ŽELIM ŽIVOT

U Registar darivatelja matičnih stanica upisano 36 maturanata

Ingrid Šestan Kučić

SNIMIO - MILAN ĐEKIC

SNIMIO - MILAN ĐEKIC

Želimo da se ova akcija u Primorsko-goranskoj županiji omasovi i da postane uzor i primjer ostalim maturantima i školama, istaknula je profesorica laboratorijske hematologije Nensi Araminčić



 


RIJEKA – Maturanti Medicinske škole u Rijeci danas su se drugu godinu zaredom odazvali akciji upisa u Hrvatski registar potencijalnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica organiziranoj u suradnji sa Zakladom »Ana Rukavina« te su pokazali svoje veliko humano srce. Povod akciji je završetak srednjoškolskog obrazovanja maturanata i ostalih punoljetnih učenika Medicinske škole u Rijeci, a kako je najavila voditeljica nastave i profesorica laboratorijske hematologije Nensi Araminčić, plan je ovu akciju učiniti tradicionalnom i u nju uključiti i druge škole.


Nesebičan odaziv


– Ovo je specifična akcija Medicinske škole u Rijeci i trajat će dva dana. Ukupno će se u registar potencijalnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, u kojem ima već 64.614 članova, upisati 36 učenika, a cijela se akcija realizira i u suradnji s Kliničkim zavodom za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka, koji nam je ustupio prostor i tehnički podržao akciju. Naši su se maturanti nesebično odazvali akciji, jednako kao i prošli tjedan humanitarnoj akciji darivanja krvi. Naša poruka je poruka Ane Rukavine »Želim život« i ono što želimo je da se ova akcija na području Primorsko-goranske županije omasovi i da postane uzor i primjer ostalim maturantima i školama, a mi bismo rado tu akciju vodili i koordinirali. Želja je da to bude akcija Medicinske škole koju će prihvatiti i drugi, baš kao što smo nekada krenuli sa Socijalnom samoposlugom i darivanjem krvi. Sve su to akcije koje su danas poprimile šire razmjere. Svaka naša generacija maturanata povodom Dana škole i prilikom Maturijade odaziva se akciji dobrovoljnog darivanja krvi, a sada već dvije godine i akciji upisa u registar potencijalnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica. Također, naši se učenici uključuju i u sve humanitarne te volonterske akcije u Rijeci i županiji, naglasila je Araminčić.




Dodajući da se u registar mogu upisati punoljetne osobe od 18 do 40 godina starosti, a po potrebi mogu biti pozvani kao donori do 60. godine, Araminčić je istaknula da su riječki maturanti pozitivno reagirali na poziv.


– Objasnili smo im o čemu se radi, da imaju priliku i oni pružiti nekome šansu za život i vrlo rado su se odazvali, kazala je Araminčić.


Među jučerašnjim maturantima koji su se uputili na Klinički zavod za transfuzijsku medicinu bio je i budući zdravstveno-laboratorijski tehničar Vigo Mavrović koji je istaknuo da je, čim je čuo za poziv maturantima, istog trenutka odlučio upisati se u registar.


– Ako nekome mogu pomoći ili spasiti ga, apsolutno ću svakome pomoći. Ukoliko ne mogu, pokušat ću naći način kako pomoći, kazao je Vigo.


Bolje sutra


Njegov kolega Mateo Andrić iza sebe ima već dvogodišnje iskustvo darivanja krvi, a jučer se upisao i u registar.


– Želim pomoći nekome kome je pomoć potrebna. Školujem se u Medicinskoj školi upravo kako bih pomogao drugim ljudima. Ako već mogu zašto ne bih donirao svoju krv i nekome pomogao za bolje sutra. U mojoj obitelji ima redovitih darivatelja krvi i ne vidim razlog zbog kojeg i ja ne bih to postao, zaključio je Mateo.