NAKON KOBNE EKSPLOZIJE

Župan Petry: „Posao oko razminiranja Like još nije gotov“

Marin Smolčić

U županiji još uvijek postoji 76 kvadratnih kilometara šumskog područja koje treba razminirati



Eksplozija mine što je nedavno odnijela dva mlada života pirotehničara kod Čanka u Općini Plitvička Jezera opominjuća je realnost okruženja u kojem žitelji Ličko-senjske županije i danas žive. Podsjetnik je to da se najveća hrvatska županija još uvijek bori s posljedicama Domovinskog rata nakon gotovo 30 godina od njegova svršetka. Župan ličko-senjski Ernest Petry s nama je podijelio podatke vezane uz trenutnu situaciju i minski sumnjiva područja Like.


-Od 1998. godine, kada je započeo proces razminiranja, do danas je razminirano ukupno 130 kvadratnih kilometara Like, za što je potrošeno oko milijardu i 19 milijuna kuna. Proces razminiranja kontinuirano traje i prema podacima Hrvatskog centra za razminiranje u 2022. godini je razminirano 8.4 kvadratnih kilometara, dok se u planu za 2023. godinu nalazi 12.5 kvadratnih kilometara.


Unatoč tome, u županiji još uvijek postoji 76 kvadratnih kilometara šumskog područja koje treba razminirati. Pri tome situaciju i opasnost predstavlja činjenica kako su to uglanom dijelovi Like u kojima i nakon 28 godina dominiraju šume i šikare jer zbog minske opasnosti ondje nitko ne prolazi.




Dobra vijest je da su sva poljoprivredna zemljišta u našoj županiji razminirana i čista, ali posljedice mina su i dalje prisutne. Nažalost, od 1998. do danas, 23 osobe su izgubile život zbog minskih eksplozija.


Iako se situacija s razminiranjem u Ličko-senjskoj županiji sustavno poboljšava, potrebno je još više sredstava i vremena kako bi se u potpunosti uklonila opasnost od mina i zaštitila živote naših građana.


Do danas su na područjima Ličko-senjske županije živote ljudi najviše odnosile postavljne mine tipa PROM 1 i 2, prema informacijama pirotehničara najubojitijih mina koje su postrojbe bivše JNA i njezine pristaše postavljale uz nekadašnju ličku bojišnicu. Upravo je eksplozija mine PROM 1 skrivila smrt dvoje mladih pirotehničara kod Čanka. Prema najavama Hrvatskog centra za razminiranje s tim procesom će se nastaviti dok i zadnja mina ne bude uklonjena, naglašava župan Petry.


Prema izvješćima ekipa pirotehničara još uvijek se veliki broj mina nalazi nedaleko od Čanka, zatim na šumskom području oko sela Lipova Glavica u Općini Perušić, a svakako je najopasniji teren na širem području planine Ljubovo gdje su se tijekom rata nalazile stotine utvrda i vojnih baza neprijateljske vojske.


Po šumskim područjima Like zaostala minska polja počesto su ubijala ili teško ranjavala divljač, naročito medvjede, srne i divlje svinje.