„Europe Goes Local“

Samo 20 posto mladih slobodno vrijeme provodi na otvorenom

Marin Smolčić

Polovica osmoškolaca želi krenuti u srednje škole izvan zavičaja, a čak 97 posto ističe da bi otišli iz Gospića ako se ne mogu zaposliti, definirala je detalje ankete koordinatorica Nikolina Tonković Čorak.



Međunarodna asocijacija „Europe Goes Local – Supporting Youth Work at the Municipal Level“ je najveći europski projekt u području rada s mladima. Provodi se uz financijsku potporu programa Erasmus+, a Gospić je jedan od 16 hrvatskih gradova uključenih u 3. ciklus projekta. Ovim povodom u Gospiću su danas boravile članice nacionalne delegacije stručnjaka za provedbu projekta „Europe Goes Local“ Aleksandra Lera, koja je ujedno i predstavnica Udruge ZUM iz Pule, i Lucija Kero, savjetnica za EU projekte i mlade u Odjelu gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke.


Obje su stručnjakinje za pružanje podrške u provedbi individualnog plana Grada Gospića i mentorice u cilju praćenja i izvještavanja o napretku provedbe projektnih aktivnosti. U Gradskoj upravi Grada Gospića primio ih je danas gradonačelnik Karlo Starčević, predstavnici neformalne skupine mladih iz Strukovne škole Gospić, ravnateljica Strukovne škole Gospić Barbara Tomljenović Jurković i koordinator projekta Nikolina Tonković Čorak. Bila je ovo prigoda za prezentaciju rezultata ankete koju je Grad Gospić proveo među mladim osobama. Koordinatorica Tonković Čorak prezentirala je tijek provedbe ovoga projekta i prigodne ankete.





-U anketi su sudjelovale 264 mlađe osobe, u starosti od 12 do 24 godine. Gotovo polovica ispitanika izjasnila se kako slobodno vrijeme provode doma, uz internet, društvene mreže ili TV. Svega 20 posto ispitanika slobodno vrijeme provode u parku ili dvorištu, a toliki postotak je mladih koji slobodno vrijeme provode na sportskim terenima. Tek mali dio ispitanika vrijeme su provodili u kafićima, što je rezultat korone ili slabije financijske situacije.


Gotovo 70 posto mladih vrijeme izvan škole provode u sportu, tehničkoj kulturi ili prirodi. Novost je da je biciklizam zauzeo prvo mjesto po vrstama sportova, više kao rekreacija i prijevoz, a manje u smislu natjecanja. Slijedi trčanje, nogomet i rukomet. U smislu kulture na prvom je mjestu glazbena kultura, a zatim gledanje filmova.


Mladi u Gosspiću svoj život smatraju zabavnim i korisnim, posjećuju koncerte, često su u prirodi, ali žele više prostora za zabave i okupljanja. Kao jedan od nedostataka smatraju premalo mjesta za zapošljavanje. Polovica osmoškolaca želi krenuti u srednje škole izvan zavičaja, a čak 97 posto ističe da bi otišli iz Gospića ako se ne mogu zaposliti, definirala je detalje ankete koordinatorica Nikolina Tonković Čorak.



Gradonačelnik Karlo Starčević je ovom prigodom naglasio potrebu nastavka dobre prakse i suradnje s mladima.


-Ovakve rezultate ankete sam i očelivao jer posvuda „pušu neki novi društveni vjetrovi“ koji nas obvezuju i na promjene ponašanja. Zato sam vrlo zadovoljan ovim pokazateljima. Kako ste već čuli mi u Gradskoj upravi smo uvijek spremni za razgovor, za pomoć i učinit ćemo sve kako bi se mladima pomoglo. Pomnagat ćemo vam financijski i s informacijma, koliko to god bude moguće. Drago mi je da od vas mladih u zadnje vrijeme kreću mnoge odlične inicijative. Zadnje vrijeme mladima je zanimljivo plivanje. Nažalost, u pitanju su financijski nedostaci. Što se informacija tiče, njih ne nedostaje na gradskom webu i društvenim mrežama, zaključio je gradonačelnik Karlo Starčević.


Skup je ispred EGL-apozdravila mentorica Aleksandra Lera i naglasila kako je ugodno iznenađena suradnjom svih iz Grada Gospića čija su nastojanja za realizacijom ovog projekta u ovom smislu bila izuzetna. Današnji je program obuhvatio obilazak Sveučilišta u Zadru, Odjela za nastavne studije Gospić, Likovnu udrugu Lika, Veleučilište Nikola Tesla u Gospiću i obilazak Pučkog otvoreno učilište „dr. Ante Starčević“ Gospić.