Potpuno eko

U riječkom hostelu Dharma sadnjom obilježen Dan planeta Zemlje

Jelena Sedlak

Foto: Mateo Levak

Foto: Mateo Levak

Kišnica, kompost EM i neem recept za održivi razvoj



Prijatelji riječkog hostela Dharma i centra za jogu u svakodnevnom životu na Dan planeta Zemlje zasukali su rukave i tijekom cijelog lijepog sunčanog dana sadili povrće i cvijeće koje će štititi od bolesti i štetnika.


Na povišene gredice, smještene na uredno pokošenom travnjaku, navlačili su novu zemlju i kompost, rasporedili donirane sadnice za sadnju i uz pomoć djece sve ih po propisu posadili. Udruženim snagama, osim Riječana, sadili su gosti iz Zagreba i Slovenije, a očekuje se da će se tradicija sadnje na ovaj dan nastaviti i idućih godina, jer kako bolje obilježiti Dan planeta koji je sve ugroženiji pretjeranom eksploatacijom.





Ovaj je vrt, inače, od zasnivanja uzgajan na potpuno ekološki način, a u njegovim plodovima slobodno mogu uživati gosti hostela. Ovog ljeta imat će na raspolaganju rajčice, paprike babure, patlidžane, tikvice, blitvu i razno začinsko bilje. Kadifice su posađene kako bi čuvale ostale biljke. U vrtu Dharme dobro uspijevaju i dva poveća stabla trešnje, dvadesetak maslina posađenih prije 9 godina, pa čak i nekoliko starih maslina koje su ove sezone uspješno preselili iz Dalmacije.


Sve se u vrtovima, smještenim na nekoliko razina, zalijeva kišnicom, gnoji kravljim gnojivom i kompostom u koji ubacuju i piljevinu, prska se po potrebi, pripravcima spravljenim od neema, a koristi se i rastvor dobiven od efektivnih mikroorganizama, tehnologijom EM-a. Voćke oprašuju pčele iz susjedove košnice i sve u svemu, ovo je pravi pokazni vrt edukativnog karaktera kako na osnovama permakulture od prirode dobiti najviše, a vratiti joj istom mjerom.


Nismo još spomenuli lijepa stabla lipe i javora, grmove oleandera i procvjetalo cvijeće te okolnu šumicu meditativnog karaktera, u kojoj svatko može pronaći mir.



U svim drevnim tradicijama ljudi su imali neizmjerno poštovanje, ljubav i osjećaj dužnosti prema prirodi, rekli su nam naši domaćini, dodajući da imamo dvije majke, Majku Zemlju i majku koja nas je rodila. Kada govorimo o očuvanju planeta Zemlje, nerijetko prvo pomislimo na stakleničke plinove i ugljični dioksid, ali moramo biti svjesni da metan ima puno snažniji utjecaj na efekt staklenika od ugljičnog dioksida.


CO2 iz atmosfere otklanjaju biljke i na jedan način on je njihova hrana. Tako se s očuvanjem šuma rješavamo CO2, dok s metanom nema jednostavnog rješenja. Članovi Joge u svakodnevnom životu preporučuju odricanje od mesa. Konzumiranjem mesa potiče se, naime, uzgoj stoke koja proizvodi ogromne količine metana.


Potrebne su velike površine za uzgoj hrane za stoku pa dolazi do krčenja šuma radi proizvodnje soje i kukuruza, a taj uzgoj je praćen uporabom velike količine umjetnih gnojiva, pesticida i herbicida. To je pak, smatraju oni, idealna formula za samouništenje. Za uzdržavanje od konzumiranja mesa postoje etički razlozi i racionalno razmišljanje, jer da bismo dobili kilogram mesa, životinje trebaju pojesti velike količine biljne hrane. Tako da se i problem gladi u svijetu može jednostavno riješiti prelaskom na vegetarijansku/vegansku prehranu, rekli su nam u Dharmi, na dan koji su posvetili podršci održivom razvoju.