Let 3 i Mama ŠČ u toj su zemlji privukli jako veliku pažnju.




U fokusu njihovih medija, primjerice istaknutog novinara televizije Kan Akive Novicka, medija koji je i održao izbor za Eurosong, odmah uz predstavnicu Izraela Nou Kirel je upravo Let 3.


Aureliju smo smo stoga zamolili da nam pojasni što je to toliko privlačno Izraelu kod Leta 3.


S obzirom da je Izrael zemlja željna mira, je li baš antiratna poruka koju Let 3 odašilje svijetu “ključ za razumijevanja” te pažnje?


– Izrael je svojedobno poslao antiratnu pjesmu, 2007. s bendom Teapacks, no s pjesmom kontroverznog refrena “Push The Button” se nisu se uspjeli plasirati u finale, vjerojatno jer je publika bila zgrožena sadržajem kojeg su shvatili kao poziv na detoniranje nuklearnih bombi.


No ta je pjesma bila izraz umora neprestanim ratnim aktivnostima po Bliskom istoku, i bila je zamišljena kao poziv da već jednom ispuca sav arsenal i zatim ljude pusti na miru živjeti dalje.


Dakle kod Izraelaca je već dugo vremena prisutan antiratni sentiment, no nisu ga uspjeli pretvoriti u umjetnost tako dobro kao što je to učinio Let 3, i zato su možda Izraelci toliko oduševljeni uspješnim performansom “riječkih pički”.


Zatim, u Izraelu se u zadnjih dvije godine našla gomila izbjeglica i iz Ukrajine i iz Rusije, a ima i miješanih parova koji se dakle vole i žele biti zajedno unatoč tome što politički vođe njihovih nacija vode ratove – sve je to sigurno doprinijelo da vizualno avangardna antiratna poruka na slavenskom jeziku u Izraelu bude dobro prihvaćena.



Kakvu im finalnu sudbinu predviđate?


– Letovcima predviđam treće, drugo, a možda i prvo mjesto – tko zna, vrag ne spava! I meni se jako dopadaju, sjajan im je outfit, posebno bijele gaće. Kako bilo, navijat ću i glasat za Let iz jednog birca gdje se tradicionalno gleda Eurosong.


Znači li sve ovo da bi Let 3 bio rado viđen izvođač ovog ljeta u Izraelu?


– Moguće, Izraelci vole koncerte, evo upravo sada, unatoč aktualnim ratnim altivnostima, traje koncert Aviva Gefena na otvorenom, u najvećem telavivskom parku Ha Yarkon, iako su tamo jutros bile uzbune, a i sada je grad zasut raketama.


U subotu navečer na istom mjestu nastupaju Backstreet Boysi. Civilna zaštita je publici dala uputu da u slučaju uzbune svi legnu na pod, pokriju glavu rukama i čekaju 10 minuta – čuju li da se nastavlja koncert, sve je OK.


Dakle muzičari su uvijek dobrodošli, ljudi u Izraelu jako cijene kada im svjetski umjetnici dođu uljepšati uvijek stresnu i pomalo nasilnu svakodnevicu.


Dok smo razgovarali rakete su padale na gradić Ashkelon nedaleko Tel Aviva u kojem je koncert neprekinut iako je među njima udaljenost samo 40 kilometara.