Dobre vijesti

Zamjenica gradonačelnika zasukala rukave: Do jeseni 50-tak novih jasličkih mjesta u Rijeci

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U planu je otvaranje četiri jasličke skupine koje bi trebale omogućiti prijem do 48 djece te zapošljavanje odgovarajućeg broja odgojitelja, njih sedam, najavljuje zamjenica riječkoga gradonačenika Sandra Krpan



Do početka nove pedagoške godine prostor Odjela Baredice koji djeluje u sklopu Centra za odgoj i obrazovanje, a u kojem su smještena djeca koja uz intelektualne teškoće imaju i veća tjelesna oštećenja uz druge utjecajnije teškoće u razvoju, ponovo će postati dječji vrtić.


Naime, riječ je o prostoru u kojem se nekad i provodila predškolska djelatnost te je pripadao Dječjem vrtiću Rijeka, a sada će ponovo ući u njegov sastav.


Smanjiti liste čekanja


Trenutni korisnici Baredica dobit će novi prostor površine dvjestotinjak četvornih metara koji će im biti u potpunosti prilagođen, a za adaptaciju prostora iz gradskog će se proračuna izdvojiti 1,5 milijuna kuna bez PDV-a, najavljuje zamjenica riječkoga gradonačelnika Sandra Krpan.




Ta je investicija tek dio onoga što će se do prvog dana rujna raditi u riječkim predškolskim ustanovama, a krajnji je cilj smanjiti liste čekanja za upis u riječke dječje vrtiće.


Iako je ta lista ove godine daleko manja nego prijašnjih godina, jer trenutno je bez mjesta u predškolskoj ustanovi 115 djece jasličke dobi, cilj je do jeseni osigurati prostor za pedesetak riječkih mališana.


– Prema službenim podacima trenutno se na listi čekanja nalazi 125 djece jasličke dobi, međutim roditelji desetero djece odbili su mjesto u jaslicama jer im ne odgovara lokacija koja im je ponuđena.


Tako da realnu potrebu za smještaj djece ima 115 roditelja, a do početka nove pedagoške godine imat ćemo osigurano 48 novih mjesta.


Dakle, taj će broj ujesen biti bitno manji s obzirom na činjenicu da će se do tada urediti dodatni jaslički kapaciteti i formirati jasličke skupine u vrtićima Oblačić i Delfin.


Također, za djecu polaznike Centra za odgoj i obrazovanje uredit će se prostor na Zametu, a prostor Baredica, gdje su polaznici Centra do sada bili smješteni, prenamijenit će se i urediti za smještaj djece jasličke dobi.


Dakle, trenutno su u tijeku aktivnosti na iznalaženju dodatnih kapaciteta čije se otvaranje planira do početka nove pedagoške godine.


U planu je otvaranje dodatne 4 jasličke odgojno-obrazovne skupine koje bi trebale omogućiti prijem do 48 djece, kao i zapošljavanje odgovarajućeg broja odgojitelja, njih 7, najavljuje Krpan.


Radovi na preuređenju prostora Baredica počinju za desetak dana, a u tom će prostoru biti smještene dvije odgojne skupine jasličara.


Istovremeno se kreće s javnom nabavom za prostor nekadašnje knjižnice na Zametu, no kako se radi o opsežnijim zahvatima, taj prostor neće biti useljiv do početka nove školske godine.


– Gradska knjižnica Rijeka dobila je novi prostor za preseljenje knjiga koje su se nalazile u tom prostoru, a djeca iz Baredica će do okončanja radova biti smještena u zgradi Centra za odgoj i obrazovanje, kaže zamjenica gradonačelnika.


Preuređenje Baredica


U preuređenje prostora Baredica planira se uložiti 80 tisuća kuna, a paralelno se radi i na uređenju dodatnih jasličkih kapaciteta u vrtićima Oblačić i Delfin.


Zamjenica gradonačelnika podsjeća da su na sličan način prošle godine tijekom ljeta uređeni dodatni jaslički kapaciteti u postojećim vrtićima.


