Nova atrakcija

Zašto je brodski propeler izrađen u “Benčiću” zakopan kraj tvornice?

Robert Šimonović

Foto Muzej grada Rijeke

Foto Muzej grada Rijeke

Propeler je iskopan iz zemlje, gdje je očigledno namjerno skriven, ali kako se u njoj našao, zagonetka je, jednako kao što je zagonetka tko je to učinio, kad i s kojim razlogom, govori Velid Đekić



Grad burne, turbulentne i sadržajne povijesti, vrijedne industrijske, kulturne i druge baštine, od danas je postao bogatiji za novu povijesnu atrakciju – brodski propeler izrađen u nekadašnjoj Tvornici motora »Rikard Benčić«.


Foto Muzej grada Rijeke


Brodski propeler iz Tvornice »Rikard Benčić« koji je u organizaciji Muzeja grada Rijeke postavljen u dvorišni prostor iza Palače šećera, u trenutku je privukao znatiželjne poglede mnogih Riječanki i Riječana te, sasvim sigurno, dodatno oplemenio prostor koji se nalazi neposredno uz uređeni vodotok potoka Brajda.


Mnoštvo pitanja




Nova riječka povijesna atrakcija privremeno je postavljena na spomenutu lokaciju, no kako navodi Velid Đekić, poznati riječki publicist i voditelj odnosa s javnošću pri Muzeju grada Rijeke, mjesto je privremeno, ali nipošto nije slučajno.


Foto Muzej grada Rijeke


– Porijeklo propelera priča je s mnogo pitanja, a malo odgovora, zbog čega podsjeća na krimić. O njemu znamo kako se pojavio na danjem svjetlu, i to doslovno, tijekom uređenja dvorišnog prostora sa stražnje strane Palače.


Ondje je iskopan iz zemlje, gdje je očigledno namjerno skriven, ali kako se u njoj našao, zagonetka je, jednako kao što je zagonetka tko je to učinio, kad i s kojim razlogom, govori Đekić.


Napominje kako je najvjerojatnije da je rodno mjesto propelera njezina ljevaonica, s obzirom na to da je pronađen u krugu bivše Tvornice motora »Rikard Benčić«.


Foto Muzej grada Rijeke


– Moguće je da je riječ o jednom od prvih ondje izlivenih predmeta, nekovrsnom ispitnom primjerku, na kojemu se prvih godina nakon Drugog svjetskog rata učio postupak izrade. Propeler je od željeza, a ne od mjedi, te je na rubovima imao oštećenja.


Da ne bi u ljevaonici smetao, jednostavno ga se zakopalo u tlo, dok se ne pronađe neko pametnije rješenje, kaže Đekić.


Nalik krimiću


Đekić se istovremeno pita kako je moguće da se problematičan proizvod nije u Benčićevoj ljevaonici pretopio u nešto drugo.


– Kako god bilo, u svakom krimiću isprva je više zagonetki nego rješenja. Priča o propeleru postavljenom u dvorište bivšeg kompleksa »Benčić« za nas je danas u takvom, prvom poglavlju, pa valja vjerovati kako će uslijediti i ona kasnija, gdje ćemo saznati informacije koje kompletiraju sliku.


Dotad, dobro je znati kako je propeler očišćen od hrđe, restauriran i konzerviran, a Tehnička zbirka Muzeja ima novo svjedočanstvo vrijedne riječke industrijske baštine, zaključuje Velid Đekić.