Pomoć

Zaklada FIPRO i Grad Rijeka potpisali tri nova ugovora o potpori poduzetnicima

Sanja Gašpert

Nepovratne subvencije dobili su projekti Pazigrad SmartSCAN, Razvoj integriranog softverskog rješenja za ugostiteljstvo, te Sustav za bežičnu inventuru proizvoda na udaljenim prodajnim lokacijama



RIJEKA – Potpisana su tri nova ugovora o sufinanciranju inovativnih projekata s poduzetnicima koji imaju registriranu djelatnost u gradu Rijeci iz sredstava Zaklade FIPRO, koja inovativne poduzetničke projekte sufinancira u suradnji s Gradom Rijekom kroz opći program mjera poticanja razvoja poduzetništva na riječkom području, točnije mjeru sufinanciranja razvoja komercijalizacije inovativnog proizvoda ili usluga. Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu nepovratnih subvencija bio je otvoren od 15. svibnja do 15. lipnja ove godine i to za financiranje prihvatljivih troškova razvoja i komercijalizacije inovacija u trajanju od šest mjeseci.


Zaklada je zaprimila osamnaest prijava, a sredstva su raspoređena na tri projekta, od kojih je svaki dobio po 50 tisuća kuna. Radi se o projektima Pazigrad SmartSCAN prijavitelja RI – ING NET d.o.o., Razvoj integriranog softverskog rješenja za ugostiteljstvo, prijavitelja Tomislava Fabeta, koji je u međuvremenu osnovao poduzeće SMART ORDER, te Sustav za bežičnu inventuru proizvoda na udaljenim prodajnim lokacijama, koji je prijavio Obrt Kandelica.


Poduzetnik i vlasnik obrta Kandelica, Nikica Nežić, je prilikom potpisivanja ugovora kazao kako su sredstva dobivena na natječaju dobrodošla te će ih iskoristiti za daljnji razvoj poslovne ideje provođenja inventure robe na udaljenim lokacijama korištenjem RFID tehnologije.




– Kako na tržištu nije bilo gotovog poslovnog rješenja koje se moglo primijeniti u našoj tvrtki, za rješavanje problema praćenja proizvodno-prodajnog procesa odlučili smo stvoriti vlastiti sustav. Dobivena sredstva su namijenjena za izradu modula koji bi se nadogradio na naš postojeći poslovni sustav, novo računalo te za ispitivanje odgovarajućih hardverskih komponenti i izradu prototipa. Pomoć u ovoj fazi ubrzat će razvoj projekta, a zbog digitalnog i ekološki pozitivnog utjecaja omogućena nam je i prijava na EU natječaj EU-REACT te time povećavamo šanse za komercijalni uspjeh sustava u budućnosti, istaknuo je Nežić.


Mjerom sufinanciranja razvoja komercijalizacije inovativnog proizvoda ili usluga, od 2017. godine do danas ukupno deset poduzetnika primilo je bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od oko pola milijuna kuna. Kako je istaknuto, krajnji cilj ove potpore je stvaranje konkurentnijih proizvoda i usluga kako bi poduzetnici na području Grada Rijeke bili uspješniji na tržištu, više ulagali u razvoj te dodatno zapošljavali stvarajući bolje uvjete za život svih građana.