RIJEČKA ZAJEDNICA

ZTK otkrio planove za ovu godinu. Najveća želja je i dalje Muzej tehničke kulture: ‘Imamo preko 800 eksponata’

Vladimir Mrvoš

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Plan je daljnje očuvanje tehničke kulture i tehničke baštine na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Na mjestu tajnika ZTK-a Kazimira Mihića, koji ide u mirovinu, će zamijeniti Tihana Kalčić



RIJEKA – Zajednica tehničke kulture – ZTK Rijeka, trenutno broji više od 50 udruga te okuplja oko 3.000 članova aktivnih u 12 grana tehničke kulture.


– Tehnička kultura pogrešno se razumijeva da se radi o granama modelarstva, maketarstva i robotike, ali ona je puno šira u svojim djelatnostima i aktivnostima. Tako uz tehniku objedinjuje i sportske aktivnosti i time povezuje jedriličarstvo, podvodne aktivnosti i općenito tehničke sportske aktivnosti na moru i vodi, kaže Kazimir Mihić dugogodišnji tajnik ZTK-a Rijeke, koji je nadavno otišao u mirovinu, a njegovu dužnost preuzela je Tihana Kalčić.


Industrijska baština


– ZTK Rijeka godinama sustavno radi na širenju svijesti građana o prisutnosti tehničke kulture, njezinim počecima i nasljeđu kao sastavnog dijela naveliko poznate riječke industrijske baštne, pogotovo uzimajući u obzir kako je ZTK Rijeka jedna od najstarijih udruga u gradu Rijeci. Primjerice, malo je poznato kako je astronomija grana tehničke kulture te kako je ZTK Rijeka bila odgovorna za izgradnju Astronomskog centra Rijeka na Vežici kao objekta tehničke kulture, kaže Mihić.




Kada je riječ o brojnim članovima udruga tehničke kulture, tu se ne radi o pojedincima koji se tehničkom kulturom bave profesionalno, već se radi o osobama koje se u aktivnosti tehničke kulture uključuju u svoje slobodno vrijeme i to prije svega kao hobisti, izumiteji, entuzijasti i jednostavno zaljubljenici u tehničku kultutu i tehničko stvaralaštvo. Upravo s toga stajališta, ZTK Rijeka prepoznaje potrebu jačanja institucionalnih kapaciteta svojih članica kako bi bili održivi, prije svega sagledavajući njihove potrebe, strategije razvoja i aktivnosti te ih u tome podržavati koliko je to moguće, a posebice projektnim pristupom.



– U budućnosti ZTK Rijeka planira maksimalno koristiti potencijale Europskih fondova i Europskih programa za unapređenje znanstvenog i tehničkog opismenjavanja. Programske aktivnosti ZTK-a Rijeka planiraju se usmjeriti na daljnje očuvanje tehničke kulture i tehničke baštine na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, tako i održavanjem međunardne suradnje započete s Tehniškim muzejem iz Slovenije, napominje novoizabrana tajnica ZTK-a Rijeka Tihana Kalčić.


Aeromiting


Kazimir Mihić ističe da prije svega ostaju lijepa sjećanja na sve učinjeno u tehničkoj kulturi.


– Dolaskom 1999. godine u Zajednicu zamijetio sam njezin veliki i neiskorišteni potencijal. U to vrijeme sjetio sam se razgovora s Krešimirom Bezićem i jednog pitanja, koliko bi ljudi na Korzu znalo što je Zajednica tehničke kulture Rijeka i činilo mi se bitnim to promijeniti. Uz potporu tijela upravljanja Zajednica je prišla organizaciji projekata koji su imali za zadatak upoznati građane grada Rijeke s tim što je tehnička kultura u Rijeci, koje strukovne grane su obuhvaćene i u koje se udruge mogu uključiti kao članovi, mentori ili slično. Zajednica je bila dobro ekipirana, suradnja s Odjelom gradske uprave za sport i tehničku kulturu Grada Rijeke odlična i te 1999. započelo se je s projektima Izložba Informatika, inovacije, tehnika u Filodrammatici, ne manje važna organizacija Aeromitinga, Dana tehničke kulture na Korzu, Dana tehničke kulture u osnovnim školama grada Rijeke, izdavanje biltena Informatika, inovacije, tehnika -IIT…



Niz projekta koji su se uvijek oslanjali na udruge, članice koje provode programe iz pojedine strukovne grane, rezultirali su prepoznatljivosti Zajednice, pojačao se interes za tehničku kulturu među mladima, sjeća se Mihić.


Velike promjene


Istovremeno u tehničkoj kulturi vremenom događaju se velike promjene.


– Nakon osnivanja Tehničkog centra mladih, odlično opremljenog, s vrhunskim mentorima, kroz centar je godišnje prolazilo i do 2.500 učenika. No, vrijeme velikih projekata, gdje je kroz projekte prolazilo i do 6.000 korisnika, polako je prošlo. Zadnjih godina od svih projekta zadržala se suradnja s Tehničkim muzejom Slovenije, a Tehnički centar mladih je ugašen. Nove smjernice Zajednice sada težište stavljaju na EU projekte i na povezivanje s članicama kroz realizaciju tih EU projekta što treba osigurati sudionicima projekta tehničku i materijalnu potporu. Zadnjih par godina je Zajednica radila u tom smjeru, a izbor novog tajnika u cijelosti ispunjava zacrtane ciljeve. Veseli što je novi tajnik specijalist za EU projekte, za javnu nabavu i da ima praktičnog iskustva u vođenju EU projekata. Već sada je vidljiv i mjerljiv pomak Zajednice u zadanom smjeru i za vjerovati je da će tako i nastaviti, zaključuje Mihić.


Najveće događanje – Hrvatski salon inovacija


– Hrvatski salon inovacija održao se u HKD-u na Sušaku 2006. godine. Četiri događanja u isto vrijeme, četiri kataloga, posjet tadašnjeg predsjednika Stjepana Mesića, prepuna dvorana HKD-a na otvaranju, brojni uzvanici i čak 15 akreditiranih novinskih kuća koje su pratile događanja. To je bilo, prema mom mišljenju, najveće događanje u tehničkoj kulturi u gradu Rijeci. Zajednica je na tom događanju bila suorganizator i dala svoj doprinos uspješnosti projekta. Tu je i započela suradnja s Tehničkim muzejom Slovenije, sjeća se Kazimir Mihić.


Muzej tehničke kulture


– I dalje ostaje velika želja za razvojem i pokretanjem vlastitih izložbi tehničke baštine s obzirom na to kako posjeduje više od 800 eksponata, s dugoročnom vizijom prerastanja u Muzej tehničke kulture grada Rijeke. Namjera je ZTK-a Rijeka i dalje pokazati izvrsnost u tehničkom i tehnološkom opismenjavanju, posebice djece i mladih. U suradnji s poduzetnicima i iskusnim mentorima, putem izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, djeci i mladima donositi najnovija znanja o suvremenim kretanjima tehnološki naprednog svijeta, kaže Kazimir Mihić.