EU tjedan testiranja

Udruga Hepatos upozorava: Jedna od tri osobe nije svjesna zaraze HIV-om

Karmen Bosnić

Renato Prnjak, Aleksandra Marković, Davor Štimac i Tanja Staraj-Bajčić najavili su brojne aktivnosti u studenom i prosincu / Foto Marko Gracin

Renato Prnjak, Aleksandra Marković, Davor Štimac i Tanja Staraj-Bajčić najavili su brojne aktivnosti u studenom i prosincu / Foto Marko Gracin

Akcija dobrovoljnog, anonimnog i besplatnog savjetovanja i testiranja na hepatitis C brzim testerima održat će se u udruzi Hepatos, Blaža Polića 2/III u četvrtak, 25. studenoga od 13 do 15 sati



Prema podacima registra zaraznih bolesti, posljednjih 5 godina u Hrvatskoj je u prosjeku godišnje zabilježeno 105 oboljelih od hepatitisa B i 195 oboljelih od hepatitisa C.


Iznimno, u 2020., zbog značajno smanjenog broja provedenih testiranja uslijed pandemije COVID-19, zabilježeno je 19 slučajeva hepatitisa B i 99 slučajeva hepatitisa C. U prvih pet mjeseci 2021. zabilježeno je 6 slučajeva hepatitisa B, te 5 slučajeva hepatitisa C.


U posljednjih 5 godina prosječan broj godišnje novodijagnosticiranih slučajeva HIV-a/AIDS-a bio je 100. Kako barem jedna od tri osobe nije svjesna da je zaražena HIV-om, a niti većina oboljelih od hepatitisa nije dijagnosticirana, testiranje je od iznimne važnosti.




Stoga i ove godine udruga Hepatos Rijeka obilježava Europski tjedan testiranja na hepatitis i HIV, Mjesec borbe protiv ovisnosti i Svjetski dan HIV/AIDS-a nizom aktivnosti u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Odjelom epidemiologije, Odjelom za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i KBC-om Rijeka, Klinikom za internu medicinu i predstojnikom prof. dr. sc. Davorom Štimcem, te udrugama CroMSIC Rijeka i ESN Rijeka, o čemu je na konferenciji za novinstvo izvijestila Aleksandra Marković, predsjednica udruge Hepatos.


Cjepivo i lijekovi


Akcija dobrovoljnog, anonimnog i besplatnog savjetovanja i testiranja na hepatitis C brzim testerima održat će se u udruzi Hepatos, Blaža Polića 2/III u četvrtak, 25. studenoga od 13 do 15 sati.


– Ove je godine manji broj testiranih osoba, inače ih imamo oko 300, a u 2021. oko 120, pa su tako u PGŽ-u otkrivena dva HIV-pozitivna pacijenta, koji su odmah upućeni na medicinsku obradu. Zabilježena su dva slučaja hepatitisa B i jedan slučaj hepatitisa C, navodi Tanja Staraj-Bajčić, dr. med., spec. epidemiologinja iz Epidemiološkog odjela NZJZ-a PGŽ-a.


– Za hepatitis B postoji cjepivo, a za hepatitis C postoje lijekovi. Do prije nekoliko godina situacija s liječenjem hepatitisa C bila je složena, pacijenti su primali terapiju godinu dana, a danas imamo nove lijekove koji su jednostavniji za uzimanje i ta terapija traje značajno kraće, 12 tjedana, i lakše se podnosi.


Bez obzira što imamo lijek, mnogi se ne liječe, prvenstveno jer ne znaju da su zaraženi, pa pozdravljam ovakve inicijative čiji je cilj da negdje do 2030. ta bolest postane prošlost.


Ideja je bolest otkriti što ranije i krenuti s liječenjem što prije. Što se tiče liječenja HIV-a, to je postala bolest koja se može kontrolirati, istaknuo je prof. dr. sc. Davor Štimac, predstojnik Klinike za internu medicinu KBC-a Rijeka.


Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis pokrenut je 2013. kako bi se što većem broju građana omogućilo saznavanje hepatitis i HIV statusa te smanjio udio kasnih dijagnoza osvješćivanjem važnosti testiranja i savjetovanja.


Ove se godine održava od 22. do 29. studenoga. Pravovremeno testiranje omogućuje ranu dijagnozu, uspješnije liječenje i smanjuje rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija te pomaže u sprečavanju prijenosa bolesti.


Pub kviz


Svjetski dan borbe protiv HIV-a obilježava se 1. prosinca od 1988. na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije s ciljem podizanja svijesti o toj bolesti, iskazivanja solidarnosti prema oboljelima, smanjenja stigme i diskriminacije i skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje i širenje HIV-a.


Tim povodom bit će održan Pub kviz o HIV/AIDS-u u četvrtak, 2. prosinca u 20 sati u Pubu Bačva, te organizirano dijeljenje edukativnog materijala i besplatnih kondoma u utorak, 30. studenoga od 21 sat tijekom akcije »Đir po Starom gradu«, te na štandu na Korzu u subotu, 4. prosinca od 10 do 14 sati.


U petak, 26. studenoga od 17 do 19 sati na rasporedu je online Simpozij u povodu Svjetskog dana HIV-a u organizaciji Hrvatskog društva za infektivne bolesti Hrvatskoga liječničkog zbora – Sekcija za zarazu HIV-om i infekcije imunokompromitiranih bolesnika, a online predavanje »Svjedočanstvo osobe zaražene HIV-om« za članove udruge CroMSIC Rijeka bit će održano u srijedu, 1. prosinca u 13 sati.


Do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti, te će tim povodom u suradnji Udruge Hepatos, NZJZ-a PGŽ-a – Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti, Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja u petak, 10. prosinca, u 20 sati u Ri Teatru biti po 150., jubilarni put izvedena edukativna predstava »Lucijina priča«.