KUPSKA DOLINA

Vodena oluja iz »podivljale« Kupice ugrozila imanja i kuće: Obilne kiše ponovo prouzročile mnogo problema

Foto M. KRMPOTIĆ

Foto M. KRMPOTIĆ

Kuća Dražena Donkovca u Iševnici je minulog vikenda umjesto kuće uz vodu postala – kuća na vodi! Donkovac ističe da su nadležne institucije, ponajprije Hrvatske vode, morale reagirati još tijekom ljeta



BROD NA KUPI – Jake kiše, neugodan vjetar i prvi ozbiljniji snijeg obilježile su prvi vikend prosinca na goranskom području. Poruka jer pri tom jasna i nedvosmislena – dolazi zima. I, bar za sada, malo je u njoj ljepote i romantike. Pogotovo to vrijedi za stanovnike Kupske doline koji su nepuna tri tjedna nakon prvog žestokog jesenskog udara kiše, sada iznova svjedočili vodenoj oluji koja je ovog puta udarila ponajprije po pritokama Kupe, najviše po Kupici koja je »podivljala« te itekako ugrozila sve koji imaju imanja i kuće uz nju. Jedan od njih je i Dražen Donkovac koji već godinama živi u Rijeci, a u rodnoj Iševnici je nedaleko svoje obiteljske kuće, neposredno uz samu Kupicu, izgradio lijepu kuću koja je ovog vikenda umjesto kuće uz vodu postala – kuća na vodi!


Voda sa svih strana


– Čuo sam za loše prognoze pa sam tijekom tjedna navratio i u samoj kući neke stvari uz pomoć prijatelja podigao s tla. Kad me je mama nazvala u petak i rekla da je voda jako narasla, krenuo sam iz Rijeke prema Iševnici i zaista imao što vidjeti. Kuća je doslovce bila zarobljena vodom sa svih strana. Inače je smještena 4-5 metara od obale, ali se ovog puta Kupica toliko izlila da je voda doslovce bila pod prozorima s one strane koja gleda na rijeku.


Dražen Donkovac


No, još je gore bilo sa suprotne strane gdje su brojne bujične vode i potoci udarili tolikom snagom da je, kao nikada do sada, voda zaokružila kuću i sa strane suprotne rijeci prekrila mi pripremljena drva, uništila livadu ispred kuće i onemogućila mi normalan pristup pa sam do vrata mogao samo u ribarskim čizmama. Na svu sreću, voda nije ušla u unutrašnjost kuće pa sam, bar za sada, izbjegao štetu unutar samog objekta – govori Donkovac koji ističe da su nadležne institucije, ponajprije Hrvatske vode, i u ovom, kao i u drugim slučajevima, reagirati morale puno ranije, točnije tijekom ljeta.




– Glavni krivac za jezero ispred ulaznih vrata je to što srušena stabla i granje, a na to sam upozoravao odgovorne, nisu uklonjene iz korita potoka u koje su se srušile pa voda ne ide u tom smjeru, već prema kući. Puno je neočišćene šume iznad kuće, a drugi veliki problem su grane i stabla koja je Kupica donijela za ovih i prošlih kiša. Te su naplavine u velikoj mjeri blokirale protok vode pa se Kupica izljevala na obalu. Uz to, u opasnosti su bili i veliki električni vodovi koji preko mosta vode do nedalekog HEP-ovog pogona. I o tome sam obavijestio nadležne, ali je stroj koji je te grane i stabla uklonio došao tek nakon četiri sata te radio do noći da bi vodi omogućio protok – ispričao nam je Donkovac po čijem mišljenju su preventivne aktivnosti koje bi umanjile sve češće udare kiše i nabujalih vodotoka preslabe.


Neophodno reagirati


Slaže se s time i Davorin Klobučar, predsjednik Mjesnog odbora Brod na Kupi, koji je nedavno inicirao sastanak hrvatskih i slovenskih lokalnih samouprava vezanih uz Kupu. S tog je skupa nadležnim državnim organima upućena molba za što hitnijom reakcijom.


– Taj smo okrugli stol održali nakon žestokih oborina koje su u studenom napravile veliku štetu na hrvatskoj i slovenskoj strani Kupe. Eto nam sada novih udara kiše, a hoće li ih biti još, nije upitno, upitno je samo kad će se dogoditi. Nažalost, sad je kasno za bilo kakvu sustavniju reakciju. Sad treba spašavati što se spasiti može. No, zato već narednog proljeća – i to je ono što tražimo od vlasti – treba krenuti u akciju. Kanale koji vode do rijeka treba pročistiti, nakupljena stabla, granje i sve ostalo iz šume ukloniti, a Kupi na nekoliko lokacija ući u korito i produbiti ga. Po meni to treba u samom Brodu na Kupi od Kupskog mosta do ušća Kupice u Kupu, zatim uz naselje Golik te svakako uz Hrvatsko. Ako bi se na tim lokacijama izvadio samo metar mulja iz korita, rijeka bi bila protočnija, a vodostaj puno niži. Dakle, po meni je problem itekako rješiv, samo Hrvatske vode i Hrvatske šume trebaju odraditi svoj posao i stanje će biti puno bolje – rekao je Klobučar.


Nestvarne količine kiše


Da bi se shvatilo o kakvim je udarima kiše riječ, dovoljno je pogledati brojke. Primjerice, u noći s četvrtka na petak na području Crnog Luga palo je nestvarnih 205 litara kiše po metru kvadratnom. Delnice su istog dana zabilježile 175, a Brod na Kupi »samo« 100. Zna li se da se normalne padaline kreću u okvirima do 60 litara, onda je jasno o kako jakim oborinama je riječ. Svemu ovome treba dodati da je, istina ne tako obilno, padalo i s petka na subotu, a to sve skupa znači da su oborine prešle ukupnu vrijednosti od oko 700-800 litara u tri dana. Sva ta voda nekamo mora, a korita su prepuna… Morat će se, koliko god to koštalo, narednog ljeta krenuti u čišćenje korita i vodotoka. Ili moliti Boga da kiše ne budu tako jake.