Gužve se tek očekuju

Uskrsna placa šarena i bogata: Na glavnoj riječkoj tržnici prije blagdana nema čega nema

Slavica Kleva

Foto Slavica Kleva

Foto Slavica Kleva

Rijetko koji kupac nije otišao s vrećicom iz koje viri mladi luk, a gužve se osjete i na štandovima sa šunkom, voćem i povrćem kojeg ima u obilju. Ima i proljetnog cvijeća, irisa, narcisa, maslinovih grančica, pa uz lijepo vrijeme i sunčan dan štandovi su uistinu izgledali čarobno šareni, baš kako i treba biti za uskrsne blagdane



RIJEKA – Za obilaska »trbuha grada« ususret uskrsnim blagdanima, osjetila se gužva, veći broj kupaca, ali nam iskusni prodavači potvrđuju da će tek danas i u subotu biti veći metež. Naravno, kažu nam, tko je imao vremena, već se opskrbio za blagdane, no oni koji rade čekat će zadnje dane. Rijetko koji kupac nije otišao s vrećicom iz koje viri mlada kapula, a gužve se osjete i na štandovima gdje se kupuju šunke, voće i povrće kojeg u proljeće ima u obilju. Ima i proljetnog cvijeća, irisa, ćuka, maslinovih grančica, pa uz lijepo vrijeme i sunčan dan štandovi su uistinu izgledali čarobno šareni, baš kako i treba biti uz uskrsne blagdane.


U prvom paviljonu osjeti se pojačan interes za mliječne proizvode, u prvom redu za sir i skutu, no kupuje se i domaći maslac, jaja.


Sir, šunka, jaja…


– Pravi svježi maslac prve klase nudimo po 45 kuna za kilogram, kaže prodavačica Ana za pultom Križevačke mljekare. Svježi sir je po 17 kuna, kajmak 55, sir trapist po 70 kuna, dok su mali delikatesni sirevi – dimljeni po 60, a sir s paprikom 52 kune za kilogram. Preko puta na štandu Frankulin Grobnik odlična ponuda grobničkog (86 kuna) i ličkog (34 kuna) škripavca za kilogram. Paška skuta je 86 kuna, dok je drniški pršut 285, a drniška panceta 140 kuna. Kozji sir je 180, trapist 110 kuna, domaći kajmak 73, domaći kravlji sir 68 kuna po kilogramu. Ima i bakalara na bijelo, ovisno o proizvođaču, cijena mu se kreće između 150 i 170 kuna po kilogramu.





Na izlasku iz prvog paviljona pogled na baku Katu koja prodaje irise odmah diže raspoloženje, budi nadu da će se i ova situacija s pandemijom ipak nekako ugasiti. Pitamo je kako je, a ona s maskom preko lica odgovara kao iz topa: »Odlično!«, dižući palac ruke uvis. Kaže nam da joj je »stotka na vratima«, pa je kupnja buketića irisa najmanje što možemo učiniti za njezin dugovječan život.


Bez gužve u paviljonu


Ispred paviljona zatječemo prodavačicu Željku koja na štandu drži mladu kapulu, kaže nam slatku k’o med, iz Pridrage, no tu su i prokulice i šparoge ubrane u zaleđu Zadra, 20 kuna za mac. Redara koji prate ulaske i izlaske iz paviljona dovoljno, a kad se uđe u paviljon, gužvi nema. Doista se svi pridržavaju najnovijih mjera, desetak kupaca može odjednom.



A mesnice i više nego odlično opskrbljene. Na katu ih je doduše ostao vrlo mali broj, no Smrekar nudi janjetinu iz Cesarice po 75 kuna, baš kao i više vrsta šunki. Ona u mrežici je 50 kuna, dimljeni vrat 58, praška šunka 59 kuna za kilogram. Domaću patku po 45 kuna nudi prodavačica na štandu Međimurski pilići.



– Tradicionalno kuham suhu svinjsku vratinu, tu je i svježi mladi sir, kozji sir, kapulica i jaja. To je doručak, a za kasniji ručak, a znaš što, janjetina, mladi krumpir, salata i zaboravih reći, juha, kaže nam prodavačica Marija koja uvijek prodaje svježu robu iz vrta u okolici Rijeke. Tu je špinat, blitva, brokul, tikvice, mrkva, peršin, prokulica, poriluk, rotkvica…


»Zasjala« ribarnica


Ribarnica u pravom smislu riječi zasjala! Nova rasvjeta, skinute skele, pa se može komotno kretati kroz paviljon. Zadovoljne i prodavačice, pokazuju nam da je obojen gornji dio zidova, da su postavljena bočna svjetla, sve u svemu, bolje nego što je bilo, mušterije mogu jasnije vidjeti što se nudi. A bilo je svega, od srdela (20), papalina (30), romba (140), zubaca (160), oslića (60), patarača (60), kokota (80), sipa (120), tune (140 do 160). Gužva pred jednim bankom, gospođa Tanja kupila svježe grancigule, žive, svih šest komada koliko je ribar netom donio… Pitamo je što će napraviti od niih, a ona nam odgovara:


– Salatu! Kuhati ih 20 minuta, okrenutih na leđa, s malo vode. Iz svakog kraka vući meso i preliti samo maslinovim uljem, po želji papar i sol, i to je to, samo »pacience«, strpljenja. Vrhunska salata, kaže nam.


Na štandu kod prodavačice Marjane i Duška mladi češnjak, cijena mu je 50 kuna.


Zaustavljamo gospođu Jasminku koja je netom kupila mac kapule.


– Naravno, sve za Uskrs, za okupljanje obitelji mora biti, od doručka sa šunkom, jajima i kapulom, do ručka s janjetinom, veli nam.



»Piramida« s višnjama u lisnatom tijestu


S našim čitateljima gospođa Jasminka je podijelila recept za kolač »piramidu«, višnje u lisnatom tijestu.


– Lisnato tijesto dobro razvaljati i napraviti osam traka. To vam je kolač koji slažete u piramidu. Najprije napravite četiri male štrudlice s višnjama, malo šećera i cimeta. Namažete ih putrom. Onda na prvi red od četiri štrudlice posložite sljedeće tri, pa potom dvije i na kraju zadnju, jednu štrudlicu. Prelijete pudingom od vanilije ili po želji i stavite da se dobro učvrsti. Nakon toga obložite šlagom, kaže nam, pritom ne zaboravivši svima poželjeti svima sretan Uskrs i zdravlje.