MO Školjić-Stari grad

Vodovodna ulica ukrašena s tri vaze s maslinama, uskoro i novi kolnik

Vladimir Mrvoš

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



Nema tome dugo, riječka Vodovodna ulica bila je ružna, zapuštena i zaboravljena gotovo od svih. Ulica na kraju grada, mračnog ulaza, oštećenog kolnika, raspadajućih nogostupa, oronulih i devastiranih industrijskih objekata, otužnih fasada.


– I od toga smo krenuli, ističe predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Školjić-Stari grad Aleksio Komar, te nastavlja – ova je ulica nečiji dom koji zaslužuju više i bolje. A predugo smo svi zajedno šutjeli, kao da smo pomireni sa stanjem koje je trajalo desetljećima.


Prvo što je iz sredstava za male komunalne akcije bilo učinjeno jest osvjetljavanje ulaza u Vodovodnu, prvi put nakon više od 100 godina. Jedna od »najmarkantnijih« točaka Vodovodne – ruiniran kostur zgrade nekadašnjeg »Rade Končara« u vlasništvu Grada Rijeke koji, čini se, ni danas ne zna što bi s njime, bila je prema riječima Aleksia Komara, odlična osnova za dodatno povezivanje i pokretanje lokalne zajednice i pilot-projekt kako se s relativno malim sredstvima može unijeti pozitivna promjena.





Spontanom inicijativom dijela stanarki Vodovodne već su bile postavljene viseće žardinjere na nekoliko prozora »Rade Končara« s posađenim cvijećem i raznim mediteranskim biljem, na što se Vijeće MO-a tijekom dvije godine svojim programskim sredstvima uključilo kupovanjem dodatnih žardinjera, dopunom i zamjenom sadnog materijala i zemlje, dok su sve radove oko toga volonterski obavljale stanarke okolnih ulaza, preuzevši i brigu o njihovu održavanju.


– Ni Grad sada nije mogao ostati gluh i slijep na navedenu činjenicu. Izvezli su se kamioni i kamioni otpada iz »Končara«, uklonjene lešine mačaka i ptica i napokon su zatvoreni prozori prizemlja zgrade, uređena je i obojena »ruzinava« ograda u vlasništvu Autotroleja. Iz nevelikih sredstava mjesnog odbora i volonterskim radom uspjeli smo sanirati dio fasade prizemlja »Končara« i s pravom očekujemo od Grada da u narednom razdoblju učini svoj dio posla, govori Komar.


Mjesni odbor je iz svojih sredstava za komunalne prioritete odvojio značajan dio za obnovu asfalta kolnika, dok se očekuje završetak radova na obnovi vodne infrastrukture u sklopu projekta Aglomeracije, kad bi Vodovodna u cijelosti napokon trebala dobiti pristojniji kolnik i nogostupe.


Sredstvima komunalnih prioriteta MO Školjić-Stari grad postavljene su tri masline u ulici -jedna kod murala pokojnom Marijanu Kosiću i dvije kod trafostanice.


– Ove masline imaju svoja imena – Anđela, Tanja i Miljenka. I ne, nisu to sorte maslina, već imena naših dragih susjeda koje su se ponudile da vode brigu o njima dok dovoljno ne »stasaju« da se mogu brinuti same o sebi. Kao što smo cvjetne gredice na prozorima »Končara« neformalno nazvali vrtom Nede Curać koja je prva inicirala njihovo postavljanje i danas vodi brigu zajedno sa svojim susjedama o njihovom održavanju, tako će i ove masline nositi imena naših sugrađanki iz Vodovodne, zaključuje Komar.