KONCERT

VIDEO/FOTO Glazbena razglednica iz Hrvatske ženskog zbora Sklad iz Bakra i mješovitog zbora Zajednice Talijana

Sandy Uran

Bila je to prigoda na kojoj je prezentirana hrvatska glazbena baština prijateljima i susjedima Talijanima



U nekadašnjoj crkvi San Gregorio u Sacileu, nadomak Pordenona u Italiji, ženski zbor Sklad iz Bakra kojim ravna mestra Nada Matošević Orešković i mješoviti zbor Zajednice Talijana u Rijeci La Fratellanza kojim dirigira maestra Ariana Bossi održali su nastup na glazbenom događaju naslovljenom Glazbena razglednica iz Hrvatske.



Bila je to prigoda na kojoj je prezentirana hrvatska glazbena baština prijateljima i susjedima Talijanima. Zbor Sklad izveo je pjesme Zvoni pjesma, Čija je ono divojka, Dobra večer – ružo moja, Rodila loza, Primorski napjevi, Bilo vavek veselo,  II rukovet, Vehni, vehni, fijolica, Zagorska, Naranča, Jelenin san, Zbor Hrvatica. Zbor La Fratellanza izveo je Dimmelo, dimmelo, dimmelo, Reginella campagnola, Nostalgia di Fiume, Jalta, Jalta u prijevodu Marise Gruden uz pratnju prof. Vjere Lukšić na klaviru. Zborovi su zajedno izveli pjesmu »Viv’ L’ Amour«.





Prigodne uvodne i pozdravne govore održali su predsjednik i umjetnički direktor Associazione Musicale Gabriel Fauré, pročelnik Odjela za kulture Sacilea maestro Ruggero Spagnol, te predstojnica ureda za kulturu Maria Teresa Biason. Predstavnici kulturnih institucija Sacilea iskazali su zadovoljstvo i ponos što su zbor Sklad i La Fratellanza održali nastup i predstavili svoju glazbenu baštinu te ukazali želju za novim projektima i gostovanjima.



Nazočna publika je s oduševljenjem popratila svaku izvedbu koja je prethodno najavljena od strane članice zbora Sklad, koji je utemeljen u sklopu jednog od najstarijih kulturnih društva u Hrvatskoj davne 1877. godine. Dunja Sabljar pomno je predstavljala običaje iz dijela Hrvatske iz koje je potjecala određena skladba koju su izvele.



Zbor La Fratellanza Zajednice Talijana u Rijeci, utemeljen je 1947. godine, a ovom prigodom doprinjeo je uspjehu ovog događaja s umjetničkog i logističkog aspekta, te publici predstavio skladbe koje ih posebno vežu uz grad Rijeku poput Nostalgia di Fiume, koja govori o ljubavi prema vlastitome gradu.



Ovom prigodom predsjednica Udruge Sklad Dunja Vladislović istaknula je da se program koncerta sastojao od hrvatskih tradicijskih pjesama u obradama klasičnih skladatelja poput Ronjgova, Kaplana, Papandopula, Prašelja. Milottia, Zajca, Lisinskog, s cljem da se naše talijanske susjede bolje upozna s tradicijskom glazbom hrvatskih regija i na taj način pridonese boljem upoznavanju, kako bi se stvorile trajne prijateljske veze, te potaknuti talijanske susjede na interes za hrvatsku kulturu i Hrvatsku općenito, te jačanje međunarodne prepoznatljivosti Hrvatske.



– Odabrali smo tradicijske pjesme koje su pisane iz pera naših vrhunskih autora. To je klasična glazba utemeljena na našoj tradiciji. Zbor posljednjih godina bilježi veliki uspjeh.


Dobili smo drugu nagradu, srebro, na Međunarodnom natjevanju u Veroni, plasirale smo se na Državnom takmičenju i predstavljat ćemo našu županiju u katergorij malih vokalnih sastava, a prošle godine dobitnici smo  priznanja Grada Bakra i PGŽ za izvrsnost i 145 godina postojanja kazala je predsjednica Udruge Sklad kad na upit o postignućima koji su hvale vrijedni, te otkrila  kako je došlo do realizacije ovog kulturno-glazbenog projekta.



– Od Ministarstva kulture tražila sam podršku u međunarodnoj suradnji. Prošle godine smo realizirali suradnju sa zborovima iz Slovenije, a na preporuku vašeg glazbenog kritičara Igora Vlajnića pristupili smo zboru iz Sacilea i razradili ideju koju smo potom naslovili Hrvatska glazbena razglednica.


Glazba je univerzalni jezik i vjerujem da ćemo tako postići još bolju komunikaciju. Zbor La Fratellanza i Zajednica Talijana u Rijeci odličan su nam partner u ovom projektu. Imamo odličnu komunikaciju i suradnju te novih planova, tako da ćemo na jesen nastupiti u Circolu, a naredne godine, na proljeće, ugostit ćemo zbor Fauré u Rijeci kazala je ovom prilikom Vladislović.



Na kraju Glazbene razglednice iz Hrvatske predstavnici zborova održali su razmijenu darova, te su tako u ruke domaćina otišle hrvatske delicije i keramička skulptura zvončara. Uslijedilo je druženja uz tradizionalno talijansko jelo, pizzu, a potom povratak u Rijeku. Na portalu Novog lista možete pogledati video nastupa zbora Sklad iz Bakra.



Sacile je grad i općina u talijanskoj provinciji Pordenone u regiji Furlanija-Julijska krajina. Pitoreskni je to gradić smješten duž rijeke Livenza, nedaleko od grada Poredenona u kojem umjetnost ima značajnu ulogu i u svakodnevnom životu. Na što ukazuju i pomno uređeni izlozi dućana, u što smo se uvjerili i sami tijekom boravka u Sacileu.



 


Iz arhivske građe doznajemo da je Sacile izrastao oko mosta preko rijeke Livenza, u 8. stoljeću. Narednih stoljeća bio je feud Akvilejske patrijarhije.



Godine 1190. dodijeljen mu je status grada i bio je slobodna komuna sve do 1420. godine, kad je potpao pod Mletačku Republiku i od tada dijeli sudbinu zajedno s njom. U prilog tome da je to grad u kojem se umjetnost štuje kazuje podatak da je poznat i po tvornici klavira Fazioli Pianoforti.


Nekadašnja crkva San Gregorio u kojoj se u novije vrijeme održavaju glazbeno kulturna događanja potječe iz 16. stoljeća a sagrađena je na temeljima predhodne crkvice koja je datirala iz 1345.



Proširena je i nadograđena  prema projektu Barnardina da Portogruaro. Fasada crkve krasi portal i trijunfalni luk realiziran istarskim kamenom u renesansnom stilu. Unutrašnjost krase ostaci freske s prikazom grba grada Sacilea i San Gregoria.