"Naša djeca"

Uručena priznanja sudionicima u projektima “Kap po kap” i “Zemljin labirint”: Poticaj savjesnom ponašanju prema okolišu

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



RIJEKA – Svečanom podjelom priznanja sudionicima i školama koje su sudjelovali u projektima “Kap po kap” i “Zemljin labirint” i prigodnim programom u Gradskoj vijećnici Eko-centar Društva “Naša djeca” Rijeka otpočeo je 47. Školu mladih čuvara okoliša i obilježio jubilarnu 50 obljetnicu djelovanja mladih čuvara okoliša.


Priznanja su dodijeljena svim učenicima te mentorima i nastavnicima iz osnovnih škola, i to OŠ Fran Franković, OŠ Čavle, OŠ – SE Dolac, OŠ Gornja Vežica, OŠ Kozala, OŠ Srdoči, OŠ Nikola Tesla, OŠ Jelenje – Dražice i OŠ Brajda te Ekonomskoj školi Mije Mirkovića, Prirodoslovno-grafičkoj školi i Građevinsko-tehničkoj školi. Osim toga, za polaznike Škole mladih čuvara okoliša djelatnici županijskog nastavnog zavoda održali su prigodna predavanja, dok su učenice Građevinske-tehničke škole predstavile aktivnosti održane u sklopu navedenih projekata. Poseebna priznanja dobile su i škole OŠ Čavle, OŠ Gornja Vežica, OŠ Fran Franković, OŠ Podmurvice i Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka za najbolje osmišljene plakate.





– Riječ je o jednom vidu ekološke edukacije djece i mladih u njihovu slobodnom vremenu, a za svoje smo aktivnosti 1993. godine dobili i državnu nagradu. Kontinuitet se nastavio kroz godine, a svrha svega jest da razvijamo pozitivnu ekološku svijest kod djece, mladih i odraslih kako bi svojim ponašanjem čuvali okoliš, a sve na dobrobit sadašnjih i budućih generacija. Moram reći da je svijest prema okolišu naših najmlađih izrazito razvijena te vrlo rado prihvaćaju stavove i primjenjuju u svakodnevnom životu i utječu na ponašanje osoba iz svoje bliže i dalje okoline, što znači da ove naše aktivnosti zaista imaju svoju svrhu, kazala je Svjetlana Mazaroli Jurišić, voditeljica Eko-centra mladih čuvara okoliša govoreći kako se aktivnosti provode u suradnji s NZZJZ PGŽ, Komunalnim društvom Vodovod i kanalizacija, Javnom ustanovom Priroda i Primorsko-goranskom županijom.


Tijekom jučerašnje podjele prizanja prisutne je pozdravila i Mateja Simčić, predstavnica KD ViK izrazivši zadovoljstvo dugogodišnjom suradnjom s mladim čuvarima okoliša i Društvom “Naša djeca”, a čestitke na sudjelovanju i priznanjima uputila je i Mirna Damjanić u ime Županije i Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.


– S Društvom Naša djeca i mladim čuvarima okoliša surađujemo dugi niz godina te nas veseli veliki odaziv mladih ljudi i njihov interes za pitanja zaštite okoliša. Nadam se da će vrijedna iskustva koja ćete steći u ovoj školi potaknuti i vaše školske kolege, kao i roditelje da se savjesno ponašaju prema okolišu, kazala je Damjanić.


Ciklus koji je jučer započeo predavanjima u gradskoj vijećnici nastavit će se radionicama i tribinama vezanima uz okoliš i održivi razvoj, ali i praktičnim dijelom u sklopu kojih će mladi čuvari okoliša raditi razna mjerenja, zagađenja zraka od ispušnih plinova, uzrokovanje mora i vode, određivanje prozirnosti mora te terenskih radionica patroliranja gradom, ali i u prirodi. Sve će završiti u studenom ove godine, kada će sudionici na temelju obavljenih aktivnosti dobiti svoje titule mladih čuvara okoliša.