Voće

U Lici je vrijeme uređivanja malinjaka

Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Od nekoliko grmova malina pored kuća, pa do 7 000-8 000 grmova na ličkim OPG-ima, ova kultura osvojila je Liku.



Maline su sve popularnije bobičasto voće u Lici. Kako među gurmanima, tako i među uzgajivačima.


Slasna i zdrava malina odavno se uzgaja u ličkim povrtnjacima, kao i na OPG-ima gdje se zadnjih godina često uresi zaštitnom markicom za kvalitetu „Lika quality“.


Od nekoliko grmova malina pored kuća, pa do 7 000-8 000 grmova na ličkim OPG-ima, ova kultura osvojila je Liku.




Pri tome uzgajivači „na veliko“ ističu kako nemaju problema s plasmanom uroda. Ličke maline dobro se prodaju u većim gradovima, „na kućnom pragu“, po ličkim tržnicama ili u NP Plitvička jezera.


U ovo vrijeme maline se obrezuju, gnoje, formiraju grmovi i podvezuju. Posla ima na pretek jer, kao i u svakom poljoprivrednom angažmanu, malina iziskuje veliku pažnju i trud. Tek tada obilno rodi, s plodom čiji okus, sastav i kvaliteta nemaju premca.


Za razliku od mnogih vrsta bobičastog voća uzgojenog u plastenicima Španjolske, Grčke, Cipra, Italije, Čilea… Čiji je okus ponekad mješavina voća, deterdženta i antifriza.


Maline uzgojene na ličkim poljima počinju se brati tek u mjesecu srpnju. Zbog sustava navodnjavanja „kap po kap“ gotovo u pravilu vrate trud uzgajivačima obilnim količinama i vrhunskom kvalitetom.


Neki su lički uzgajivači prijašnjih godina prerađivali i prvoklasne maline, praveći od njih pekmeze, džemove ili sirupe. Većina ih je pri tome ubrzo odustala i za preradu koriste samo II. klasu malina.


Većina uroda ličkih malina je ekstra-klase koju je doista grijeh ne ponuditi ljubiteljima ovoga voća.