Projekt

“Živi muzej” Riječanima otkriva tajna stubišta i dijelove PPMHP-a koji su zatvoreni

Claudia Bošković

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Povezujući priče iz lokalne prošlosti s aktualnom situacijom i suvremenom problematikom kroz dramsku formu, projekt "Živi muzej" na inovativan način predstavlja stalni muzejski postav



U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka održana je konferencija za novinare uoči nadolazeće premijere projekta “Živi muzej”. Naime, riječ je o projektu koji nakon kratke pauze nastavlja provoditi Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, u partnerstvu s autorskim timom koji čine Jelena Tondini, Marina Stanger i Zoran Josić.


Uz autorski tim u predstavljanju projekta sudjelovali su Iva Volović koja je moderirala susret, ravnateljica PPMHP-a Tamara Mataija, te voditeljica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu sport i mlade Grada Rijeke Plamena Šarlija.


Povezujući priče iz lokalne prošlosti s aktualnom situacijom i suvremenom problematikom kroz dramsku formu, projekt “Živi muzej” na inovativan način predstavlja stalni muzejski postav.




Važnosti projekta svakako svjedoči dosada iskazani interes lokalnog stanovništva, s naglaskom na srednjoškolsku populaciju zbog su planirane izvedbe u studenom doista najvećim dijelom popunjene, a u prosincu će jedna biti namijenjena ekskluzivno za srednjoškolce.


Originalni projekt čiji je scenarij razrađen na osnovama muzeološke interpretacije povijesti grada Rijeke svakako je u jednom segmentu dao vjetar u leđa cjelokupnom promišljanju programa Muzeja.


Više o svemu objasnila je autorica scenarija Jelena Tondini, koja je istaknula kako je kroz protagoniste dramske priče, ulogu grofa Drakule kojega je utjelovio Zoran Josić i ulogu ravnateljice Adamićke koju tumači Marina Stanger, na zabavan i edukativan način ispričana priča o svim zanimljivostima Muzeja.


– Ono što je zanimljivo jest da zapravo prolazeći postavom i ispitujući zanimljivosti učimo puno toga i nastojala sam stoga da u scenariju nekako sve te zanimljivosti približim na neki zabavan način tako da će zainteresirani posjetitelji saznati i prvi put vidjeti neke informacije, primjerice o tajnim stubištima kojima se nekada prolazilo kroz dijelove muzeja, dijelovima muzeja koji su zatvoreni i vjerujem da će se usto i zabaviti jer sve to čini jedan važan vid razvoja publika s kojim se sve kulturne ustanove suočavaju, istaknula je Tondini.


Planovi o nastavku projekta i dalje su u realizaciji, no s obzirom na interes izvjesno je da će se potreba za održavanjem ponovno ukazati. Program je financiran vlastitim sredstvima, sredstvima Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.