Naime, tijekom srpnja i kolovoza započelo je uređenje iznađenih dodatnih kapaciteta za otvaranje novih skupina te je s početkom tekuće pedagoške godine otvoreno ukupno 12 novih odgojno-obrazovnih skupina u tri gradska vrtića, od čega čak 8 skupina namijenjenih djeci jasličke dobi te je zaposleno 25 novih odgojitelja, a to se odrazilo i na rezultate upisa ove godine i bitno manji broj neupisane djece.


– Što se tiče djece vrtićke dobi, ona sva imaju osigurano mjesto u vrtićkim programima, a u vrtićima čak postoji značajan broj nepopunjenih mjesta za taj uzrast.


Trenutno se ipak na listi čekanja nalazi 11 djece vrtićke dobi s prvenstvom upisa, a radi se uglavnom o djeci kojoj je ponuđen upis u slobodna vrtićka mjesta, no roditelji su ponudu odbili jer žele da dijete pohađa točno određeni vrtić.


Ukupno je u sve tri gradske vrtićke ustanove upisano 3.019 djece, od toga 722 jasličara i 2.297 djece vrtićke dobi. Novoupisanih jasličara je 401, a novoupisanih vrtićara 254.


U Dječji vrtić Rijeka upisano je ukupno 486 jasličara i 1519 vrtićara, u Dječji vrtić More 127 jasličara i 394 vrtićara, a u Dječji vrtić Sušak 109 jasličara i 384 vrtićara, objašnjava Krpan.


Vrtić u Kampusu


Ujedno dodaje da se u vrtićima Grada Rijeke poštuju odredbe Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe po pitanju broja djece u vrtićkim i jasličkim skupinama te broja potrebnih odgojitelja, ali i da s ljetnim radovima neće stati ulaganja u vrtićke kapacitete, jer do kraja godine bit će otovren i novi vrtić na Kampusu.


– S otvaranjem vrtića na Kampusu i kapaciteta koje ćemo osigurati tijekom ljeta, računamo da ćemo riješti smještaj za 70 do 80 djece s liste čekanja.


Na Kampusu će biti otvoren vrtić površine dvjestotinjak četvornih metara, a prijedlog Učiteljskog fakulteta je da se uz jasličke, otvore i vrtićki kapaciteti zbog studentske prakse, najavljuje zamjenica gradonačelnika.


Istovremeno Grad je na javni poziv Nacionalnog plana oporavka i otpornosti prijavio projekt obnove vrtića Galeb te izgradnju vrtića na Krnjevu na kojem se radi u suradnji s Talijanskom unijom.


– Za vrtić na Krnjevu gotov je izvedbeni projekt, a procjena je da se radi o ulaganju od 10 milijuna kuna te je u planu da se gradi prizemnica. Sljedeći cilj, kada se osigura dovoljno kapaciteta, je adaptirati postojeće riječke predškolske objekte, zaključuje Krpan.


U privatne vrtiće može se upisati 584 djece


Grad Rijeka će i u idućoj pedagoškoj godini nastaviti sufinancirati redoviti program predškolskog odgoja u vrtićima drugih osnivača.


Riječ je o istom modelu sufinanciranja kao što je bilo u 2019./2020. godini, a sve s ciljem da roditelji djece i dalje sudjeluju u punoj mjesečnoj cijeni redovitog 10-satnog programa s iznosom od 720 kuna.


Sufinanciranje se odnosi na dijete koje zajedno s oba roditelja ima prebivalište u gradu Rijeci, dijete samohranog roditelja, odnosno dijete iz jednoroditeljske obitelji s prebivalištem na području Rijeke te dijete roditelja koji ima status stranca s odobrenim privremenim boravkom u Hrvatskoj, a živi na području grada Rijeke.


Navedene statuse roditelj mora dokazati ispravom izdanom od strane nadležnog tijela.


Sukladno mjerilima Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe, u dječje vrtiće drugih osnivača na području grada Rijeke može se upisati do 584 djece, a očekuje se da će vrtići drugih osnivača koji djeluju u gradu Rijeci prvenstveno zadovoljiti potrebe roditelja koji imaju prebivalište na području grada Rijeke i pritom sva raspoloživa mjesta ponuditi građanima Rijeke.