
Foto N. BLAGOJEVIĆ
Razlog produljenja natječaja do 12. kolovoza je pružanje mogućnosti većem broju potencijalnih kupaca da dostave svoje ponude za kupnju broda koji je nedavno otegljen s veza u Bakru u kraljevički Dalmont
povezane vijesti
BAKAR – Iako je prvotno planirano da će se natječaj za prodaju školskog broda Pomorske škole Bakar “Vile Velebita Dva” zatvoriti 25. srpnja, zaključenje natječaja prolongirano je do 12. kolovoza, a razlog odgađanja zatvaranja natječaja, kaže ravnatelj Igor Kegalj, pružanje je mogućnosti većem broju potencijalnih kupaca da iznesu svoje ponude.
– Do sada smo zaprimili dvije ponude. Potencijalni kupci su razgledali brod, vidjeli su u kakvom je stanju i imaju realnu procjenu koliko bi morali uložiti. Plan je koristiti brod za privatne turističke svrhe. S obzirom na to da je prvotno bio plan da natječaj bude kratko otvoren, odlučeno je da se ipak produži, a otvaranje ponuda bit će 20. kolovoza, objašnjava ravnatelj.
Početna cijena 13.000 eura
Brod Pomorske škole Bakar »Vila Velebita Dva« otplovio je prije dva tjedna s veza u Bakru te se trenutačno nalazi u kraljevičkom brodogradilištu Dalmont, a prodaje se po početnoj cijeni od 13 tisuća eura. Prodaja se obavlja prikupljanjem pisanih ponuda pravnih ili fizičkih osoba, uz prethodnu uplatu jamčevine u iznosu od 10 posto početne cijene, ističe ravnatelj.
Nakon prodaje, ime broda će zadržati prodavatelj, a Kegalj objašnjava da se radi o brendu Pomorske škole Bakar te da bi se budući školski brod, za koji se trenutno izrađuje projektno-tehnička dokumentacija, mogao zvati “Vila Velebita Tri”. Najpovoljnijom smatrat će se ponuda onog ponuditelja koji ispunjava uvjete iz natječaja te koji ponudi najvišu cijenu, a odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja donijet će Školski odbor.
Spriječeno potonuće
Brod duljine 28 metara koji broji 69 godina života, posljednje 52 godine služio je za obuku budućih pomoraca, a zbog derutnosti posljednjih godinu i pol nije bio u funkciji, već je vrijeme provodio privezan na Masarykovoj obali u Bakru. Prošlog srpnja na tom je mjestu i tonuo, a brzom reakcijom škole spriječena je veća ekološka katastrofa. Kako bi se eventualno ponavljanje takve situacije preveniralo, u suradnji s Jadranskim pomorskim servisom, Hrvatskim registrom brodova i Lučkom kapetanijom poduzete su aktivnosti na organizaciji tegljenja i prihvata broda u brodogradilište u Kraljevici. Zbog dotrajalosti jedinog školskog broda u Hrvatskoj učenici Pomorske škole praksu su obavljali u suradnji s Jadranskim pomorskim servisom i to na većim te modernijim brodovima od “Vile Velebita Dva”.