Provedba intervencija

ŽOC PGŽ najavio planove za nadolazeću godinu

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Provodit će se i kartiranje, odnosno kontrola opasnih olupina u podmorju te nastavak avioizviđanja, istaknuo je Darko Glažar



Operativni centar za provedbu intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora Primorsko-goranske županije je održao svoju prvu sjednicu u novom, 4. sazivu.


Sandra Trošelj-Stanišić i njezin zamjenik Ivan Randić te Elvis Vuleta, zamjenik članice Irene Jurić novoimenovani su članovi Županijskog operativnog centra koji, uz zapovjednika Darka Glažara i njegova zamjenika Damira Štimca, čine Nada Milošević, Matko Škalamera, Koraljka Vahtar-Jurković, Robert Marušić, Jadranka Krstelj, Vladimir Malnar i Zdravko Lisac.


Nove članove uz čestitke je pozdravio i zamjenik župana Petar Mamula, a prva sjednica održana je s ciljem donošenja Godišnjeg programa rada za 2022. godinu te prezentacije aktivnosti obavljenih u ovoj godini.





– U planu za nadolazeću godinu svakako je organiziranje i provođenje vježbovnih aktivnosti, ažuriranje stanja materijalnog tehničkih sredstava te broja ljudi osposobljenih i raspoloživih za intervenciju u slučaju većeg onečišćenja mora, kao i provođenje obuke za naše članove i subjekte.


Provodit će se i kartiranje, odnosno kontrola opasnih olupina u podmorju te nastavak avioizviđanja, istaknuo je Darko Glažar, zapovjednik ŽOC-a. Naglasio je kako Primorsko-goranska županija godišnje ulaže oko 2 milijuna kuna za potrebe ŽOC-a i izrazio je zadovoljstvo ovom godinom u kojoj nisu imali značajnih onečišćenja.



Uz redovne aktivnosti, ove godine ŽOC je obavio i tri aktivnosti na terenu od kojih je Glažar istaknuo akciju čišćenja mora, podmorja i obale povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, veliku vježbu u riječkom akvatoriju te uspješnu sanaciju onečišćenja u bakarskom zaljevu koja se u ožujku ove godine dogodila sa područja naftnog terminala INA.


U nastavku sjednice Danijel Frka iz KPA Adria iz Kraljevice prezentirao je projekt “Kontrola opasnih podvodnih olupina u županiji s opisom stanja” u sklopu kojeg je na području županije registrirano 28 olupina, a čak 12 olupina prepoznate su kao potencijalne vrlo opasne zbog pogoršanja stanja konstrukcije i mogućnosti propuštanja goriva.


Tendencija pogoršanja stanja olupina zasigurno će se povećati u nadolazećim godinama, stoga ih je potrebno pratiti i pregledavati, zaključio je.


U nastavku su predstavljene aktivnosti avioizviđanja u 2021. godini, koje će se nastaviti i u ovoj godini, a pri kraju sjednice predstavljen je i Ažuriran popis pravnih i fizičkih osoba i njihove opreme koje ŽOC može angažirati u slučaju iznenadnog onečišćenja mora.